Facebook Google+ Twitter

Praca na swoim, czyli zawód freelancera

Praca na swoim, brak grafiku, decydowanie o zleceniach, przerwach, urlopie – wydaje się być opisem wymarzonego zajęcia. Freelancer to osoba samozatrudniająca się, posiadająca własną działalność gospodarczą i świadczącą usługi innym.

 / Fot. w24Freelancer – kto to?

Praca na swoim, brak grafiku, decydowanie o zleceniach, przerwach, urlopie – wydaje się być opisem wymarzonego zajęcia. Freelancer to osoba samozatrudniająca się, posiadająca własną działalność gospodarczą i świadczącą usługi innym. Można powiedzieć, że jest to „pracownik do wynajęcia”, ale nie każdy zawód może być realizowany w ten sposób. Doskonale odnajdą się w tym zawodzie dziennikarze, aktorzy, redaktorzy, architekci lub tłumacze.

Bycie wolnym strzelcem wydaje się idealnym zawodem, jednak zanim można przejść na własną działalność trzeba wypracować markę własnego nazwiska oraz być znanym w branży ze swoich umiejętności. Co więcej freelancing to ścieżka kariery dla niezwykle zdyscyplinowanych osób potrafiących organizować sobie pracę i wywiązywać się z wcześniej ustalonych terminów. Kim więc jest polski freelancer? Raport „Freelancer w Polsce” przedstawił sylwetkę przeciętnego wolnego strzelca. Ma on średnio 34 lata i od kilku lat już prowadzi firmę. Swoje usługi oferuje zarówno polskim, jak i zagranicznym firmom. Polski freelancer nie ma jednak łatwo, co miesiąc musi opłacać wysokie stawki ZUS. Jednak zarobki

Wybór samodzielności

Freelancer decyduje się sam działać w branży, jednak do podjęcia takiej decyzji często skłania go wyrobione nazwisko i uzyskane wcześniej kontakty. Dużym atutem tego zawodu jest wolność, decydowanie o własnej pracy i ścieżce kariery. Freelance jednak często wiąże się z nadgodzinami, brakiem wypoczynku i urlopu. Ponadto oznacza również walkę z konkurencją, z dużymi firmami i byłymi pracodawcami. Obowiązkowe cechy freelancera to przede wszystkim cierpliwość, dobra organizacja i duża samodzielność. Do zalet wykonywanej pracy należy równość pomiędzy partnerami. Jest to doskonała propozycja dla osób, które chcą pracować na własną markę, unikają kontaktów interpersonalnych, nie lubią dzielić się własnymi pomysłami i lubią indywidualną pracę. Dużym atutem tej pracy jest jej różnorodność, zmienność ludzi i miejsc. Freelance wiąże się jednak z odwagą zmiany środowiska pracy oraz z podjęciem pewnego ryzyka. Wolny strzelec nigdy nie może być pewien czy za pół roku wciąż będzie miał zlecenia i będzie mógł w pełni pracować.

Praca na własnej działalności stała się w ostatnich czasach niezwykle popularna, wzrasta bowiem świadomość wartości pracowników. Niemałe znaczenie odgrywa również postęp technologiczny. Wolny zawód może być bowiem wykonywany w domu bez konieczności wynajmowania biura. Lista wolnych zawodów wciąż się wydłuża chociażby z powodu poszukiwania wśród firm optymalizacji wydatków. Freelancering zapewnia bowiem korzystny wpływ na gospodarkę poprzez konkurencję i lepszą sprzedaż.

Więcej przeczytasz na serwisie praca.gratka.pl:Własna firma tylko dla ludzi z pasją

Świetne płace w wolnym zawodzie

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.