Facebook Google+ Twitter

Pracodawco, skorzystaj z nowych rozwiązań kadrowych

W listopadzie (w stosunku do poprzedniego miesiąca) o 32 procent zmalała liczba ogłoszeń o pracy. Nie jest to optymistyczna prognoza dla poszukujących jej. To również informacja, że firmy, szukając oszczędności, ograniczają zatrudnienie.

Nowa siedziba Otto Polska Sp. z o.o. / Fot. Ewa GardońTeraz alternatywą dla firm mogą być nowe sposoby zatrudniania i innowacyjne rozwiązania kadrowe, z których istnienia pracodawcy często nie zdają sobie sprawy. Przykładem może być leasing pracowniczy, który daje możliwość rezygnacji z pracownika w dowolnym momencie i bez dodatkowych kosztów. Wszystkie koszty związane z rekrutacją, administracją, czy rezygnacją któregoś z pracowników spadają na agencję. Ważnym elementem takiego rozwiązania jest możliwość elastycznego czasu pracy wynajmowanego pracownika. Osoba świadcząca pracę dla firmy jest zatrudniona w agencji, która zapewnia jej możliwość wykonywania różnych zajęć w różnych przedsiębiorstwach. Bywają również sytuacje w których pracownik wiążę się z daną firmą na dłużej, a nawet podpisuje z nią ostatecznie umowę o pracę. Ważnym elementem jest też wypłacanie na czas wynagrodzenia bez względu na sytuację finansową firmy leasingującej pracownika.

Innym dogodnym rozwiązaniem jest payroll czyli outsourcing kadrowo-płacowy. Polega on na całościowym przejęciu obsługi prawno-administracyjnej pracowników przez agencję. Zakres usługi obejmuje: naliczanie i dokonywanie przelewów wynagrodzeń oraz świadczeń pracowniczych, rozliczanie czasu pracy, prowadzenie teczek osobowych pracowników, prowadzenie dokumentacji dla odpowiednich urzędów (ZUS, UP, PFRON), sporządzanie rocznych deklaracji PIT, wydawanie pracownikom zaświadczeń o zatrudnieniu i wysokości zarobków.

Daje to wiele korzyści dla pracodawcy: odciąża dział kadr pracodawcy od prowadzenia czasochłonnych czynności związanych z zatrudnionymi pracownikami; zwiększa efektywność poprzez skoncentrowanie się na kluczowej działalności; agencja przejmuje odpowiedzialność za poprawność rozliczeń z pracownikom, US czy ZUS; podwyższa jakość obsługi kadrowej przedsiębiorstwa poprzez dostęp do wykwalifikowanych specjalistów.

Takie i inne usługi proponują agencje pracy, które wraz z potrzebami firm dostosowują swoją ofertę dając innowacyjne sposoby na zaspokojenie rynku pracy. Jedną z nich jest Agencja Pracy OTTO, która z początkiem grudnia przeniosła swoją centralę z Opola do Bielan Wrocławskich, a do niedawna kojarzona była raczej z wyjazdami do Holandii niż z rekrutacją, selekcją, payrollem, czy leasingiem.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

Witam serdecznie! Dobrze,że poruszyłaś problem bezrobocia i walki z nim, bo na pewno znajdą się osoby chcące skorzystać z wymienionych form pracy. Jako były pośrednik pracy i doradca zawodowy stwierdzam,iż wymienione przez Ciebie rozwiązania znajdą naśladowców przede wszystkim w dużych miastach oraz specjalnościach niszowych tzn duże firmy poszukują pracowników w nietypowych zawodach). Jednak "na prowincji" dużym zainteresowaniem, podobnie jak 10, czy 12 lat temu cieszą się po prostu wszelkie formy zatrudnienia refundowanego przez Urzędy Pracy. Pracodawca przyjmuje pracownika, urząd dopłaca do jego pensji. w ten sposób np notorycznie postępują supermarkety i niewielkie firmy. Po pewnym czasie pracownik znowu jest bezrobotny ale "trochę popracował", a urząd pozbył się bezpowrotnie pieniędzy przeznaczonych na walkę z bezrobociem. Czyli w rezultacie za "tańszą siłę roboczą" zapłaciliśmy my wszyscy. Ps.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.