Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

5709 miejsce

Pracodawca nie przesyła deklaracji PIT? Zgłoś to do skarbówki

Obowiązkiem pracodawcy jest dostarczenie pracownikowi informacji o dochodach za zeszły rok. Ma on na to czas do końca lutego. Co jednak zrobić w sytuacji, gdy pracodawca nie przysyła deklaracji PIT-11? Brak rozliczenia oznacza dotkliwą karę.

Sonda

Rozliczyłeś się już z urzędem skarbowym za ubiegły rok?

 / Fot. Fot. Materiał USObowiązek wystawienia PIT-11 ciąży na pracodawcy i zgodnie z ustawą, musi on wystawić ten dokument i dostarczyć go pracownikowi do końca lutego - informują 158169. W przypadku, gdy pracodawca nie wystawi pracownikowi deklaracji PIT-11, może on otrzymać karę grzywny.

Niesolidny pracodawca może zostać ukarany grzywną za nieterminowe wystawienie lub brak wystawienia deklaracji PIT-11. Kodeks karny skarbowy przewiduje, że grzywna może wynieść nawet równowartość 180 stawek dziennych. Stawki te nie mogą być niższe od 1/30 minimalnego wynagrodzenia, ani wyższe niż jego 400-krotność.

Jednakże największy problem ma w tym przypadku pracownik. Bez tego dokumentu od pracodawcy roczne rozliczenie z fiskusem będzie o wiele trudniejsze. Nieotrzymanie takiej deklaracji nie zwalnia go, bowiem z rozliczenia podatku. Pracownik ma na to czas do 30 kwietnia.

Jeżeli w swoim rozliczeniu nie uwzględni on dochodu od pracodawcy, który PIT-11 mu nie dostarczył, musi liczyć się nie tylko z wezwaniem do korekty. Urząd Skarbowy naliczy należny podatek wraz z ustawowymi odsetkami.

Czytaj więcej -->

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (8):

Sortuj komentarze:

Czy pracodawca może nie wystawić pitu na umowie zlecenie, przy zarobkach 600zł brutto miesięcznie? Czy jest jakaś sytuacja, gdzie może wstrzymać się z wtsłaniem pitu?

Komentarz został ukrytyrozwiń
Justyna
  • Justyna
  • 01.10.2012 22:20

Witam serdecznie. Jestem osoba dosc mloda i niedawno zakonczylam wspolprace z pierwszym pracodawca. Dokladnie w czerwcu. Pracowac zaczelam od 1 grudnia. Do tej pory jednak nie dostalam pitu-11. Jako ze jestem studentka pracodawca nie odprowadzal za mnie skladek na ubezpiecznia spoleczne. zarabialam 1000 miesiecznie. Nie rozliczylam sie z US bo myslalam ze mam umowe od stycznia, jako ze po wielu prosbach doprosilam sie jej w lutym. Nie myslalam o tym az do czasu gdy musialam przejrzec wszystkie dokumenty i uswiadomilam sobie ze mam jeden miesiac w zeszlym roku przepracowane. Umowilam sie z pracodawca ze pojedziemy do ksiegowej by wyjasnic sytuacje, boje sie jednak ze US moze pociagnac mnie do odpowiedzialnosci karnej za nie zlozenie zeznania w terminie. Same odsetki mnie przerazaja bo nie mam pracy a musze jeszcze placic na studia. Chce zaniesc teraz wypelniony pit37 do Us wraz z tak zwanym czynnym zalem. nie wiem czy fakt ze pracodawca nie dostarczyl mi w zaden sposob pitu zwalania mnie z obowiazku zlozenia zeznania. po prostu nie myslalam o tym w ten sposob. gdybym dostala pit od razu bym sie szla rozliczyc a skoro go nie dostalam a sadzialm ze umowa jest od stycznia 2012 to nie upominalam sie o pit. Co mam zrobic?? :(

Komentarz został ukrytyrozwiń
Pinik
  • Pinik
  • 29.02.2012 22:16

Dorota Michalczak,to teraz wiesz , że możesz zadać zaświadczenia .Ten co ci dał nagrodę musi dać takowe zaświadczenie na każda kwotę , która Tobie wypłacił ..Natomiast , gdy dostaniesz z dwóch niezależnych źródeł np. nagrodę :150 zl i 51 zł to musisz te dwa podać w swoim PIT, nie tylko w miesiącu.
To się tyczy 2wszyskich, którzy są nagrodzeni i to musi być podane do wiadomości np. na tym portalu .

Komentarz został ukrytyrozwiń

OK... Rafale...
Już wiem dlaczego dział księgowości nie wysyła formularza.

Gdy suma należności wypłaconych zleceniobiorcy nie przekracza kwoty 200 zł w ciągu miesiąca to
dochodów z tzw. małych zleceń nie łączy się bowiem z dochodami podatnika opodatkowanymi na zasadach ogólnych, w związku z czym nie należy ich wykazywać w rozliczeniu rocznym podatnika (art. 30 ust. 8 updof).

Komentarz został ukrytyrozwiń
Inspektor Pracy .
  • Inspektor Pracy .
  • 29.02.2012 17:33

@Rafał Gdak .Dlaczego usunąłeś mój post o takiej mniej więcej treści?!
Nie masz racji Panie Rafał Gdak .Nie interesuj sie do czego tej pani potrzebne jest zaświadczenie o zarobku, w tym wypadku o nagrodzie .Musisz dostarczyć takowe zaświadczenie , tym bardziej , że ta pani tego się domaga .W przeciwstawnym wypadku pani Dorota Michalczak powinna to zgłosić do Państwowej Inspekcji Pracy .Nie ja sam to zgłoszę , że się nie poczuwa ten portal W24 do dania zaświadczenia o zarobkach .Może to uczynić w Warszawie ale tez najbliższej jej zamieszkania .
Nie rób śiństw i nie usuwaj tej wiadomości.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Pani Doroto, ta kwota nie podlega rozliczeniu rocznemu, dlatego nasz dział księgowości nie wysyła formularza. Zapłaciła już Pani podatek od tej kwoty - 150 zł było pomniejszone o podatek.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Jeszcze się nie rozliczyłam, brakuje mi z W24 za nagrodę tygodnia. To też jest obowiązek rozliczyć bo podatek został do Urzędu Skarbowego odprowadzony.

Komentarz został ukrytyrozwiń
pinokio
  • pinokio
  • 27.02.2012 18:55

to oznacza ,ze pracodawca ,nie oplaca skladki ,bo mimo podpisania umow pracuje na czarno,a jak sie uponi to na bruk.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Jeśli chcesz dodawać komentarze, musisz się zalogować.

Najpopularniejsze

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.