Facebook Google+ Twitter

Pozytywny element "Polski XXI"

Niewątpliwie poruszony przez Magdę Wieczorek temat budowanego przez byłych polityków PiS i grupkę konserwatywnych aktywistów, ruchu obywatelskiego jest okazją do napisania w prasie i w sieci wielu komentarzy. Oto i mój sceptyczny głos.

W moim przekonaniu nie ma już raczej miejsca dla nowego ugrupowania sygnowanego m.in. przez Rafała Dutkiewicza. Prawa strona jest wyraźnie zagospodarowane przez silne obozy PO i PiS. Medialne spekulacje, o tym, że może powstać coś na prawdę liczącego się nie mają uzasadnienia, póki żaden z tych mocnych bloków nie zacznie się kruszyć. Na razie nam to nie grozi. Notowania PO są bardzo wysokie, a PiS też wcale nie ma się najgorzej. To tylko jeden z powodów, dla których wejście Polski XXI na wielką scenę będzie bardzo trudne, jeśli nie niemożliwe...

To już było
Najczęściej nowe siły polityczne pojawiają się w polskiej polityce, gdy "coś idzie nie tak", gdy istnieje silny opór przeciw polityce sprawujących władzę - tak zaistniał Lepper. Rządowi Tuska - przynajmniej w opinii społecznej - wcale źle się nie wiedzie. Do tego Polska XXI - przynajmniej w swych założeniach - niewiele różni się od PO i PiS. Tak się nie osiąga sukcesu politycznego, a jedynie podział sympatii prawicowych wyborców.

Od PO "Polska XXI" czerpie z pewnością powtarzane jak mantra słowa o pożytecznym działaniu JOW i decentralizacji władzy. Od PiS - znacznie więcej. Przede wszystkim filozofię władzy, czyli silny ośrodek prezydencki (proponowany przez partię Kaczyńskiego w "Konstytucji IV RP" już przed pięcioma laty). W tym wszystkim pojawia się jednak ciekawa alternatywa zreformowania Senatu (co także prezentowałem tutaj).

I niewiele więcej, poza ogólnymi stwierdzeniami o chęci modernizacji Polski. Zresztą, jest to całkowicie zrozumiałe, bo program Ruchu Obywatelskiego dopiero się tworzy.

Ludzie
Jak słusznie zauważa Magda Wieczorek - cytując m.in. Piotra Semkę - Dutkiewicz nie jest charyzmatycznym politykiem, a raczej kimś tylko dobrze kojarzonym z usprawnieniami we Wrocławiu. Trochę mało jak na prezydenturę. Aleksander Kwaśniewski był liderem silniej lewicy, byłym wicemarszałkiem. Kaczyński - byłym, popularnym ministrem i prezydentem Warszawy.

Inni "liderzy" Ruchu Obywatelskiego są, delikatnie rzecz ujmując, naiwnymi ideowcami. Może i posiadającymi po swojej stronie rozliczne argumenty, ale nieumiejącymi nimi władać tak, jak umieli by to zrobić (choć pewnie by nie zrobili, bo im to zbędne) nazywani przez Semkę gladiatorami - obecni liderzy prawej części sceny politycznej.

Będzie ciężko
Start inicjatywy teraz, na dwa lata przed wyborami prezydenckimi, może okazać się błędem. Mimo że największym partiom niezbyt wiele zagraża, zaczynają wspólnie podcinać skrzydła Wrocławiowi, rządzonemu przez Dutkiewicza (pisała o tym m.in. "Polska The Times"). Pasmo porażek na polu lokalnym, dla partii politycznej (nie oszukujmy się, Ruch to najzwyczajniej w świecie partia) budowanej "od dołu", może okazać się zbyt dużym wyzwaniem. Prawdopodobnie, skutecznie blokującym wejście na wielką arenę polityczną.

Może komuś wydawać się, że w swoich rozważaniach pomijam wybory do Parlamentu Europejskiego. Wręcz przeciwnie. Patrząc na doświadczeniach Narodowego Komitetu Wyborczego Wyborców, sygnowanego przez Macieja Płażyńskiego sprzed czterech lat, śmiem twierdzić, że Polska XXI może zakończyć ewentualny start niewiele lepiej.

Mimo wszystko, Polska XXI niesie za sobą to, co niosą zawsze nowe twory polityczne: nadzieję na pozytywne zmiany w polskiej polityce. Nadzieja umiera ostatnia.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (4):

Sortuj komentarze:

Właściwie, wnioskując po rządach Dutkiewicza we Wrocławiu ową nadzieję na lepszą Polskę przynajmniej tego ugrupowania należy porzucić ( http://schwalk.org/wieckowskiego ). Nie rozumiem wysokiego poparcia społecznego w mieście doprowadzonym za jego kadencji do ruiny - chyba Wrocław miastem ślepców jest :-(

Komentarz został ukrytyrozwiń

Wiadomo, że działania przeciwko miastu są skierowane de facto przeciwko Dutkiewiczowi. Ale czy nie sądzisz, że to może mieć w późniejszym czasie odwrotny skutek?

Komentarz został ukrytyrozwiń

Nie mniej, akurat podcięcie skrzydeł Wroclawiowi (co prasa opisuje już jako fakt..) najmocniej uderzy w Dutkiewicza. Co zaś już do samego Ruchu - fakt, może zaistnieć. Ale bardziej w przestrzeni lokalnej (są ciekawe inicjatywy mające porządny wpływ na region - też obserwuję to na lokalnym podwórku), niż parlamentarnej.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Adam, na wiele poruszanych tu wątków, mam nieco inne zdanie. Wielu Polaków" nie mieści się"w granicach PO czy PiS , nie mówiąc o lewicy. Pojawienie się czegoś nowego może spowodować zachwianie sceny politycznej. Zwłaszcza w wyścigu na fotel prezydencki. Tu są osoby a nie partie. Dutkiewicz będzie miał duże wsparcie samorządowców, zaobserwowałam już pewne ruchy na własnym podwórku. Ja mam nadzieje , że dzięki tej inicjatywie zmieni się nieco oblicze naszej rodzimej polityki. również i społeczeństwo będzie mogło dokonać pewnych alternatywnych dokonań, Nadzieja umiera ostatnia to fakt. Pozdrawiam

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.