Facebook Google+ Twitter

Praca po 16 godzin na dobę. Przykra prawda o samozatrudnieniu

  • Źródło: Dziennik Łódzki
  • Data dodania: 2007-02-06 11:47

Pracuję po 16 godzin na dobę. Jestem na tzw. samozatrudnieniu i muszę płacić ZUS i podatek. Jakie to samozatrudnienie, skoro mam kierownika i muszę spełniać jego polecenia? - pyta nasz Czytelnik (nazwisko do wiadomości redakcji), kierowca z 26-letnim stażem.

Teraz wozi autobusem klientów hipermarketów. Umowę o współpracy podpisał z firmą Bursiak. Warunkiem zatrudnienia było założenie własnej działalności gospodarczej.

– Na początku dostawaliśmy 10 zł netto za godzinę, a sprzątaczki myły autobusy – opowiada mężczyzna. – Po roku dostaliśmy nową umowę ze stawką 9 zł za godzinę, a autobusy myjemy już sami.

Kierowca wylicza, że gdyby pracował 184 godziny w miesiącu, czyli 8 godzin dziennie przez 23 dni, zarobiłby na rękę 1.656 zł. – Z tego muszę zapłacić 760 zł ZUS i podatek, czyli co miesiąc odjąć 1.100 zł. Zostaje mi niewiele ponad 500 zł. Jak mam za to utrzymać rodzinę? Dlatego pracuję od 7 do 23. Straciłem już dwóch zmienników, bo jeden wyjechał do Anglii, a drugi do Szkocji.

Czytelnik zamierza skierować sprawę do sądu pracy. Będzie domagać się uznania go za pracownika firmy, ekwiwalentu za niewykorzystany od kilku lat urlop, pieniędzy za godziny nadliczbowe i wszystkich uprawnień, przysługujących pracownikowi.

Michał Parzęcki, koordynator ds. transportu w firmie Bursiak, informuje, że wszystkie firmy transportowe podpisują teraz z kierowcami umowy o współpracy. – Dwóch naszych byłych pracowników zwróciło się do sądu w takiej samej sprawie, ale w sąd pierwszej instancji nie dopatrzył się uchybień z naszej strony. Sprawa nie jest jednak zakończona, pracownicy odwołali się od tej decyzji – mówi Parzęcki. – Nowe przepisy o samozatrudnieniu wskazują, że muszą być spełnione trzy warunki: praca nie może być wykonywana na terenie firmy, firma nie organizuje współpracownikom czasu pracy i samozatrudniony ponosi ryzyko prowadzenia działalności. Wszystkie te warunki spełniamy. A co do czasu pracy, to zgodnie z przepisami kierowcy organizują go sobie sami. Jest jedna linia, jeden autobus, dwóch kierowców. Ile godzin jeżdżą – decydują sami.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (2):

Sortuj komentarze:

"Praca nie może być wykonywana na terenie firmy, firma nie organizuje współpracownikom czasu pracy i samozatrudniony ponosi ryzyko prowadzenia działalności". Idę o zakład, że NIKT oprócz budżetówki nie przejmuje się tym przepisem.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Teraz brakuje pisarzy typu Prus i Konopnicka. Powstałoby sporo opowiadań typu "Dym" - o złodziejskich burżujach nieszanujących pracowników, o wyzyskiwaczach i ignorantach zagadnień bhp. Jeśli kierowca pisze prawdę, to widać wyzysk czy nie widać?

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.