Facebook Google+ Twitter

Pracodawcy będą płacić tylko za 14 dni zwolnienia chorobowego?

  • Źródło: IAR
  • Data dodania: 2008-04-21 07:23

W tym tygodniu do konsultacji społecznych i międzyresortowych ma trafić rządowy projekt nowelizacji kodeksu pracy - pisze "Gazeta Prawna".

Przewiduje on między innymi zwolnienie małych firm z obowiązku przestrzegania wszystkich praw pracowniczych. Wiceminister gospodarki, Adam Szejnfeld, powiedział dziennikowi, że w trakcie prac Komisji Trójstronnej rząd podtrzymał najważniejsze zmiany w prawie pracy. Wszyscy pracodawcy będą więc płacić wynagrodzenie za czas choroby tylko za pierwsze 14, a nie jak obecnie 33, dni zwolnienia. Dzięki temu zaoszczędzą 1 miliard 700 milionów złotych.

"Gazeta Prawna" pisze, że firmy zyskają też prawo do zastępowania umów o pracę umowami cywilnoprawnymi. Państwowa Inspekcja Pracy nie złoży samodzielnie do sądu wniosku o to, czy pracodawca powinien podpisać umowę o pracę z osobami zatrudnionymi na podstawie na przykład umowy zlecenia. Dziennik podaje, że małe firmy, zatrudniające do 9 osób, mają też zyskać między innymi prawo do zwolnienia pracowników w wieku przedemerytalnym i nieprzywracania do pracy bezprawnie zwolnionych pracowników. Gazeta ujawnia, że rząd wycofał się natomiast z pomysłu, aby przywrócenie do pracy nie przysługiwało kobietom w ciąży. Zrezygnował też z tego, aby pracownicy tych firm musieli sami pokryć koszty służbowej podróży.
Więcej o planowanych zmianach w prawie pracy w "Gazecie Prawnej".


"Gazeta Prawna"/iar/lm/kk

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.