Facebook Google+ Twitter

Prace w zamojskim ZOO powoli dobiegają do końca

Trwa gruntowny remont i modernizacja zamojskiego Ogrodu Zoologicznego im. Stefana Millera, jedynego takiego ośrodka w województwie lubelskim. Mieszkańcy będą mogli zobaczyć ośrodek w nowej odsłonie już w listopadzie tego roku.

Przebudowa zamojskiego ZOO / Fot. Iwona WeremczukCi, którzy pamiętają, jak wyglądał Ogród Zoologiczny w Zamościu przed rozpoczęciem remontu, wiedzą, że nie mieliśmy się czym zbytnio pochwalić. Zardzewiałe „blaszaki” i betonowe pawilony, rodem z PRL-u, nie zachęcały do częstego zwiedzania. Zamiast zachwytu, ciasne klatki i zaduch panujący w gmachach, wzbudzały litość nad męczącymi się zwierzętami. Dlatego też, spośród planów remontu różnych części miasta, to właśnie ZOO potrzebowało go najszybciej.

Ośrodek kwarantannowania

Przyczynkiem do przebudowy stały się problemy na polskich granicach. Tylko na przejściach, łączących Polskę z Białorusią i Ukrainą, w ciągu 10 ostatnich lat celnicy odebrali przemytnikom prawie 900 żywych zwierząt, wśród których znajdowano żółwie stepowe i mauretańskie, krokodyle, boa dusiciele, a nawet kuce szetlandzkie. Ponieważ przygraniczne ogrody zoologiczne nie były w stanie należycie zaopiekować się przechwyconymi stworzeniami, powstał pomysłTygrys amurski na nowym wybiegu / Fot. Iwona Weremczuk utworzenia pierwszego w Polsce ośrodka kwarantannowania i przetrzymywania zwierząt nielegalnie wwiezionych do strefy Schengen, który miał powstać właśnie w Zamościu. Dzięki temu ośrodkowi, zwierzęta będzie można leczyć, aklimatyzować do polskich warunków, po czym będą mogły znaleźć dom w Zamościu lub innych ogrodach zoologicznych.

Centrum Edukacyjno-Szkoleniowe
Projekt, dotyczący ośrodka, przewidywał również stworzenie Centrum Edukacyjno-Szkoleniowego dla pracowników ZOO, celników, a także uczniów. – Docelowo modernizacja ZOO wiąże się z uruchomieniem m.in. e-learningu, czyli nauczania na odległość – powiedział „Dziennikowi Wschodniemu” rzecznik prezydenta Zamościa, Karol Garbula. Dzięki zainstalowanym kamerom i łączom internetowym uczniowie zamojskich szkół będą mogli uczestniczyć w zajęciach biologii, prowadzonych w tymże centrum.

Czytaj więcej -->

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (4):

Sortuj komentarze:

Należy życzyć zamojskiej placówce wielu okazów, jak również rzeszy zwiedzających.*

Komentarz został ukrytyrozwiń

o tak, dużo o nim słyszałam :) teraz za to do naszych egzotycznych mieszkańców zawitała Europa :)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Iwonka, ja pamiętam jeszcze ZOO na Starówce -obok kościoła św. Katarzyny - to dopiero był "meksyk". Pozdrawiam.

Komentarz został ukrytyrozwiń

więcej zdjęć z zamojskiego Ogrodu Zoologicznego można zobaczyć tutaj: link

pozdrawiam!

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.