Facebook Google+ Twitter

Pracodawcy muszą zapewnić pracownikom napoje w trakcie upałów

  • Źródło: IAR
  • Data dodania: 2008-06-03 11:31

W czasie upałów pracodawcy nie mogą zapominać o napojach dla pracowników - przypomina Państwowa Inspekcja Pracy.

Dyrektor Piotr Wojciechowski z Departamentu Prawnego informuje, że nieodpłatne dostarczanie napojów obowiązuje przy zatrudnianiu przy pracach na otwartej przestrzeni, gdy temperatura otoczenia przekracza 25 stopni Celsjusza. Dotyczy też stanowisk, na których temperatura spowodowana warunkami atmosferycznymi przekracza 28 stopni. Piotr Wojciechowski wyjaśnia, że napojów powinno być tyle, by ich nie zabrakło - czyli w ilości nieograniczonej.

Piotr Wojciechowski mówi, że w czasie upałów wskazane jest również skracanie czasu pracy. Zwraca uwagę, że pracownik zmęczony upałem jest niewydajny. Zamiast skracania czasu pracy można też wprowadzić na przykład godzinną przerwę, w czasie której pracownicy ochłodzą się i odpoczną.

Piotr Wojciechowski zaznaczył, że za czas przerw pracownik zachowuje prawo do wynagrodzenia. Zwrócił też uwagę, że pracownicy młodociani nie mogą pracować w pomieszczeniach, w których temperatura powietrza przekracza 30 stopni Celsjusza, a wilgotność względna powietrza 65 procent.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.