Facebook Google+ Twitter

Pracownicy skarżą się PIP na złe warunki podczas upałów - wywiad

Uff jak gorąco, szczególnie w pracy. O skargach pracowników na pracodawców podczas upałów mówi Eugeniusz Dąbrowski, szef elbląskiej inspekcji pracy w rozmowie z Grażyną Wosińską.

Eugeniusz Dąbrowski szef elbląskiej inspekcji pracy ma 27 lat doświadczenia w swoim zawodzie / Fot. Grażyna WosińskaWiele osób narzeka na upały w pracy. Ile w sezonie jest zwykle skarg na pracodawcę z powodu wysokich temperatur w pracy?
Kilkadziesiąt. Ostatnio jednego dnia otrzymałem dwie takie skargi. W zakładzie stolarskim była zbyt wysoka temperatura, a w supermarkecie nie było wody do picia.

Jak zakończyła się interwencja inspektorów w sprawie tych dwóch skarg?
W stolarni mają być zmienione godziny pracy bo nie ma możliwości istotnego zmniejszenia temperatury. W supermarkecie chwilowo zabrakło wody a jak przyszedłem na interwencje to już była.

Pracownicy w wielu firmach marzą o klimatyzowanym pomieszczeniu do wypoczynku. Kiedy inspektor może nakazać zamontowanie tam klimatyzacji?
Pracodawca ma obowiązek zapewnić klimatyzowane pomieszczenie do wypoczynku jeżeli pracownik wykonuje pracę w pomieszczeniu, w którym temperatura spowodowana procesami technologicznymi jest stale wyższa niż 30 stopni. Młodociany nie może pracować jeżeli temperatura w pomieszczeniu pracy przekracza 30 stopni, a wilgotność 65 proc.

Co wtedy gdy temperatura nie przekracza trzydziestu stopni, a warunki pracy są według pracowników trudne?
Pracodawca musi pamiętać, że jest zobowiązany do stworzenia bezpiecznych i higienicznych warunków pracy oraz przestrzegania przepisów o czasie pracy. Jeśli tego nie zrobi dużo ryzykuje. Przekonał się w tym właściciel elbląskiego sklepu. Jego kierowniczka zasłabła podczas upału. W sklepie było dużo lodówek, które wydzielały sporo ciepła. Kobieta na dodatek pracowała 14 godzin na dobę. Pracodawca został ukarany za nieprzestrzeganie przepisów o czasie pracy.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

A co z pracami wykonywanymi na dworze co o tym mówią przepisy ??

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.