Facebook Google+ Twitter

Praca "Lego. Obóz koncentracyjny" trafiła do Muzeum Sztuki Nowoczesnej

Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie kupiło od norweskiego kolekcjonera pracę Zbigniewa Libery. "Lego. Obóz koncentracyjny" jest dziełem stworzonym w 1996 r. i było przedmiotem rozprawy sądowej, z której wycofał się producent klocków.

Dzięki pomocy Towarzystwa Przyjaciół Sztuki Nowoczesnej w Warszawie dokonano zakupu słynnych klocków Zbigniewa Libery. Muzeum Sztuki Nowoczesnej wysygnowało kwotę 245 tysięcy 25 zł (55 tys. euro) dla norweskiego posiadacza dzieła, z czego 153 tysiące 320 zł jest darowizną warszawskiego TPSN. W grudniu ubiegłego roku zainicjowano akcję zbiórki pieniędzy na zakup "Lego. Obóz koncentracyjny" i jej rezultat można uznać za nieomal błyskawiczny. Muzeum zapowiada ekspozycję pracy na drugą połowę 2012 r.

Współpraca Centrum Sztuki Współczesnej w Warszawie z firmą Lego miała miejsce w 1996 r - czytamy na stronie muzeum;Art Museum[/a]. Zbigniew Libera pozostawał artystą tworzącym pod egidą CSW. Wystawa, jaką przygotowano dzięki pomocy znanego producenta zabawek, stanęła pod znakiem zapytania, kiedy duński potentat zapoznał się z koncepcją. Rozgorzał spór. Firma Lego zdecydowała się skierować sprawę do sądu, jednak po pewnym czasie postanowiła zrezygnować z dowodzenia swoich racji na drodze prawniczej.

Dzieło Zbigniewa Libery odbierane jest jednoznacznie jako szokujące. Zamysł stworzenia serii znanych klocków z materiałów producenta przedstawia zestaw składający się z części upiornej historii ludzkiego gatunku. Obóz koncentracyjny zaprezentowany w tej formie budzi słuszną obawę czy aby nie przekroczono niepisanych granic dobrego smaku. Praca jest też niesłychanie prowokacyjnym i sugestywnym znakiem, którego nie można pominąć. Niemal dosłownie zmusza do zastanowienia i pozostawia niezatarte wrażenie.

"Lego. Obóz koncentracyjny" uważane jest za jedno z najważniejszych polskich dzieł sztuki nowoczesnej.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

Klocek Lego
  • Klocek Lego
  • 06.01.2012 13:08

W dalszej kolejności, tym razem dla dzieci należy zaprojektować i sprzedawać zestaw "Piecyki krematoryjne KL Birkenau" z zestawem figurek do zabawy w kapo. O odnośnie Muzeum to skandal ! ! !

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.