Facebook Google+ Twitter

Pracodawcom nie opłaca się zatrudniać obcokrajowców

  • Źródło: Głos Wielkopolski
  • Data dodania: 2007-09-11 09:16

Ukraińcy, Rosjanie i Białorusi mogą legalnie pracować w Polsce. Rodzimi pracodawcy narzekają jednak, że obowiązujące od 20 lipca rozporządzenie zakazuje robotnikom ze Wschodu wjazdu do naszego kraju na pół roku, po trzech miesiącach wcześniejszej pracy.

Pracownicy ze Wschodu zatrudniani są przy pracach sezonowych – mówi Małgorzata Pawlak z PUP w Poznaniu / Fot. Janusz RomaniszynMistrzostwa Europy w Piłce Nożnej Euro 2012 są coraz bliżej. Potrzebne są drogi, hotele, stadiony. Nie ma jednak wystarczającej liczby pracowników. Tylko w sektorze budowlanym brakuje 200 tysięcy osób.

Od momentu wejścia w życie rozporządzenia o możliwości zatrudniania pracowników ze Wschodu, czyli przez prawie dwa miesiące, Powiatowy Urząd Pracy wydał 351 imiennych oświadczeń zezwalających na legalne podjęcie pracy. Większość, bo aż 336 zezwoleń otrzymali obywatele Ukrainy.

Są to głównie prace sezonowe – mówi Małgorzata Pawlak, zastępca dyrektora Powiatowego Urzędu Pracy w Poznaniu. – 170 ofert dotyczyło pracy w rolnictwie i ogrodnictwie. Propozycje zatrudnienia w transporcie czy handlu były nieliczne.

Podobna sytuacja jest w budownictwie. Mimo zapotrzebowania na pracowników budowlanych, w PUP było zaledwie 50 ofert – dodaje. Przedstawiciele firm z branży budowlanej zrzeszeni w Wielkopolskiej Izbie Rolniczej próbowali jeszcze na początku roku pozyskać wschodnich pracowników. – Właściciele dużych firm nie skorzystają teraz z takiego pracownika, bo nie opłaca się go przeszkolić – tłumaczy Henryk Michałowicz, ekspert Konfederacji Pracodawców Polskich. – Przygotowanie pracownika wymaga czasu i pieniędzy, a ten po trzech miesiącach i tak musi wyjechać z kraju na pół roku – zaznacza.

Jak dodaje Michałowicz, brak polskich pracowników i problemy z zatrudnianiem obcokrajowców powodują, że polscy przedsiębiorcy znajdują się pod coraz większą presją. – Brakuje rąk do pracy, co oznacza, że coraz częstsze są sytuacje, gdzie polskie firmy nie zawierają kontraktów i są wypierane z rynku. Dlatego domagamy się liberalizacji przepisu – podkreśla Michałowicz.

Sytuacji nie poprawi też wejście Polski do strefy Schengen, co nastąpi 1 stycznia 2008 roku. Obywatelom Unii Europejskiej gwarantuje swobodny przepływ osób na terenie państw należących do strefy. Dla Ukraińców, Rosjan i Białorusinów oznacza z kolei zamknięcie granic.

– Teraz osoby zza wschodniej granicy Polski mogą otrzymać niemal automatycznie wizę z trzymiesięcznym pozwoleniem na pracę – mówi Michałowicz. – Po przystąpieniu do strefy Schengen wydawanie wiz będzie utrudnione.

W Ministerstwie Spraw Wewnętrznych i Administracji leży projekt ustawy o pochodzeniu polskim. Ma on ułatwić obcokrajowcom między innymi wjazd do Polski bez wizy. Wiadomo jednak, że zostanie on rozpatrzony dopiero przez następny Sejm.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.