Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

26946 miejsce

Praca magisterska. Zacznij od małych kamyków

Nawet w najdłuższej drodze najważniejszy jest pierwszy krok. Jak zatem zacząć pisać pracę magisterską? Kiedy i jak postawić ten pierwszy krok? Odpowiedź jest banalna, a znajdziesz ją poniżej.

Jest takie stare chińskie przysłowie: "Ten, kto przeniósł górę, zaczął od małych kamyków". Dziś zaczniemy więc górę wiedzy zdobytą na studiach przenosić do pracy magisterskiej. Ten tekst jest tylko małym kamyczkiem, ale od niego zależeć może to, czy później będziemy przechodzić męki, czy pójdzie nam łatwo.

Pisanie pracy magisterskiej musimy zacząć od przekonania siebie, że warto zapoczątkować proces, który zakończy się sukcesem. Nie odkładajcie tego na później. Mistrzowie zen twierdzą, że trzeba sobie planować małe zadania i je po kolei realizować. Jeśli więc zaczniesz i skończysz czytać ten tekst, to możesz powiedzieć, że postawiłeś pierwszy krok.

Dziś będzie dosyć krótko. Tak, dla pobudzenia szarych komórek. Najpierw pomyśl o tym z czego w ogóle składa się praca magisterska. Każda ma pewną niezmienną strukturę:

1. Część teoretyczną

2. Część metodologiczną

3. Część empiryczną


Wiem, brzmi to niezbyt zachęcająco, ale pod tymi hasłami kryją się całkiem prozaiczne czynności do wykonania i ubrania w słowa.

1. Część teoretyczna powinna zawierać informację o tym, co już wiadomo o problemie, zjawisku, które chcesz zbadać. Tu zbierasz teorię na temat jakiegoś zagadnienia. Musisz wykazać się w niej umiejętnością doboru reprezentatywnej literatury dotyczącej tematu pracy.

2. W części metodologicznej (nazywaną też metodyczną) należy opisać przedmiot badania (to, co zamierzasz badać) i cel (co chcesz osiągnąć przez ich realizację). Musisz też nakreślić problem badawczy stawiając sobie pytania: "dlaczego tak się dzieje", "jakie są przyczyny takiego zjawiska". W tej części postawisz też hipotezę badawczą. Kolejnym zadaniem jest wybranie i przedstawienie metod badawczych i technik oraz narzędzi do zbierania danych. Możesz też napisać gdzie i w jakich warunkach prowadziłeś swoje badania.

3. Część empiryczna powinna udowodnić, że potrafisz zaprezentować i przeanalizować zebrane dane, materiały. Następnie wyciągasz wnioski i przedstawiasz je w przejrzysty sposób.

Czytaj też: Praca magisterska. Kto nam zapłaci za 500 godzin pracy?

Nie czekaj, zgłoś się! Trwa konkurs Dziennikarz Obywatelski 2010 Roku

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

Fajny tekst...;)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.