Facebook Google+ Twitter

109 miejsce

Praca w Anglii, czy warto wyjeżdżać? Klika słów o wartościach

Myślałeś kiedy o pracy w Anglii? Wydaje się, że wyjazd na wyspy przynosi same korzyści - owszem, finansowe na pewno. Jednak warto wziąć pod uwagę wszystkie koszty związane z wyjazdem. Niech poniższy tekst skłoni Cię do refleksji.

W pogoni za lepszym życiem decydujesz się na wyjazd do pracy za granicę. Głównym czynnikiem motywującym opuszczenie kraju jest oczywiście lepsza płaca minimalna, w Anglii wynosi 6,5 funtów za godzinę, co daje 36 zł. Dla porównania w Polsce minimalne wynagrodzenie brutto to 1750 zł, zaś w poszczególnych miesiącach do wypracowania jest różna ilość godzin, w związku z tym różnicuje się minimalna stawka za godzinę pracy (średnia oscyluje w granicy 10 zł brutto). Dane nie są zbyt zachęcające do pozostania w ojczyźnie. Jednak emigracja często już po kilku miesiącach daje się we znaki. W nowym miejscu czujesz się osamotniony, a Twoje życie nabiera szarych barw nostalgii, okraszonej tęsknotą za najbliższymi. Większość znajomych z pewnością interesuje się Twoim wynagrodzeniem, w ich mniemaniu wygrałeś los na loterii. Prawda często bywa mniej kolorowa.

Udało się! Dostałem pracę w Anglii!


Wyobraź sobie, że znużony monotonnym życiem opartym głównie na pracy, masz dość tej frustrującej sytuacji, w końcu postanawiasz coś zmienić, chcesz aby Twoje wynagrodzenie stało się adekwatne do wykonywanej pracy. Postanawiasz zrobić odważny krok w swoim życiu i pełen nadziei na lepsze jutro, decydujesz się poszukać pracy za granicą. Minimalna stawka w Anglii kusi, aby właśnie to miejsce wybrać na nowy początek życia. Dzięki swojej determinacji udaje Ci się znaleźć dobrze płatną pracę w Manchesterze, w tej chwili wiesz, że możesz wszystko, nie myślisz jeszcze o rozłące z bliskimi. Nie zdajesz sobie sprawy jak bywa to trudne i bolesne, niestety już wkrótce się o tym przekonasz. Historia ta jest dobrze wszystkim znana, być może sam ją przeżyłeś.
Czasem nasze oczekiwania w konfrontacji z rzeczywistością sprawiają nam zawód, jesteś rozczarowany zastaną sytuacją. Życie szybko weryfikuje wszystkie wzniosłe plany, dlatego staraj się pohamować swoje emocje i rozważnie podejść do realizacji założeń. Wyjeżdżając, znaczne grono osób skupia się wyłącznie na przyszłym zarobku, już w Polsce przelicza ewentualne wynagrodzenie w Anglii, kalkulują zyski i starty. Przed wyjazdem z pewnością rachunek zysków i start wygląda inaczej niż w trakcie emigracji. W przypadku więcej niż połowy emigrantów nowym elementem strat jest brak bezpośredniego kontaktu z bliskimi. Człowiek jest zdolny do przeceniania swoich możliwości. Zanim w praktyce mamy styczność z konkretną sytuacją, wcześniej jesteśmy skłonni deklarować odmienne zachowanie. Przykładem jest rozłąka z bliskimi, ktoś zakłada, że bez trudu przeżyje dany okres braku znajomych, bliskich, snuje plany jak spędzi bez nich czas, jednak podczas rzeczywistego nastania rozstania, po krótkim czasie jego założenia zostają obalone, nie potrafi odnaleźć się w nowej sytuacji, a chroniczna tęsknota powoduje, że jest skłonny szybciej wrócić do kraju. Wynika to z psychologii poznawczej, która zakłada iż ukształtowanie się obrazu „ja” (siebie) ma duży wpływ na ocenę swoich możliwości. Samoocena może być zawyżona, adekwatna oraz zaniżona. W opisanym przykładzie jednostka miała zawyżoną samoocenę. Istnieje ryzyko, że ukształtowanie nietrafnej oceny swoich możliwości oprócz wspomnianego rozczarowania może spowodować zaburzenia w funkcjonowaniu osobowości, którego konsekwencją jest niewłaściwe radzenie sobie w sytuacjach trudnych (np. rozłąka z rodziną). Warto dodać, iż osobowość człowieka, w rozumieniu centralnego systemu regulacji czynności , umożliwia przystosowanie jednostki do wymagań nowego otoczenia. Ta pozytywna informacja pozwala wierzyć, że zorientowanie na cel doda Ci sił w czasie trudnej dla Was rozłąki.

