Facebook Google+ Twitter

Pożyczyliśmy Herculesa od Amerykanów

Wczoraj na warszawskim Okęciu wylądował amerykański samolot transportowy C-130E, pożyczony polskich siłom zbrojnym bezpłatnie na 11 miesięcy.

http://commons.wikimedia.org/wiki/File:C-130_Hercules_2.jpg / Fot. http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/thumb/9/9f/C-130_Hercules_2.jpg/800px-C-130_Hercules_2.jpgMaszyna o numerze 1299 została pożyczona nam przez Siły Powietrzne USA w Europie (USAFE). Powodem, dla którego dostaliśmy taki prezent, jest opóźnienie przez stronę amerykańską dostawy drugiego z pięciu, przeznaczonych dla naszych sił zbrojnych, samolotów transportowych. W uroczystym przyjęciu samolotu wzięli udział szef Oddziału Zastosowania Bojowego Szefostwa Wojsk Lotniczych - koordynator Sił Powietrznych ds. C-130 płk Piotr Tusza, przedstawiciel Departamentu Zaopatrywania SZ RP płk Curyło, koordynator MON ds. C-130 ppłk Marciniak oraz ze strony amerykańskiej - attache lotniczy USA w Polsce płk Mary Peterson oraz szef Biura Współpracy Obronnej płk Timothy Burke.

Po przylocie o godz. 14 samolot od razu odleciał do miejsca stacjonowania, czyli 14. eskadry lotnictwa transportowego w Powidzu. Tam otrzyma polskie "ubarwienie" - biało-czerwoną szachownicę oraz numer taktyczny w Siłach Powietrznych 1506. Następnie rozpocznie czynną służbę dla dobra polskiej armii. W przyszłym roku planowane jest dostarczenie kolejnych trzech samolotów. Ostatni z nich ma pojawić się nad Wisłą w 2011 r.

Lockheed C-130 "Hercules" jest produkowany nieprzerwanie od 1956 r. i służy w ponad 50 krajach. Posiada imponujące wymiary (Rozpiętość 40,40 m; Długość 29,80 m; Wysokość 11,60 m) a jego masa własna to 38 ton. Wersja obsługiwana przez polskie siły zbrojne (C-130E) weszła do służby w 1962 r. i wyposażona jest w zbiorniki podskrzydłowe o pojemności 5150 litrów czy wzmocnioną strukturę płatowca.

WIDEO Z LĄDOWANIA "HERCULESA"

Źródło:
TVN24

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (5):

Sortuj komentarze:

  • Autor usunął profil
  • 03.11.2009 12:33

Chwila chwila, nie ma co się tak cieszyć z hojności amerykanów.
Polska - w ramach programu FMF (Foreign Military Financing) - otrzyma od rządu USA 5 egzemplarzy zmodernizowanych i doposażonych Herculesów C-130E. Ze względu na opóźnienie przez stronę amerykańską dostawy drugiego z pięciu przeznaczonych dla Polski samolotów transportowych (który przyleci do Polski w styczniu 2010 r.) z łaski swojej ten użyczyli.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Łał, to można pożyczać?:D Mam nadzieję, że to nie jednorazowa pomoc Amerykanów.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Normalnie Amerykanie zrobili się tacy dobrzy... Aż trudno uwierzyć. Ciekawe jakim kosztem? Może więcej żołnierzy w Afganistanie? A może chcą nam osłodzić fakt, że wystawili nas do wiatru z tarczą?

Komentarz został ukrytyrozwiń

Jak widać Polak pożycza, ale nie oddaje;p Zaraz go przemalują i będzie nasz;D

Komentarz został ukrytyrozwiń
  • Autor usunął profil
  • 02.11.2009 21:35

Pierwszy C-130 o rejestracji 1501 trafił w marcu do Powidza. Imponujące rozmiary w obserwacji - spottera raczej mają turbowentylatorowce C-17 Globemaster czy C-5 Galaxy.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.