Facebook Google+ Twitter

Pracodawcy krytykują prezydenta za weto

  • Źródło: IAR
  • Data dodania: 2008-12-16 14:32

Pracodawcy z Komisji Trójstronnej skrytykowali zawetowanie przez prezydenta ustawy o emeryturach pomostowych.

Wojciech Nagel, który jest także członkiem rady nadzorczej ZUS powiedział, że zawetowanie ustawy rodzi bardzo poważne skutki społeczne. W przypadku nieodrzucenia przez Sejm prezydenckiego veta można spodziewać się protestów społecznych z powodu braku rozwiązań dla osób pracujących w najtrudniejszych warunkach.

Wojciech Nagel zwrócił też uwagę, że nie jest prawdą, iż rozwiązania zawarte w ustawie nie były starannie wynegocjowane. Dodał, że sam brał udział w kilkudziesięciu spotkaniach przedstawicieli rządu, pracodawców i związkowców na ten temat. W wielu spotkaniach brali też udział eksperci medycyny pracy.

Także Jeremi Mordasewicz z Polskiej Konfederacji Pracodawców Prywatnych Lewiatan zaznaczył, iż było dośc czasu na rozmowy i możliwości negocjacji już się wyczerpały. Nie ma więc nadziei, że w sytuacji nieodrzucenia przez Sejm prezydenckiego veta uda sę szybko przygotować nową ustawę. Niepokoje społeczne są więc nieuniknione, gdyż ponad 250 tysięcy osób nie będzie mogło skorzystać z wczesniejszej emerytury. Stare przepisy z nowym rokiem wygasają a nowych jeszcze nie będzie - zaznaczył Jeremi Mordasewicz.

Odesłana przez prezydenta do dalszych prac w Sejmie ustawa przewiduje, że na emerytury pomostowe będzie mogło przejśc blisko 260 tysięcy osób pracujących w najtrudniejszych warunkach. Prawo do wcześniejszych emerytur utraciłoby około 700 tysięcy osób.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.