Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Pracowity jubileusz Canto Choralis

Redakcja
Janusz Amrogowicz
W grupie pasjonatów musi być twórczo, kreatywnie i energetycznie, inaczej zwyczajnie szkoda czasu... Zespół Muzyki Dawnej CANTO CHORALIS, istnieje już od ponad pięciu lat, część chórzystów śpiewa ze sobą znacznie dłużej.

W grupie pasjonatów musi być twórczo, kreatywnie i energetycznie, inaczej zwyczajnie szkoda czasu... Zespół Muzyki Dawnej CANTO CHORALIS, istnieje już od ponad pięciu lat, część chórzystów śpiewa ze sobą znacznie dłużej. W tak krótkim okresie osiągnęli już bardzo wiele, a złaknieni są kolejnych sukcesów. Pozostaje więc mieć nadzieję, że o Canto Choralis będzie jeszcze głośniej. Swoje pięciolecie chórzyści pracowicie rozpoczęli jeszcze w wakacje kolejnymi warsztatami, bo plany muzyczne na nowy sezon są bardzo imponujące.

Ewenementem jest fakt, że w niewielkim Drezdenku działają aż trzy zespoły muzyki dawnej, wszystkie związane z osobą Adama Deneki, muzyka i pedagoga, mieszkającego w pobliskim Bierzwniku. Zjawisko jakim jest wspólne muzykowanie jest stare jak świat i towarzyszyło człowiekowi od zarania dziejów. Na Zachodzie od dawna, u nas w kraju mniej więcej od 30 lat rozwija się amatorski nurt muzykowania dla przyjemności, z potrzeby serca, któremu przyświecają dawni kompozytorzy i autorzy.

Już to gdzieś kiedyś głośno werbalizowałem, ale powtórzę raz jeszcze, Drezdenko to dziwne, w pozytywnym tego słowa znaczeniu miasto... Kiedyś szczyciliśmy się tym, że mamy trzy kościoły, dwie stacje kolejowe, dwa licea i Lubuszanina... Czar dawnej chwały pozostał w sercach wielu mieszkańców regionu, a może to tylko pewna zbieżność powielania i multiplikowania... Mamy dwa świetne festiwale wakacyjne, muzyki kameralnej i muzyki organowej, mamy także dwa dobre chóry, w których śpiewają dorosłe osoby, Catnus Firmus oraz Canto Choralis...

Zespół Muzyki Dawnej Canto Choralis bardzo szybko zaistniał w środowisku znawców muzyki dawnej jako doskonały zespół kameralny. Przez pięć lat działalności dali ponad 350 koncertów, a koncertują zgodnie z ideami tamtego okresu we dworach i katedrach. Bliska jest im muzyka sakralna oraz świecka. Zróżnicowany repertuar daje więc możliwości i szanse wyśpiewania swych pasji muzycznych, wszystkim tym, dla których muzyka jest ważną formą ekspresji artystycznej. Zespół jest jednak przede wszystkim grupą pasjonatów, grupą przyjaciół...

Przełom lipca i sierpnia, największe upały i spotkanie z nowym materiałem muzycznym od rana do późnych godzin wieczornych. Wspaniałe miejsce w gospodarstwie agroturystycznym u państwa Haliny i Krzysztofa Hadrysiów w miejscowości Mniszek koło Wielenia. Stary dworek ocieniony kwitnącymi lipami, w okna zaglądały jaśminy, po ścianach domu pięły się bluszcze i dzikie wino... Domowe jedzenie, wspólne posiłki przy jednym stole i nawet kryty basen z chłodną wodą, nie był wystarczająco atrakcyjny, by odciągnąć chórzystów od intensywnych prób. Była okazja wyśpiewać kilkanaście utworów w pierwszym prywatnym koncercie Canto Choralis, dla gospodarzy i ich przyjaciół. Śpiew towarzyszył członkom zespołu od rana do późnych godzin nocnych niemal wszędzie, wszak spiewać można też w kuchni przy pracach porządkowych czy rzygotowywaniu posiłków.

Wspaniała i niepowtarzalna atmosfera, którą oczywiście tworzą ludzie, ale nie byłoby tego wydarzenia bez zaprzyjaźnionej z zespołem od lat Bożeny Magdaleny Mrózek z dalekich Starachowic. To jedna z wybitniejszych postaci w świecie chóralistyki, która z takim samym oddaniem i zaangażowaniem pracuje z profesjonalistami, jak i amatorami. Bożena Mrózek od 1992 roku pracuje w Młodzieżowym Domu Kultury w Starachowicach, prowadząc zespoły wokalne i wokalno - instrumentalne. Jest absolwentką Wyższej Szkoły Pedagogicznej w Kielcach oraz Podyplomowych Studiów Chórmistrzowskich i Emisji Głosu na Akademii Muzycznej w Bydgoszczy. Często uczestniczy w warsztatach i seminariach doskonaląc i aktualizując swoje kompetencje zawodowe oraz w warsztatach muzycznych obejmujących zagadnienia interpretacji utworów muzyki dawnej. W 2012 roku uzyskała stopień doktora sztuki muzycznej w dyscyplinie artystycznej - dyrygentury na Wydziale Dyrygentury, Jazzu i Edukacji Artystycznej Akademii Muzycznej w Bydgoszczy.

