Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

4912 miejsce

Praca za miskę ryżu, czyli niewolnictwo dziś

XXI wiek – wiek swobodnego przepływu informacji, wolności obywatelskich, demokracji. Jednak nie dla wszystkich... Trudno w to uwierzyć, lecz obecnie na świecie żyje około 27 mln niewolników.

 / Fot. flickr.comZ pewnością każdy z nas uczył się o niewolnictwie w szkole. Ze wstrętem czytaliśmy o handlu ludźmi w okresie kolonizacji, brutalnym traktowaniu porwanych tubylców, wykorzystywaniu kobiet i dzieci. Odetchnęliśmy, gdy podręcznik zapewnił nas, że do połowy XX wieku niewolnictwo zostało zniesione we wszystkich krajach świata. Niestety, rzeczywistość jest inna...

Niewolnictwo dziś wciąż istnieje. Organizacje antyniewolnicze szacują liczbę współczesnych niewolników na 27 mln (mniej sprzedano przez 500 lat transatlantyckiego handlu niewolnikami). Ludzie ci są pozbawiani swoich praw i przymuszani do ciężkiej pracy w nieludzkich warunkach. Poniżane i bite są nawet dzieci, a kobiety wykorzystywane do celów seksualnych.

Pracownik za 100 dolarów


Dawniej niewolnik był stosunkowo drogą „inwestycją”, natomiast dziś na obszarach biedy można kupić człowieka za około 100 dolarów. Ta niska cena skłania wiele firm do dobicia haniebnej transakcji. W krajach afrykańskich i azjatyckich proceder więzienia i przymuszania ludzi do pracy jest powszechny. Agencje pracy z rejonu Wybrzeża Kości Słoniowej kupują od biednych rodzin zaledwie 9-letnie dzieci. Od tej pory ich przeznaczeniem jest praca od świtu do zmierzchu w nieludzkich warunkach. Nawet najmłodsi niewolnicy często śpią na dworze wraz ze zwierzętami, żywią się otrzymanymi resztkami, są bici i poniżani. Jeśli malec zachoruje i będzie niezdolny do wykonywania swojej pracy, nikt się nim nawet nie zainteresuje – za niewielką cenę agencja zakupi nowy „towar”.

Według Indyjskiego Zjednoczonego Frontu Wyzwolenia Rynku Pracy przy ręcznej produkcji dywanów wykorzystuje się 300 tys. dzieci-niewolników. W Indiach wciąż funkcjonuje oddawanie dzieci do pracy jako zastaw za zaciągnięty dług. Ponieważ nie poprawia to sytuacji materialnej rodziny i odsetki rosną, kolejne pokolenia wciągane są w niewolniczy proceder, pracując za dług niemożliwy dla nich do spłacenia.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (3):

Sortuj komentarze:

Najłatwiej wyrwać stwierdzenie z kontekstu i dostosować do treści, którą się chce przekazać. Moja wypowiedź "nic nowego" odnosiła się do artykułu autora, który napisał tekst na ten sam temat co dwa dni wcześniej. Ja, jak mi się wydaje, nie napisałam dwa dni temu tego samego/czegoś podobnego.
Chce Pani wstawić minus - proszę bardzo, z pewnością się nie obrażę :) Ale jednocześnie uważam przytaczanie moich wyrwanych z kontekstu wypowiedzi spod innych artykułów nie na miejscu. A co do ostatniego zdania - jeśli ma Pani szansę pisać artykuły i z pewnością na ciekawsze tematy niż ja, to proszę się tym zająć "sumiennie", a nie tracić czas na manipulowanie moimi wypowiedziami.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Plus za dogłębnie zaprezentowany problem, ciekawym stylem. Brawo.

Komentarz został ukrytyrozwiń

noooo wreszcie jakiś dobry materiał na tym portalu. Dużo dobrze podanych informacji, sporo konkretnych danych statystycznych i nawet wypowiedź przedstawiciela organizacji pozarządowej !!

a jednak można napisac tekst nie o samym sobie, bez bufonady i na ważny temat. plus że hej.

pozdr

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.