Facebook Google+ Twitter

Praca kierowcy TIR-a

To praca nie dla każdego, ponieważ wiążę się z samotnością, dużą odpowiedzialnością i cierpliwością. Kierowca ciągnika siodłowego staje się gościem w swoim domu zamieniając go na ciężarówkę.

 / Fot. w24Co ich skłania do pracy jako kierowca TIR-a? Wielu z nich wybiera ten zawód z pasji i chęci zwiedzenia świata. Szybko jednak przekonują się, że jest to trochę inny rodzaj podróżowania, poznają obce kraje z innej perspektywy. Praca kierowcy to przede wszystkim przemierzanie setki, tysięcy kilometrów oraz zdanie się jedynie na własne siły.

Ranek dla wielu z nich to pośpiesznie parzona kawa, włączenie tachometru kontrolującego czas jazdy i wyruszenie w drogę. Nikt nie wie dokładnie jakie warunki pogodowe są na trasie i co może się przydarzyć. Kierowcy mają z góry określony czas, w którym muszą dowieźć towar na miejsce. Za przekroczenie ustalonego czasu płacą wysokie mandaty.
Nieodłącznym elementem tej pracy jest CB radio, które jest jedynym łącznikiem z innymi kierowcami TIR-ów. To dzięki niemu kierowcy wiedzą jak dojechać w dane miejsce, gdzie są korki, czy na drodze są wypadki. Każdy kto jechał kiedykolwiek z kierowcą TIR-a wie, że posługują się oni specyficznym dla branży językiem. Slang CB radiowy charakteryzuje się licznymi zdobieniami i przesadnym, groteskowym opisywaniem sytuacji na drodze.

Praca kierowcy samochodu ciężarowego to ciężki kawałek pracy. Nie tylko musi dostarczyć na czas ładunek, ale często również rozładować i załadować towar. W drodze niejednokrotnie muszą cierpliwie czekać w kilkugodzinnych kolejkach na przejściach granicznych. Wielodniowe trasy powodują, że kabina samochodu ciężarowego zamienia się w dom. Na tak niewielkiej przestrzeni muszą zagospodarować sobie miejsce do pracy, spania oraz jedzenia. To dlatego większość z nich z przesadnie dba o wygląd kabiny. Zawodowi kierowcy próbują wnieść trochę indywidualności i prywatności do samochodu. Często więc przyozdabiają kabinę zdjęciami, specjalnymi zasłonami, efektownymi diodami czy tablicami z własnymi imionami. Kierowcy rzadko nocują w zajazdach czy hotelach. Większość z nich staje na parkingach i tam nocuje korzystając z pryszniców na stacjach benzynowych. To dlatego w kabinach TIR-ów nie brak wygodnych kanap, lodówki czy telewizora,


Chociaż praca kierowcy tira to wiele godzin spędzonych w samotności, wielu wciąż wybiera ten samotniczy zawód. Pociąga ich nieznana droga, wolność, nowe miejsca i ludzie. Wielu zgodnie twierdzi, że prowadzenie ciężarówki to pasja oraz integralna część ich życia. TIR staje się ich domem, a niektórzy z kierowców spędzają tam prawie połowę swojego życia.


Pracy dla kierowców nie brakuje, wiele ofert możemy znaleźć w serwisie praca.gratka:

Praca kierowcy ciągnika siodłowego

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.