Facebook Google+ Twitter

Pożyteczne wakacje

Ach, ta dzisiejsza młodzież... Same nicponie. Czy tak wygląda rzeczywiście współczesny świat dzieci i młodzieży? Na szczęście nie. Tak jak dorośli są różni, tak samo dzieci i młodzież.

Dzieci odświeżają ogrodzenie. Fot. Anna Stando / Fot. Anna StandoPrzykładem może być młodzież i dzieci ze wsi Liwa (gm. Miłomłyn na Zachodnich Mazurach). Od wielu lat funkcjonuje w niej młodzieżowa, reprezentacyjna grupa ochotniczej straży pożarnej. To w tej grupie gromadzą się osoby szukające czegoś więcej niż naszaklasa.pl, czy galerie handlowe. Mało tego, ci młodzi szukają czegoś co przyniesie korzyści dla otoczenia, w którym się wychowują. Grupa ta pomaga wolontarystycznie we wszystkich imprezach publicznych odbywających się na terenie wsi, a także poza - jeśli tylko ktoś ich poprosi o pomoc. Pomogą logistycznie, posprzątają, ale także zaopiekują się młodszymi od siebie.

Taka postawa dostrzegana od lat sprawiła, iż w tym roku działalnością na rzecz lokalnej społeczności zajęły się również dzieci. Idąc za przykładem starszych rówieśników, postanowili zrobić coś dla okolicy. Tak powstał pomysł na projekt "Nasz udział w upiększaniu Liwy". Dzieci chciały poświęcić część swojego wakacyjnego czasu na zebranie śmieci, odświeżenie ogrodzeń, pomoc osobom starszym i niepełnosprawnym mieszkającym we wsi. Przez dwa tygodnie lipca Pracowite dzieci - upiększają swoją wieś. Fot. Anna Stando / Fot. Anna Standozaczynały dzień pracą społeczną, a następnie po małym posiłku, przychodził czas na odpoczynek i zabawę. Projekt mógł się odbyć dzięki wsparciu finansowemu Fundacji Wspomagania Wsi, do której to wniosek na program grantowy "Pożyteczne wakacje 2010" złożyła Ochotnicza Straż Pożarna w Liwie. Wartą wspomnienia częścią projektu był udział dorosłych opiekunów - do działań zaplanowanych i realizowanych przez dzieci włączyli się radni gminni, sołtys, radni sołectwa i inni mieszkańcy wsi.

Oby takich oddolnych inicjatyw było jak najwięcej. Może kiedyś zaczniemy mówić: "Jaka ta dzisiejsza młodzież jest wspaniała".

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.