Facebook Google+ Twitter

Pracodawco - pracownikowi należą się zimne napoje!

Rozpoczyna się lato, czas wysokich temperatur. Pracodawca ma obowiązek zapewnić napoje pracownikom, jeżeli temperatura powietrza przekracza 28 st. C. Wielu z nich, nie udostępniając napoi, łamie prawo.

Pracownikowi w upały należy się przydział wody pitnej. / Fot. ANDRZEJ SZOZDA Głos WielkopolskiPrzed nami czas największych upałów. Wielu pracowników narzeka na wysokie temperatury, które panują w ich pomieszczeniach pracy. Pracodawcy zgodnie z obowiązującym prawem, mają obowiązek zapewnić swoim pracownikom zimne napoje, gdy temperatura w budynku przekracza 28 st. C. W praktyce pracodawcy często im odmawiają. Jak można się domyślać... z oszczędności.

Kodeks pracy bezwzględnie zobowiązuje pracodawcę do zapewnienia swoim pracownikom zatrudnionym w warunkach szczególnie uciążliwych nieodpłatnych posiłków i napojów, gdy tylko wskazują na to warunki atmosferyczne (art. 232). Szczegóły w tym zakresie określone zostały w rozporządzeniu Rady Ministrów z 28 maja 1996 r. w sprawie profilaktycznych posiłków i napojów (Dz. U. nr 60, poz. 279). Przyjmuje się, iż z uciążliwością mamy do czynienia, gdy intensywność któregokolwiek z czynników charakteryzujących pracę przekracza w danym momencie średnią wartość.
"Napoje powinny być udostępnione nieodpłatnie, w ciągu całej zmiany roboczej, w ilości zaspokajającej potrzeby pracowników" - napisała Bożena Borys-Szopa, Główny Inspektor Pracy, w apelu do pracodawców, zamieszczonym na stronie PIP.

Komu należą się napoje?


- Osobom pracującym w warunkach gorącego mikroklimatu, charakteryzującego się temp. powyżej 25 st. C,
- osobom w warunkach mikroklimatu zimnego, charakteryzującego się wartością wskaźnika siły chłodzącej powietrza (WCI) powyżej 1000,
- osobom pracującym na otwartej przestrzeni przy temperaturze otoczenia poniżej 10 st. C (napoje ciepłe) lub powyżej 25 st. C (napoje zimne),
- osobom przy pracach fizycznych, powodujących w ciągu zmiany roboczej wysiłek energetyczny organizmu powyżej 1500 kcal (6280 kJ) u mężczyzn i 1000 kcal (4187 kJ) u kobiet, oraz pracownikom na stanowiskach pracy, na których temperatura spowodowana warunkami atmosferycznymi przekracza 28 st. C.

Dodatkowe informacje dla pracodawców


W przypadku pracowników zatrudnionych w warunkach mikroklimatu gorącego charakteryzującego się temp. powyżej 25 stopni, napoje powinny być wzbogacone w sole mineralne i witaminy. Gdy pracownicy pracują w mikroklimacie zimnym, powinna być zapewniona kawa albo herbata, a w przypadku wysiłku fizycznego czy wysokiej temperatury w pomieszczeniach pracy woda mineralna lub soki. Pracownicy niepełnoletni nie mogą pracować w pomieszczeniach, w których temperatura powietrza przekracza 30 stopni C, a wilgotność względna powietrza 65 procent.

Państwowa Inspekcja Pracy zwraca uwagę, że pracownik zmęczony upałem jest niewydajny. Można pracownikom skrócić czas pracy albo wprowadzić na przykład godzinną przerwę, w czasie której pracownicy ochłodzą się i odpoczną.
"W przypadku osób wykonujących prace brudzące na otwartej przestrzeni w wysokiej temperaturze, pozbawionych dostępu do bieżącej wody, pracodawca zobowiązany jest zapewnić do celów higienicznych co najmniej 90 l wody dziennie na każdego pracownika" - czytamy w komunikacie PIP.
- Nieprzestrzeganie wymienionych obowiązków jest wykroczeniem przeciwko prawom pracownika - ostrzega Bożena Borys-Szopa.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (5):

Sortuj komentarze:

+ za info! Dzięki temu pracownicy wiedzą, jakie mają prawo, a pracodawcy - jaki obowiązek:)

Komentarz został ukrytyrozwiń

(+) pierwsze słyszę, wykorzystam, dzięki :-)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dzięki, ale widze, ze juz ktos poprawil;)

Komentarz został ukrytyrozwiń

"Wielu z nich, nie udostępniając napoi, łamiąc prawo."

powinno być:

Wielu z nich, nie udostępniając napoi, łamie prawo.


albo:

Łamie prawo, nie udostępniając napoi.

Komentarz został ukrytyrozwiń

+ Dobre info!
Trzeba dopilnować:D

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.