Facebook Google+ Twitter

Pracodawcy coraz częściej proszą aplikantów o podanie hasła do Facebooka

W amerykańskich firmach, podczas rozmów kwalifikacyjnych pracodawcy coraz częściej proszą starających się o pracę o podanie loginu i hasła do ich kont na portalach społecznościowych, takich jak Facebook czy Twitter. Prawnicy nazywają to łamaniem prawa do prywatności.

 / Fot. FacebookJustin Bassett, nowojorski statystyk, podczas rozmowy kwalifikacyjnej był pytany o swoje cechy charakteru, doświadczenie, czyli, innymi słowy, odpowiadał na standardowe pytania, jakie można usłyszeć na tego typu wywiadach. W pewnym momencie rekrutantka zaczęła szukać jego profilu na Facebooku. Gdy już trafiła na dobry adres, okazało się, że Bassett ma większość informacji niewidocznych dla nieznajomych. Przeprowadzająca wywiad poprosiła więc go o podanie danych potrzebnych do zalogowania na jego prywatne konto.

Associated Press podaje, że pytanie o hasła do kont na portalach społecznościowych staje się w USA coraz bardziej popularne. Bassett odmówił podania danych rekrutantce, rezygnując tym samym z ubiegania się o posadę w tej firmie. Nie wszyscy jednak są tak stanowczy jak on. Niektórzy nie potrafią odmówić, innym bardzo zależy na pracy i zrobią wszystko, żeby ją dostać.

Na przykład Robert Collins, który po przerwie spowodowanej śmiercią jego matki chciał wrócić do pracy w Departamencie Bezpieczeństwa Publicznego i Resocjalizacji w Maryland, nie mógł odmówić podania swojego hasła. Potencjalni pracodawcy chcieli w ten sposób sprawdzić, czy ma on jakieś powiązania z gangiem. "Potrzebowałem tej pracy, żeby wyżywić moją rodzinę" - powiedział.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (6):

Sortuj komentarze:

"Jest jakiś problem z dostrzeżeniem źródła zalinkowanego w tekście?" - zdecydowanie tak, podlinkowanie jest bardzo słabo widoczne. Ale już mam, dzięki :)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Za chwilę poproszą jeszcze o hasło do poczty i do konta bankowego...

Komentarz został ukrytyrozwiń

Do jakiego zniewolenia dochodzi na tym świecie?! No, skoro amerykańskie, przeniknie na nasze podwórko.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Gdyby nie komentarz, też bym nie zauważył. Dobrze jest zmienić grubość czcionki.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Jest jakiś problem z dostrzeżeniem źródła zalinkowanego w tekście?

Komentarz został ukrytyrozwiń

Fajnie by było jeszcze znać źródło ;)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.