Facebook Google+ Twitter

Praca w charakterze statysty - sposób na ciekawą przygodę

Lubisz klaskać, sztucznie się uśmiechać, poznawać ludzi oraz szczegóły tworzenia programów telewizyjnych, a nie przeszkadza Ci siedzenie na planie do późnych godzin wieczornych i opóźniona wypłata? Zawód statysty jest stworzony dla ciebie!

Nagranie do programu "Mam talent" / Fot. Piotr PietkiewiczWiele z programów, które oglądamy w telewizji, nie powstałoby bez udziału statystów. Lepiej jest przecież obejrzeć program, w którym na widowni siedzą uśmiechnięci, szczęśliwi, niż pustą salę.

Jak rozruszać widownię

Widownia powinna wykonywać polecenia, które wydaje reżyser. W tym celu, w nagraniu uczestniczy tzw. warm-upper, czyli animator. Ma on za zadanie rozruszać widownię, nauczyć ją klaskać w odpowiednich momentach, a gdy zmęczeni statyści nie mają już sił się nawet uśmiechać, opowiada niekoniecznie śmieszne dowcipy. W ostatnich momentach nagrań błaga o jeszcze chwilę wytrwałości, obiecując szybkie zakończenie nagrania. Obietnice o ostatnim uczestniku ciągną się w nieskończoność.

"A teraz nagramy wasz śmiech"

Nagranie może potrwać nawet 12 godzin, podczas gdy to, co widzimy w telewizji, trwa ok. półtorej godziny. W trakcie montażu wybierane są najlepsze momenty. Wszystko jest odpowiednio zmontowane. Z tego względu podczas nagrań można się spotkać z dość dziwną sytuacją. Animator poprosi nas o owację na stojąco, śmianie się lub falę narastających oklasków - po prostu, bez wyraźnego powodu. W tym czasie nad naszymi głowami krążyć będzie kamera na wysięgniku, która nagra naszą sztucznie wywołaną radość.

Nadgodziny to norma

Nikogo nie powinno dziwić nagranie przedłużające się nawet o kilka godzin. Zdarzały się sytuacje, kiedy dzień zdjęciowy miał zakończyć się o godzinie 21, a ostatecznie przesłuchania do programu kończyły się po godz. 1 w nocy. Zdenerwowania widownia zaczęła wychodzić z sali, w której odbywało się nagranie, co jeszcze bardziej opóźniało godzinę zakończenia. Nie można bowiem nagrywać programu, gdy ludzie masowo kręcą się po sali. Wszystko musi być idealne, zasłony w przejściach zasłonięte, a osoby najbardziej widoczne na drugim planie - specjalnie dobrane.

Czytaj też: Płaca statysty - 66 złotych, doświadczenia - niezapomniane

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

Hamid
  • Hamid
  • 21.07.2012 19:06

Bardzo ciekawie napisany artykuł.
Dla zainteresowanych niedługo startuje forum poświęcone temu tematowy czyli statystowaniu. Zawodstatysta.pl będzie miejscem gdzie będzie można zaopiniować agencję oraz poszukać aktualnych ofert do statystowania. Forum rusza 01.08.2012

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.