Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

750 miejsce

Pracodawca nie przesyła deklaracji PIT? Zgłoś to do skarbówki

Obowiązkiem pracodawcy jest dostarczenie pracownikowi informacji o dochodach za zeszły rok. Ma on na to czas do końca lutego. Co jednak zrobić w sytuacji, gdy pracodawca nie przysyła deklaracji PIT-11? Brak rozliczenia oznacza dotkliwą karę.

Sonda

Rozliczyłeś się już z urzędem skarbowym za ubiegły rok?

 / Fot. Fot. Materiał USObowiązek wystawienia PIT-11 ciąży na pracodawcy i zgodnie z ustawą, musi on wystawić ten dokument i dostarczyć go pracownikowi do końca lutego - informują 158169. W przypadku, gdy pracodawca nie wystawi pracownikowi deklaracji PIT-11, może on otrzymać karę grzywny.

Niesolidny pracodawca może zostać ukarany grzywną za nieterminowe wystawienie lub brak wystawienia deklaracji PIT-11. Kodeks karny skarbowy przewiduje, że grzywna może wynieść nawet równowartość 180 stawek dziennych. Stawki te nie mogą być niższe od 1/30 minimalnego wynagrodzenia, ani wyższe niż jego 400-krotność.

Jednakże największy problem ma w tym przypadku pracownik. Bez tego dokumentu od pracodawcy roczne rozliczenie z fiskusem będzie o wiele trudniejsze. Nieotrzymanie takiej deklaracji nie zwalnia go, bowiem z rozliczenia podatku. Pracownik ma na to czas do 30 kwietnia.

Jeżeli w swoim rozliczeniu nie uwzględni on dochodu od pracodawcy, który PIT-11 mu nie dostarczył, musi liczyć się nie tylko z wezwaniem do korekty. Urząd Skarbowy naliczy należny podatek wraz z ustawowymi odsetkami.

Czytaj więcej -->

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (8):

Sortuj komentarze:

Czy pracodawca może nie wystawić pitu na umowie zlecenie, przy zarobkach 600zł brutto miesięcznie? Czy jest jakaś sytuacja, gdzie może wstrzymać się z wtsłaniem pitu?

Komentarz został ukrytyrozwiń
Justyna
  • Justyna
  • 01.10.2012 22:20

Witam serdecznie. Jestem osoba dosc mloda i niedawno zakonczylam wspolprace z pierwszym pracodawca. Dokladnie w czerwcu. Pracowac zaczelam od 1 grudnia. Do tej pory jednak nie dostalam pitu-11. Jako ze jestem studentka pracodawca nie odprowadzal za mnie skladek na ubezpiecznia spoleczne. zarabialam 1000 miesiecznie. Nie rozliczylam sie z US bo myslalam ze mam umowe od stycznia, jako ze po wielu prosbach doprosilam sie jej w lutym. Nie myslalam o tym az do czasu gdy musialam przejrzec wszystkie dokumenty i uswiadomilam sobie ze mam jeden miesiac w zeszlym roku przepracowane. Umowilam sie z pracodawca ze pojedziemy do ksiegowej by wyjasnic sytuacje, boje sie jednak ze US moze pociagnac mnie do odpowiedzialnosci karnej za nie zlozenie zeznania w terminie. Same odsetki mnie przerazaja bo nie mam pracy a musze jeszcze placic na studia. Chce zaniesc teraz wypelniony pit37 do Us wraz z tak zwanym czynnym zalem. nie wiem czy fakt ze pracodawca nie dostarczyl mi w zaden sposob pitu zwalania mnie z obowiazku zlozenia zeznania. po prostu nie myslalam o tym w ten sposob. gdybym dostala pit od razu bym sie szla rozliczyc a skoro go nie dostalam a sadzialm ze umowa jest od stycznia 2012 to nie upominalam sie o pit. Co mam zrobic?? :(

Komentarz został ukrytyrozwiń
Pinik
  • Pinik
  • 29.02.2012 22:16

Dorota Michalczak,to teraz wiesz , że możesz zadać zaświadczenia .Ten co ci dał nagrodę musi dać takowe zaświadczenie na każda kwotę , która Tobie wypłacił ..Natomiast , gdy dostaniesz z dwóch niezależnych źródeł np. nagrodę :150 zl i 51 zł to musisz te dwa podać w swoim PIT, nie tylko w miesiącu.
To się tyczy 2wszyskich, którzy są nagrodzeni i to musi być podane do wiadomości np. na tym portalu .

Komentarz został ukrytyrozwiń

OK... Rafale...
Już wiem dlaczego dział księgowości nie wysyła formularza.

Gdy suma należności wypłaconych zleceniobiorcy nie przekracza kwoty 200 zł w ciągu miesiąca to
dochodów z tzw. małych zleceń nie łączy się bowiem z dochodami podatnika opodatkowanymi na zasadach ogólnych, w związku z czym nie należy ich wykazywać w rozliczeniu rocznym podatnika (art. 30 ust. 8 updof).

Komentarz został ukrytyrozwiń
Inspektor Pracy .
  • Inspektor Pracy .
  • 29.02.2012 17:33

@Rafał Gdak .Dlaczego usunąłeś mój post o takiej mniej więcej treści?!
Nie masz racji Panie Rafał Gdak .Nie interesuj sie do czego tej pani potrzebne jest zaświadczenie o zarobku, w tym wypadku o nagrodzie .Musisz dostarczyć takowe zaświadczenie , tym bardziej , że ta pani tego się domaga .W przeciwstawnym wypadku pani Dorota Michalczak powinna to zgłosić do Państwowej Inspekcji Pracy .Nie ja sam to zgłoszę , że się nie poczuwa ten portal W24 do dania zaświadczenia o zarobkach .Może to uczynić w Warszawie ale tez najbliższej jej zamieszkania .
Nie rób śiństw i nie usuwaj tej wiadomości.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Pani Doroto, ta kwota nie podlega rozliczeniu rocznemu, dlatego nasz dział księgowości nie wysyła formularza. Zapłaciła już Pani podatek od tej kwoty - 150 zł było pomniejszone o podatek.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Jeszcze się nie rozliczyłam, brakuje mi z W24 za nagrodę tygodnia. To też jest obowiązek rozliczyć bo podatek został do Urzędu Skarbowego odprowadzony.

Komentarz został ukrytyrozwiń
pinokio
  • pinokio
  • 27.02.2012 18:55

to oznacza ,ze pracodawca ,nie oplaca skladki ,bo mimo podpisania umow pracuje na czarno,a jak sie uponi to na bruk.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.