Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

684 miejsce

Pracownicy chwycili szefów za gardła

  • Źródło: Dziennik Łódzki
  • Data dodania: 2007-09-20 08:42

Nastał czas pracowników. Teraz to oni - a nie pracodawcy - dyktują warunki. Efekty widać jak na dłoni: średnia płaca w naszym regionie wzrosła w ciągu roku o 11,4 proc. Najwięksi szczęściarze zarabiają nawet dwa razy lepiej niż kilka miesięcy temu.

Jedna z zadowolonych z podwyżki pracownic w fabryce dziewiarskiej. / Fot. Dziennik ŁódzkiOgólnopolski rekord padł prawdopodobnie w Łowiczu. Jeszcze na początku roku Jolanta Olaczek i inni dziewiarze z tutejszych zakładów Syntex pracowali za 900 do 1200 zł brutto. Dziś większość z nich nie stanie przy maszynach za mniej niż 2 tysiące. Średnio dostali po... 100 proc. podwyżki! - Ciągle brakuje nam rąk do pracy. Radykalne podwyżki były jedynym sposobem, żeby zatrzymać dziewiarzy przed ucieczką na Zachód - mówi Agnieszka Stankiewicz-Bieniek, wicedyrektor Synteksu.

Zdaniem prof. Witolda Orłowskiego, głównego doradcy PricewaterhouseCoopers, pracownicy chwycili swoich szefów za gardła. - W Polsce wszystko odbywa się na zasadach prawa dżungli. Kiedyś mieliśmy kolejkę chętnych do pracy, co bez skrupułów wykorzystywali pracodawcy. Dziś trwa polowanie na pracowników, a ci stawiają coraz wyższe wymogi, nie licząc się z interesem firmy - podkreśla Orłowski.

Portfele rosną aż miło


Interes interesem, jednak pracownicy z nadejścia nowych czasów mogą się tylko cieszyć. Jak obliczył Główny Urząd Statystyczny, średnie wynagrodzenie w Polsce wzrosło w ciągu ostatnich 12 miesięcy o 10,2 proc. i w sierpniu osiągnęło 2885 zł brutto - takiego tempa nie mieliśmy od 7 lat! W naszym regionie duże podwyżki dostali m.in. pracownicy hipermarketów Tesco, łódzkich zakładów Indesit, Kofoli z Kutna i Sfamaszu ze Skierniewic. W Łodzi, przez którą przetacza się bitwa o pracownika między takimi potentatami, jak: Dell, Indesit, Bosch, Gillette i Hutchinson, średnia płaca "na produkcji" wzrosła z 900 zł netto na początku roku do 1400 zł obecnie. A ponieważ apetyt rośnie w miarę jedzenia... - Dostaliśmy po 200 złotych podwyżki - zdradza Jan Cieślak, szef "Solidarności" w wieluńskim ZUGiL-u. - Wciąż jednak zarabiamy mało, dlatego będziemy się domagać kolejnych 500 złotych. W wielu firmach sytuacja wygląda podobnie. Nic dziwnego, że średnie wynagrodzenie w Polsce rośnie w niespotykanym dotąd tempie.

Ogólne statystyki bardzo pozytywne


W ciągu ostatnich dwóch lat zagraniczni inwestorzy i korzystające ze świetnej koniunktury polskie firmy stworzyli 1,2 mln nowych etatów (800 tys. w usługach, 400 tys. w przemyśle). Liczba pracujących wzrosła w Polsce z 13,9 do 15,1 mln osób. Jednocześnie milion pracowników wyemigrowało na Zachód w poszukiwaniu lepszych zarobków (w Wielkiej Brytanii nasi rodacy, choć słabo opłacani, mogą liczyć średnio na 6 do 7 tys. zł miesięcznie). Bezrobocie spadło z 17 do 12 proc. W budownictwie, handlu i informatyce pracy nie mają dziś tylko ci, którzy jej nie chcą. Reszta jest rozrywana przez pracodawców. To budzi dodatkową pewność i łatwość windowania finansowych oczekiwań.

Przykłady firm, które podniosły płace, można mnożyć


Pracownicy hipermarketów Tesco dostali w tym roku już dwie podwyżki - od lutego ich pensje wzrosły średnio o 13 proc. Firma proponuje też dodatkowe rozwiązania: wprowadziła stałe pensje zamiast stawek godzinowych, osobom pracującym dotąd na pół etatu proponuje pełny wymiar zatrudnienia. Dodatkowo wszyscy, którzy przepracują pierwsze 12 miesięcy, "z automatu" otrzymają 6-proc. podwyżkę.

W łódzkim Indesicie płace wzrosły o ponad 20 proc. Najwięcej zyskali pracownicy niewykwalifikowani, wykonujący proste czynności przy taśmie. Jak tłumaczy rzecznik firmy Zygmunt Łopalewski, oni właśnie mieli najbardziej wygórowane oczekiwania. Firma musiała wyjść im na przeciw, bo coraz mocniej rywalizuje z innymi wielkimi zakładami o ręce do pracy.

