Facebook Google+ Twitter

Prace nestora fotografii Eugeniusza Hanemana na wystawie w Łodzi

W dniach 10 kwietnia –10 maja w Miejskiej Galerii Sztuki – Galeria „Willa” przy ul. Wólczańskiej 31 w Łodzi odbędzie się retrospektywna wystawa zdjęć nestora polskiej fotografii Eugeniusza Hanemana.

Wystawa Eugeniusza Hanemana odbędzie się w Galerii "Willa". / Fot. Mirosława KasowskaTo jeden z najwybitniejszych fotografików – nie tylko w skali polskiej, ale i światowej. Twórca urodzony w 1917 roku świadomie zdjęcia robił już od 1931 roku. Retrospekcja, na którą ma się składać kilka tematycznych cykli obejmować więc będzie kilka epok.

Artysta wyrósł na fotografii międzywojennej. Zwiedzający wystawę zobaczą więc np. zdjęcia odwołujące się do tradycji piktorialnej. Będą też reportaże, liryczne pejzaże i portrety z lat 30. i 40., a także cykl fotografii dokumentujących Powstanie Warszawskie.

Jego zdjęcia charakteryzują się doskonałym warsztatem, wypracowywanym przez lata doświadczeń. Przy ograniczeniu do prac czarno-biało-szarych mistrzowskie operowanie światłem jest bowiem niezbędne. Jednocześnie fotografie te są dowodem na to, jak wnikliwym obserwatorem zdarzeń życia codziennego jest Eugeniusz Haneman.

Twórca liczący sobie dziewięćdziesiąt jeden lat z urodzenia jest warszawiakiem, ale z wyboru łodzianinem. Przez wiele lat związany był z przemysłem filmowym. W latach 1953-2005 pracował w łódzkiej PWSTViT i jednocześnie był operatorem Polskiej Kroniki Filmowej w Krakowie. Na stałe mieszka w Łodzi. Do Związku Polskich Artystów Fotografików należy od 1947 roku. Jest jego najstarszym żyjącym członkiem. Ma legitymację nr 25.

Jego wystawa jest organizowana w ramach 8. Festiwalu Nauki Techniki i Sztuki Łódź 2008, który pod hasłem "Łódź w nauce i sztuce europejskiej" w dniach 21-28 kwietnia 2008 r. odbędzie się w Łodzi.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (4):

Sortuj komentarze:

(+) Dzięki za przypomnienie sylwetki wybitnego artysty. Myślę, że jego zdjęcia (choćby w internecie) powinni obejrzeć także wszyscy, którzy próbują swoich sił w dziennikarstwie.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Za Bartkiem.
Taka robota mi się podoba.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dzięki Bartek. Faktycznie, było jak mówisz.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Za dobrze przygotowane info i własne zdjęcie do artykułu. Często takie zapowiedzi to tylko wyklepane informacje ze strony galerii. Widać, że pojechałaś na miejsce zrobić foto. +

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.