Facebook Google+ Twitter

Pracownicy, zmęczenie i… system monitoringu

Bywacie czasami w pracy zmęczeni? Uważajcie. Firma Microsoft zamierza opatentować system monitoringu, który w czasie rzeczywistym będzie analizować wydajność pracowników, czyli poziom ich zmęczenia.

Bywacie czasami w pracy zmęczeni? Uważajcie. Firma Microsoft zamierza opatentować system monitoringu, który w czasie rzeczywistym będzie analizować wydajność pracowników. Tak wynika z wniosku patentowego złożonego w USA przez koncern.

O sprawie pierwszy pisał brytyjski dziennik "The Times". Wynalazek określił mianem "Big Brothera", który będzie mógł kontrolować wszystkie czynności pracowników. Zadanie systemu to monitorowanie działalności pojedynczych osób oraz sprawdzanie czy którakolwiek z nich potrzebuje pomocy. Jeśli zajdzie taka potrzeba, wówczas do wykonania danego zadania zostanie wyznaczony ktoś inny. Oprócz monitorowania komputera, system ma gromadzić dane dotyczące fizjologii każdego pracownika, a używać do tego będzie specjalnych, bezprzewodowych czujników.

Co na to pracownicy? Czy system wykryje także zwykłe zmęczenie, albo chwilowe… zamyślenie? Co to jest zmęczenie, każdy wie, ale może warto - zawczasu - uzmysłowić sobie oznaki tego stanu. Oto 10 przejawów przemęczenia organizmu sformułowanych przez lekarzy: niezdrowy wygląd, problemy ze snem, nierówna temperatura ciała, częste infekcje, bóle głowy, apatia, uczucie wyczerpania, problemy z trawieniem, kłopoty z koncentracją, bóle mięśni i klatki piersiowej.

Czy właśnie takie oznaki zmęczenia będzie rozpoznawał nowy system? Jeśli tak to większość z nas będzie czuła się w pracy zagrożona, ponieważ według ostatnich badań GUS Polacy są mocno przemęczeni pracą. Blisko milion z nas pracuje ponad 12 godzin dziennie, prawie milion dwieście ma więcej niż jedno miejsce pracy, a 80 proc. pracuje po godzinach. Raport podaje, że tylko 16 proc. naszych rodaków jest zadowolonych z podziału praca/czas wolny. Czy można powiedzieć, że Polacy mają największą depresję zawodową w Europie? Dla porównania: zadowolonych Finów jest 37 proc., a Duńczyków 46.

Jakie są skutki takiego „prowadzenia się” – wiadomo: choroby, rozpadające się związki i coraz gorsza jakość pracy. Tak więc nie dajmy się zmęczeniu, bo „niewidzialna władza”, czyli program koncernu Microsoft, będzie już niedługo wszystko wiedział o nas.

Czy w każdej firmie pojawi się nowy Big Brother? Czy już nie będziemy mieć prawa do choćby krótkiego, zwykłego, ludzkiego zmęczenia? Miejmy nadzieję, że jednak nikt nie uzyska takiego patentu, ale…

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.