Zatrudnieni w kutnowskiej fabryce soków Kofola dostali w tym roku 10-procentowe podwyżki. Dziś zarabiają średnio 2100 zł brutto. 7 proc. więcej dał Icopal, producent materiałów izolacyjnych ze Zduńskiej Woli. W "Herco" z Rawy Mazowieckiej zatrudnieni dostali w tym roku 300 zł podwyżki. Płace podnosił też wieluński Wielton i piotrkowski FM Logistic.

Tam, gdzie zarządy same nie zdecydują się na podwyżki, o lepsze zarobki zaczynają się upominać pracownicy. Zazwyczaj są skuteczni, nawet strajkiem grozić specjalnie nie muszą. - Kończymy negocjacje, liczymy na podwyżki rzędu 300 złotych brutto - mówi Czesław Skulski, szef "Solidarności" w Fabryce Maszyn Górniczych "Pioma". Załoga tego zakładu zarabia dziś średnio 2600 zł brutto. Pracownicy już żądają przekroczenia średniej krajowej. Mocno na zarząd naciskają też związkowcy w Zakładzie Urządzeń Galwalniczych i Lakierniczych w Wieluniu. Choć ostatnio dostali po 200 zł podwyżki, dziś domagają się kolejnych 500 zł na głowę.

Presji nie uległy jedynie władze Zakładu Energetycznego Łódź-Teren. Żądanych przez związki zawodowe podwyżek w tym roku nie będzie, jednak spokój kosztował: władze firmy okupiły go jednorazową dodatkową wypłatą w wysokości tysiąca złotych dla każdego pracownika.

Tegoroczne podwyżki w firmach z woj. łódzkiego


Syntex – Łowicz - przemysł lekki - 100%
Indesit – Łódź - produkcja AGD - 20%
Sfamasz – Skierniewice - przemysł maszynowy - 15%
ZUGiL – Wieluń - przemysł maszynowy - 15%
Tesco – Łódź – hipermarkety - 13%
Kofola – Kutno - przemysł spożywczy - 10%
Dromak - Zduńska Wola – budownictwo - 10 %
Icopal - Zduńska Wola - materiały budowlane - 7%
Pioma-Odlewnia - Piotrków Tryb. - przemysł maszynowy - 5%
Partnertech – Sieradz – elektronika - 4%
Piotr Brzózka, Rafał Klepczarek
JPZ

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (6):

Sortuj komentarze:

ja po trzech latach mam 9.90 i nigdy takich duzych podwyzek nie bylo nie klamcie

Komentarz został ukrytyrozwiń

Taaa,i tu masz racje!!!!!!!W d.... z takimi "wielkimi"zwiazkami.Też tyram tu pare lat i też dostałem UWAGA!!!!! 60 GR. DZIęKUJEMY!!!!!!!!!!

Komentarz został ukrytyrozwiń

A swoją drogą jestem niezmiernie ciekawy, co przeczytam po podwyżkach, które może będą w tym ro -Proszę o litośc-to jest związkowiec?W d..ę z takimi związkami które zgadzają sie żeby byc d.....m w d..ę przez włochów i polaczków którzy dorwali się do stołków.Po 6 latach tyrania na 3 zmiany dostaliśmy po 40 gr.Poniżają nas jak mogą - a gdzie związki "AGD"?.Są po to aby "pracowitych" chronic przed wyautowaniem z roboty.K...a jestem bardzo rozgoryczony,przestaję się spuszczac nad robocie,niech maszyny stoją skoro ja jestem nie produkcyjny.Za 40 gr. po 6 latach nie mam zamiaru robic tak jak do tej pory(maszyny idą mimo olewki kierów)tylko dzieki nam.WALE TO!!!!!!!!!!!!!!

Komentarz został ukrytyrozwiń

W tym roku związki coś mało wywalczyły.średnia 8%!!!.Troche śmieszne,koszty utrzymania wzrastają codziennie.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Będę bardzo wdzięczny reporterom piszącym o Indesicie, gdy przed zamieszczeniem publikacji,choć spróbują się skontaktować z działającymi na terenie fabryki zw.zawodowymi w celu weryfikacji danych.
Rozumiem pojęcie "wolności słowa" i szanuję je, ale ogólniki, które przeczytałem powyżej nie oddają realnego obrazu podwyżek w Indesicie.
Pozdrowienia do autora publikacji.
ps.
A swoją drogą jestem niezmiernie ciekawy, co przeczytam po podwyżkach, które może będą w tym roku.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Ciekawe skąd te dane o firmie Indesit?Pracuję tam od ponad pięciu lat i nigdy nie było tak dużych podwyżek!! 20%!!!??Nasze podwyżki wynoszą średnio 20-50.....groszy!!na rok!!!Po 5 latach pracy mam 11 zł.gdy nowo przyjęty pracownik ma od 9 do 10 zł. Do 20%podwyżek to jednak chyba trochę brakuje?Może gdy "starzy"pracownicy zaczną częściej uciekac(co już ma miejsce)i zastąpią nas świeży pracownicy bez praktyki i motywacji (też już uciekają gdy za trzy zmiany wezmą 1200 zł)to może dyrekcja się otrząśnie i zrobi coś w tym kierunku żeby docenic pracowników którzy tyrają siedem dni w tygodniu za marne pieniądze?!!!

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.