Samotność w tłumie


Trudno jest się odnaleźć w nowym otoczeniu. Załóżmy, że wyjechałeś na kilka miesięcy zarobić dodatkowe pieniądze na spłatę kredytu. Ledwo znasz język, co znacznie utrudnia komunikację z innymi pracownikami. Codziennie rano wstajesz i wychodzisz do pracy. Mijasz różne twarze bez wyrazu – kim są? Dokąd zmierzają? Pewnie też do pracy... W szarej masie zauważasz promieniejącą kobietę, jej delikatny uśmiech dodaje Ci chwilowej otuchy, lecz po chwili wbija nim nóż w serce. Widzisz jak do ów kobiety zbliża się wysoki mężczyzna z dzieckiem, wygląda na to, że są rodziną. W Twojej głowie automatycznie pojawiają się wspomnienia pięknych chwil z ukochaną. Myśl, że niedługo wrócisz sprawia, że zaciskasz zęby i z nieco posępną miną docierasz do pracy, a w głowie odliczasz dni do powrotu.
Człowiek ma potrzeby społeczne, do których m.in. należy potrzeba kontaktu, akceptacji, uznania. Nie zaspokojenie tych potrzeb w skutku może prowadzić do zaburzeń osobowości, obniżenia samooceny. Niemożność należenia do grupy wprawia nas w stan destabilizacji emocjonalnej, pragnienie zaspokojenia tej potrzeby, co w odniesieniu do tematu daje dwa wyjścia: poznanie nowych znajomych lub powrót do ojczyzny.
Z psychologicznego punktu widzenia, tęskniąc „lawirujemy pomiędzy dwoma emocjami: doświadczeniem braku i poczuciem więzi.” Nasilająca się tęsknota powoduje uczucie cierpienia, bólu psychicznego, prowadzącego do rozstrojenia i pogorszenia naszej efektywności pracy.

Pieniądze to nie wszystko

Wiele osób emigruje, następnie pracuje, po jakimś czasie wynajmuje mieszkanie i sprowadza tam rodzinę, tym samym osiedlając się na stałe. Ostrożnie badają teren, obserwują codzienny tryb życia anglików i powoli przejmują ich nawyki. W końcu nie postrzegają się już w kategorii zwykłego emigranta, który dorobi i po kilku miesiącach wyjedzie, teraz widzą w tym miejscu nadzieję na świetlaną przyszłość.
Dlaczego w emigracji upatrujemy szansę na lepsze życie? Pewnie znasz przysłowie „wszędzie dobrze gdzie nas nie ma”? Znany socjolog doktor David Bartman uważa, iż ogólnie ludzie nie czują się bardziej szczęśliwi zarabiając więcej pieniędzy za granicą, owszem czują szczęście z powodu wyższych zarobków, natomiast pozostałe rzeczy się nie zmieniają. Wynika to z głębokiego przekonania, że pieniądze stanowią definicję szczęścia. W rezultacie dopiero mając zadowalającą ilość gotówki, dociera do emigrantów, że ważniejsze od nadmiaru pieniędzy są więzi rodzinne. Warto posłużyć się przykładem młodych małżeństw. Zakochani spędzają upojne noce w swoich objęciach, ich związek nabiera rozpędu i decydują się na kolejny ważny etap w swoim życiu – poczęcie potomka. Kilka miesięcy później maleństwo przychodzi na świat, rodzice chcąc dać mu wszystko co najlepsze, postanawiają, iż ojciec dziecka podejmie się pracy za granicą, zapewniając im dostatnie życie, pełne wygód i przepychu. Wspaniale? Nie sądzę, pomyśl ile ważnych momentów ominie go w życiu maleństwa. Zabawne gaworzenie, słodkie miny, pierwsze słowa i kroki. A później? Pierwsza miłość i rozczarowanie, złamane serce, ale też sukcesy, szkolne spektakle… Pozwoli, aby życie przeleciało mu przez palce. Co trzy miesiące będzie wracał do domu na dwa tygodnie. Nie będzie znał swojego dziecka, wiedział co ono lubi, a czego nie lubi. Czy to nie wspólne chwile są elementami szczęścia? Czasem warto mniej zarobić, lecz być bogatszym o niezastąpione wspomnienia.

