Facebook Google+ Twitter

Pracodawcy na kilka lat zapomną o Funduszu Pracy?

Jak informuje "Dziennik Gazeta Prawna", minister pracy proponuje obniżenie składki na Fundusz Pracy. Jest jeszcze inna opcja, która zakłada zwolnienie pracodawców z obowiązku jej płacenia przez kilka lat.

http://pl.wikipedia.org/w/index.php?title=Plik:Jolanta_Fedak.jpg&filetimestamp=20110403115945 / Fot. Fot. pl.wikimedia.orgJeżeli pomysł minister pracy uda się przeforsować, to szefowi resortu finansów zostanie odebrane ponad 5 mld zł. Według Jolanty Fedak, będzie to sprzyjać wzrostowi zatrudnienia i zredukuje koszty pracy.

Obecnie firmy do funduszu odprowadzają 4,45 proc. od pensji swoich pracobiorców. Jeżeli składka zostanie obniżona o 1 pkt proc., to 4 mld zł powinny zostać w kasie przedsiębiorców.

Na tę chwilę pracodawcy wpłacili do Funduszu Pracy 9,5 mld zł. Z tej kwoty suma 3,2 mld zł została przekazana do walki z bezrobociem. Według Jolanty Fedak wygląda na to, że pod koniec 2011 r. w FP będzie 5,366 mld niewykorzystanych środków, a pod koniec 2012 7,174 mld.

"Pieniądze te pochodzą ze składek pracodawców i powinny być przeznaczone na zwalczanie bezrobocia. W związku z tym, że tak nie jest, należy rozważyć obniżenie składki lub jej czasowe niepobieranie" – tłumaczy minister pracy. Natomiast zainteresowany nadwyżką jest minister finansów. Służy mu ona bowiem do redukowania części deficytu sektora finansów publicznych.

Źródło: Link


Do Wiadomości24 możesz dodać własny tekst, wideo lub zdjęcia. Tylko tu przeczyta Cię milion.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (2):

Sortuj komentarze:

basia
  • basia
  • 31.10.2011 18:28

Ja tm nie liczę na emeryturę z ZUS. Oszczędzam na funduszach w noble i mam nadzieję, że one dadzą mi odpowiednie zabezpieczenie na starość.

Komentarz został ukrytyrozwiń
Michał
  • Michał
  • 31.10.2011 11:05

Teraz zapomną a za kilka naście państwo upomni się o resztę tego co nam uda się odłożyć. Skąd później będą brane pieniądze na emerytury gdy już ZUS nie wyrabia na obecne? Każdy dzban ma dno. Jeśli już nie zadbamy o naszą przyszłość samemu to wyjdzie na to że pracować będziemy ale aż do grobowej deski.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.