Facebook Google+ Twitter

Pracodawca pomoże rzucić palenie

W połowie listopada b.r. wejdzie w życie tzw. ustawa antynikotynowa. Wprowadza ona bardziej restrykcyjne przepisy dotyczące palenia w miejscach publicznych, jak również w zakładach pracy.

Papieros. www.wikipedia.org / Fot. Tomasz SienickiPalacze nie będą mogli już wychodzić na papierosa przed budynek firmy. Pracodawca, jeśli zgadza się na palenie w czasie pracy, będzie musiał wyznaczyć odpowiednie pomieszczenie. Palarnia - bo tak określa to miejsce ustawa - ma być miejscem wyodrębnionym konstrukcyjnie od innych pomieszczeń i ciągów komunikacyjnych, odpowiednio oznaczonym, służącym wyłącznie do palenia wyrobów tytoniowych. Ponadto musi być zaopatrzona w wywiewną wentylację mechaniczną lub system filtracyjny w taki sposób, aby dym tytoniowy nie przenikał do innych pomieszczeń. Utworzenie palarni z pewnością niejednej firmie przysporzy kłopotu - jest to przecież dodatkowy wydatek. Dlatego już teraz warto pomyśleć w jaki inny sposób można rozwiązać problem pracowników-palaczy.

Wejście w życie ustawy antynikotynowej nie powinno być jedyną przyczyną podjęcia decyzji przez pracodawców o zmianie podejścia do palaczy. Pracodawca powinien zdawać sobie sprawę, że każdy wypalony przez jego pracownika papieros to stracony czas i stracone pieniądze.

Koszty związane z opuszczeniem na ok. 10-15 minut miejsca pracy przy każdym wypalonym papierosie są ogromne (5 papierosów to ok. 1 godziny dziennie spędzonej przez pracownika na paleniu, za którą płaci pracodawca).

Dodatkowo pojawia się problem konfliktu pomiędzy palaczami a niepalącymi. Palacz, który regularnie wychodzi „na dymka”, w rzeczywistości pracuje około godziny mniej niż pracownik niepalący. Dlatego też ci, którzy nie są nałogowymi palaczami dostrzegają tą różnicę, co staje się dla nich frustrujące.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.