Emigrować?

Podsumujmy zatem zalety i wady emigracji zarobkowej. Wspominaną już zaletą jest oczywiście wyższa płaca, dla przypomnienia w Anglii minimalna stawka za godzinę to 6,5 funta, a więc 36 zł. Kolejną kuszącą zaletą jest kwota wolna od podatku, zdecydowania wyższa niż w Polsce, co oznacza okazję dla polskich przedsiębiorców. Zresztą nie od dziś praktykuje się rejestrowanie firmy w innym, bardziej przyjaznym dla przedsiębiorców państwie. Ponadto dla mniej zarabiających za granicą przygotowany jest szereg ulg. Plusem jest również brak rozbudowanej biurokracji, urzędy są przychylne przedsiębiorcą, nie robią dodatkowych przeszkód. Dzięki emigracji możesz podszkolić język. Żaden kurs w Polsce nie da Ci tak dobrego przeszkolenia jak funkcjonowanie w społeczeństwie, w którym językiem urzędowym jest np. angielski, a więc siłą rzeczy sam musisz go używać.
Do wad pracy za granicą oczywiście zaliczamy omawiane powyżej rozstania z rodziną, tworzące trudne relacje między bliskimi, dlatego najlepiej jak emigruje cała rodzina. Wbrew pozorom głowa rodziny wyjeżdżająca za chlebem jest narażona na podwójne koszty, ponieważ oprócz gospodarstwa domowego w Polsce, musi opłacić rachunki w tymczasowym miejscu zamieszkania podczas pracy za granicą. Warto zdać sobie sprawę, iż emigrując musimy posiadać sprecyzowane kompetencje, które staną się przepustką w znalezieniu zatrudnienia. Nie jest powiedziane, że natychmiast dostaniemy pracę, tym bardziej bez wykształcenia, określonych umiejętności, uprawnień oraz nieznajomości języka.
Pamiętaj, że za granicą jako obcokrajowiec musisz się szczególnie wykazać. Nikogo nie będzie interesowała Twoja niedyspozycja lub zły humor. Chcesz pieniądze? To pracuj, zarobek jest adekwatny do pracy, jednak pracodawca nie toleruje obiboków i niejeden polak wrócił, bo został zwolniony. Mam nadzieję, że ten tekst (w nieco pesymistycznym tonie) uzmysłowił Ci drogi czytelniku, iż praca za granicą to nie wygrana na loterii, a również cierpienie i nieustające wątpliwości, stres czy będziesz miał do czego wrócić? Potwierdza także powiedzenie, że pieniądze szczęścia nie dają, są sprawy od nich cenniejsze.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

Artykuł jest wybitnie pesymistyczny; opierający się głównie o wartości materialne, pieniądze w Anglii. Myślę jednak iż aktualna polityka konserwatywno -religijna w Polsce dzisiaj, to prawdziwy powód ażeby opuściś "Matkę Ojczyznę"! I w tym nawet zgodzę się z autorką tekstu: rozbite serce, jest wówczas gdy siedzi się na dwóch krzesłach !!

Szkoda iż w Polsce zawsze było i brak jest po dzień dzisiejszy polityki sprzyjającej emigracji do innych krajów ! Ażebyś chociaż na chwilę poczuł się Obywatelem Europy, a nie ulicznego zaułka w którym przyszło ci żyć, mieszkać. Pozytywne patrzenie na wszystkich ludzi, bez względu na narodowość, religię, pochodzenie - może ci bardzo pomóc w osiedleniu się i znalezieniu przyjaciół, bliskich - nie tylko poza granicami kraju !

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Zobacz także:

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.