Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

4862 miejsce

Praca na roli to ciężkie zajęcie

  • Źródło: Gość dnia
  • Data dodania: 2010-08-02 12:49

Rolnik to zawód, który kojarzony jest głównie z wsią. Wiele osób nie zdaje sobie jednak sprawy, jak trudne jest to zajęcie.

Wymaga ono nie tylko dużej sprawności i wytrzymałości, ale także określonego trybu życia, który nie każdemu odpowiada. To naprawdę ciężka praca. Obecnie zawód ten nie cieszy się zbyt dużym poważaniem. Oczywiście zdajemy sobie sprawę, że dzięki rolnikom mamy wiele produktów na półkach sklepowych, że wpływają oni na poprawę krajowej gospodarki, ale nie doceniamy tego.

Rolnika kojarzymy z człowiekiem zaściankowym, który nie ma o niczym pojęcia, oprócz zajmowania się rolą. Jest to jak najbardziej mylne twierdzenie. Rolnik to zazwyczaj osoba niezwykle przedsiębiorcza, nastawiona na stały rozwój. Wiele osób decyduje się na studia na kierunku rolniczym, ponieważ tylko dzięki nim w tej dziedzinie gospodarki można w obecnym świecie coś osiągnąć.

Współczesny rolnik posiada więc szeroką wiedzę nie tylko o uprawianiu roli, ale również o zmieniającym się rynku rolnym. Wie, na co zwracać uwagę przy planowaniu zasiewów, na jakie produkty będzie zbyt. Poza tym taka osoba musi również być dobrym przedsiębiorcą, tak planować budżet, aby na wszystko wystarczyło. Wiadomo bowiem, że na roli większość pieniędzy stale znajduje się w obrocie: trzeba za coś kupować pasze dla zwierząt, niezbędne preparaty dla roślin i wiele innych rzeczy, które są potrzebne do funkcjonowania gospodarstwa. Jednym słowem, żeby gospodarstwo dobrze prosperowało i przynosiło zyski, trzeba zająć się wieloma kwestiami.

Na koniec warto jeszcze dodać, że praca na roli wiąże się z licznymi wyrzeczeniami: ranne wstawanie, brak dni wolnych, monotonia, ciężka praca bez względu na święta czy niepogodę. Nie ma czasu na wakacje, gdyż lato to najważniejszy i najbardziej pracowity okres. Rolnik to bardzo ciężki zawód, do którego trzeba mieć odpowiednie przygotowanie, ale najważniejsze jest zamiłowanie do tego, co się robi.

Autor: Roman Cieciuch (Zielona Linia)
Tekst pierwotnie opublikowany na stronie zielonalinia.gov.pl

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.