Facebook Google+ Twitter

Praca magisterska. Ciekawość to pierwszy stopień do sukcesu

Czy temat pracy magisterskiej musi być ciekawy? Za odpowiedź na to pytanie niech posłuży rozwiązanie zagadki: dlaczego jedni wszystko zamieniają w milion dolarów, a inni zawsze pozostaną biedni?

Zagadka ta jest kluczem do zrozumienia problemu interesującego charakteru pracy magisterskiej. W każdym przecież co innego budzi ciekawość. Przyjmujemy różne kryteria. Możemy prowokować do myślenia, zachęcać do zainteresowania swoim dziełem. Ten milion dolarów to właśnie tylko prowokacja, coś, co być może zachęciło was do kliknięcia w ten artykuł. Oczywiście praca naukowa nie może mamić sensacją. Jeśli więc nie wiecie, dlaczego inni potrafią zarobić miliony, a inni umieją je tylko tracić, nie zabierajcie się za taki temat.

Chciałem wam tylko w ten sposób pokazać, że kryterium ciekawości jest różne i zależy od wielu, czasem ignorowanych rzeczy. Ten poradnik ma być skuteczny i czasem będziemy w nim balansowali na granicy, za którą jest na przykład chęć odniesienia sukcesu za wszelką cenę, kunktatorstwo. Od was zależy, czy nie przekroczycie jej (ja odradzam). Warto jednak czasem oglądać świat takim, jaki on naprawdę jest, a nie takim, jakim chcielibyśmy go widzieć.

A więc po pierwsze: temat pracy musi was zaciekawić. Wtedy będzie wam łatwiej stworzyć dzieło naukowe, dać się wciągnąć w meandry badań, poszukiwań, dociekań. Te kilkaset godzin nad magisterką czy licencjatem nie powinno być katorgą.

Czytaj też: Praca magisterska. Zacznij od małych kamyków

Czy to jednak wystarczy? Albert Einstein powiedział kiedyś: “Ważne jest, by nigdy nie przestać pytać. Ciekawość nie istnieje bez przyczyny.” Zapytajmy więc siebie jeszcze raz: czy temat pracy musi być ciekawy? Nie przychodzi wam do głowy od razu kolejne pytanie: może jest ciekawy dla mnie, ale czy zainteresuje kogoś jeszcze i kogo powinien zaciekawić?
W idealnym świecie wasze badania mogą nikogo nie ciekawić, ale jeśli uważacie je za ważne, to nie lękajcie się. W mniej idealnym świecie waszą pracę jednak ktoś jeszcze musi
ocenić. Kolejnym kryterium są preferencje promotora. To jego musicie zaciekawić.

Warto więc zainteresować się tym, co robi wasz promotor, jakie tematy są dla niego frapujące, nad czym chciałby się pochylić, w co zaangażuje swoją uwagę i czym będzie się mógł z wami podzielić później. To może być taka mała wprawka do badań naukowych.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (2):

Sortuj komentarze:

I ten cykl ma pomóc w napisaniu magisterki własnoręcznie :)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Po pierwsze i najważniejsze. To Magisterkę trzeba napisać własnoręcznie. Dalej w 100% zgadzam się z autorem.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.