Wakacyjne warsztaty wokalno-chóralne zaowocowały nową inicjatywą projektową. Drezdeneckie zespoły muzyki dawnej pod opieką artystyczną Adama Deneki będą gościły najlepsze zespoły z kraju. Muzyka dawna już jesienią rozbrzmiewać będzie w dworkach i kościołach Puszczy Noteckiej. Tym cenniejsza to inicjatywa, że członkowie Canto Choralis, choć działają przy Stowarzyszeniu Alternatywna Gmina w Drezdenku, wywodzą się z trzech sąsiednich województw i czterech miejscowości, Drezdenko (lubuskie), Krzyż oraz Wieleń (wielkopolskie), a także Bierzwnik (zachodniopomorskie).

Na początku września cztery osoby z Zespołu Muzyki Dawnej Canto Choralis uczestniczyły w warsztatach liturgiczno-muzycznych „Laudate Nomen Domini” w Kostrzynie nad Odrą. Edyta Dobrychłop-Amrogowicz, Elżbieta Kulińska, Urszula Rucińska oraz Janusz Amrogowicz mieli niebywałą okazję pracować z pasjonatami muzyki chrześcijańskiej, którzy zjechali do Kostrzyna na spotkanie m.in. z Piotrem Pałką, w opracowaniu którego pieśni mamy w repertuarze. Od kilku lat muzyk aktywnie włącza się w dzieło odnowy polskiej muzyki liturgicznej, prowadząc liczne warsztaty w całym kraju. Zawodowi muzycy łączą się z amatorami śpiewu, tutaj nie ma podziału na zawodowców i amatorów, nie liczy się czy umiesz czytać nuty, czy tylko muzyka i śpiew są twoją pasją. Warsztaty zakończyły się wspólnym koncertem w jednym z kostrzyńskich kościołów. Podobne planowane są w Drezdenku już niebawem, wiosną 2016 roku. Tak więc zachęcam już do rezerwowania sobie czasu.

Kolejny raz drezdeneckie zespoły na początku września gościły w Bazylice Katedralnej w Pelplinie. Okazją był 15. Jarmark Cysterski, w ramach którego odbył się także 9. Przegląd Zespołów Muzyki Dawnej. Wszystko to realizowane w ramach 23 Europejskich Dni Dziedzictwa pod hasłem „Utracone Dziedzictwo” w dniach 18-20 września bieżącego roku. All Antico działający przy Gimnazjum nr 1 im. Józefa Nojiego w Drezdenku, Flauto Dolce, którego muzycy są uczniami Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych w Drezdenku oraz studentkami uczelni Szczecina i Wrocławia oraz Canto Choralis skupiający dorosłych mieszkańców naszego regionu, koncertowały w Pelplinie, a także w Starogardzie Gdańskim. Jarmark stał się miejscem kultywowania tradycji związanych z cystersami, którzy byli gospodarzami jednej z najbardziej okazałych i najpiękniejszych katedr. Dzięki paradom historycznym, inscenizacji, licznym straganom z rękodziełem, walkom rycerskim, koncertom i towarzyszącym imprezom, średniowiecze spotkało się ze współczesnością. Pelplin pięknie promuje się sięgając do najdawniejszych wzorców i korzystając z wieloletnich tradycji. Dla nas najważniejszy był oczywiście przegląd, poza którym, zespół muzycznie oprawił także niedzielną mszę święta, po której odbył się koncert galowy z udziałem europoseł Anny Fotygi. Wyjątkowy czas i doświadczenia, można było własnoręcznie spróbować składu drukarskiego, ręcznej iluminacji i ornamentyki, tańców średniowiecznych. Koncerty, nowe znajomości, doświadczenia i urok pelplińskiej katedry na pewno pozostaną na długo w sercach i pamięci.

Członkowie Stowarzyszenia Alternatywna Gmina oraz młodzież i dorosli z zespołów All Antico, Canto Choralis i Flauta Dolce wyrażają swą wdzięczność władzom miasta Drezdenko. Na ręce pana Burmistrza Macieja Piektuszaka, składamy serdeczne podziękowania za życzliwość i okazaną nam pomoc w organizacji wyjazdu zespołów do Pelplina.

od 12 lat
Wideo

Bohaterka Senatorium Miłości tańczy 3

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na naszemiasto.pl Nasze Miasto