Facebook Google+ Twitter

Pracodawcy i rząd będą utrudniać strajki związkowców?

  • Źródło: IAR
  • Data dodania: 2008-05-16 07:25

Pracodawcy i rząd chcą utrudnić związkom zawodowym strajki - donosi "Gazeta Wyborcza". Za okupowanie firm mają grozić milionowe odszkodowania. "Solidarność" i OPZZ są "za", małe związki chcą protestować.

Zgodnie z pomysłem pracodawców zgłoszonym w Komisji Trójstronnej organizatorzy nielegalnych strajków dostawaliby rachunek za straty, które poniosła firma w czasie przestoju. Odszkodowania mogłyby iść w miliony złotych.

Dziś strajkowe prawo jest niejasne i często nieprzestrzegane - przypomina "Gazeta Wyborcza". Choć to nielegalne, związki okupują przedsiębiorstwa czy bramy wjazdowe do zakładu i nie spotyka ich za to żadna kara.
W związku z tym pracodawcy proponują: w razie problemów wyznaczony organ - na przykład Inspekcja Pracy czy sąd - ma zdecydować, czy strajk jest legalny. Jeśli nie będzie zgodny z prawem, pracodawca będzie miał prostą drogę do odszkodowania.

Zaproponowano też ograniczenie liczby związków uprawnionych do negocjacji z pracodawcą. Według pomysłu pracodawców negocjować mogłyby jedynie duże związki zrzeszające minimum 33 procent załogi. Małe związki już zapowiadają protesty przeciw zmianom.

Więcej o nowych ustaleniach w "Gazecie Wyborczej".


"Gazeta Wyborcza"/iar/lm

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.