Facebook Google+ Twitter

Praca socjalna - polsko-niemiecka wymiana doświadczeń

O polsko-niemieckiej wymianie doświadczeń w obszarze pracy socjalnej rozmawiam z kierownikiem Centrum Integracji Społecznej w Tychach - Bartłomiejem Szymczykiem.

Skąd pomysł na ponadnarodową wymianę doświadczeń specjalistów pracujących z uczestnikami Centrów Integracji Społecznej?
Bartłomiej Szymczyk Centra Integracji Społecznej wprowadzone do polityki społecznej - ustawą z 13 czerwca 2003 r. o zatrudnieniu socjalnym do tej pory są w procesie tworzenia standardów. Fundacja Internationaler Bund Polska, prowadząca Centrum Integracji Społecznej w Tychach, postanowiła wykorzystać kontakty z niemieckim stowarzyszeniem Internationaler Bund do stworzenia realizowanego w ramach Programu "Leonardo da Vinci" projektu „Organizacja procesu reintegracji zawodowej osób zagrożonych wykluczeniem społecznym – wymiana doświadczeń kadry edukacyjnej”. Projekt podejmował tematykę możliwych form pracy z osobami zagrożonymi wykluczeniem społecznym oraz sposobów adaptacji sprowadzonych rozwiązań.

 / Fot. Bartłomiej SzymczykPraca socjalna w Polsce i Niemczech jest jednakże prowadzona w bardzo różny sposób, co wynika między innymi z ustawodawstwa. Co biorący udział w projekcie specjaliści z Polski mogą wykorzystać w swojej pracy?
Bartłomiej Szymczyk Wymiana doświadczeń, co trzeba zaznaczyć, była obustronna, ponieważ partnerzy niemieccy byli bardzo zainteresowani modelem instytucji integracji społecznej, jakim jest Centrum Integracji Społecznej (CIS). W Niemczech nie ma odpowiednika takiej instytucji jak CIS, a jak wynikało z komentarzy, byłaby potrzebna, aby zmotywować do uniezależnienia się pewnych grup zasiłkobiorców od systemu pomocy społecznej. Polscy specjaliści, pracujący z osobami zagrożonymi wykluczeniem społecznym, podkreślali, iż w Niemczech powszechna jest praca z klientem w formie pewnego jednego procesu, nie tylko na poziomie pomocy społecznej. W Polsce nadal jest to system, gdzie pomimo pracy w formie kontraktu socjalnego, pracownik socjalny przyznaje również pieniądze w formie zasiłków, a urzędy pracy realizują odrębnie pracę z klientem w formie indywidualnych planów działania.

Uczestnikami projektu, co warto zaznaczyć, byli przedstawiciele nie tylko Centrów Integracji Społecznej z Tychów, Jaworzna i Strzelec Opolskich, ale również przedstawiciele Miejskich Ośrodków Pomocy Społecznej i Powiatowych Urzędów Pracy z ww. miast.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.