Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

21466 miejsce

Pracownik tymczasowy pod ochroną prawa. Obalamy mity

  • Sfera PR
  • Data dodania: 2017-04-14 12:14

Przekonanie, że żaden pracownik tymczasowy nie ma prawa do urlopu, zwolnienia lekarskiego czy ubezpieczenia, to mit. Okazuje się jednak, że przysługują mu podobne prawa jak osobie zatrudnionej na etacie.

 / Fot. IMPELCo różni pracownika tymczasowego od osoby zatrudnionej na podstawie umowy o pracę? Przede wszystkim pracownik etatowy jest zatrudniany bezpośrednio przez pracodawcę, natomiast tymczasowy – za pośrednictwem agencji pracy, której ta firma jest klientem. Osoba na etacie ma umowę o pracę, pracownik tymczasowy – nie zawsze. W zależności od charakteru wykonywanej pracy lub specyfiki działania agencji, mogą być stosowane również inne formy współpracy, takie jak umowy zlecenia lub o dzieło.

Kiedy umowa o pracę?

- Agencja pracy tymczasowej, tak samo jak każdy inny pracodawca, może zatrudniać na podstawie umowy o pracę lub umów cywilnoprawnych. Co do zasady z kandydatami zawierane są umowy o pracę. W przypadku prostych czynności, gdy charakter ich wykonywania na to pozwala, zdarza się, że personelowi proponowane są umowy zlecenia. Nie stosujemy natomiast umów o dzieło, co wynika z podnoszonych przez prawników wątpliwości, czy dopuszczalne jest zawierania przez agencje pracy tymczasowej umów o dzieło – mówi Artur Kornatowski z wrocławskiej agencji pracy tymczasowej Sanpro, należącej do Grupy Impel.

Różnic między pracą tymczasową i stałą jest więcej, ale nie są one radykalne. W przypadku umowy o pracę pracownika tymczasowego skraca się okres jej wypowiedzenia. Wynosi on przeważnie tydzień, podczas gdy w przypadku etatu jest to co najmniej dwa tygodnie.

Rozbieżność dotyczy również wymiaru urlopu i sposobu jego odbierania. W zależności od stażu pracy, w który wlicza się też okres studiów, pracownikowi etatowemu przysługuje 20 lub 26 dni urlopu w skali roku. Natomiast pracownik tymczasowy za każdy miesiąc pracy dostaje dwa dni wolnego, ale może odbierać je wyłącznie po nabyciu do nich prawa – nie przysługuje mu prawo wykorzystania urlopu z góry.

Jeszcze więcej praw

Kolejna różnica dotyczy kobiet w ciąży. W przypadku etatowej pracownicy, której umowa na czas określony kończy się po trzecim miesiącu ciąży, stosunek pracy musi zostać przedłużony do dnia porodu. Taka ochrona nie obejmuje obecnie pracownic tymczasowych, ale ustawodawca planuje to zmienić od 1 czerwca.

Wśród planowanych od czerwca zmian jest także zniwelowanie zjawiska przenoszenia pracowników tymczasowych pomiędzy agencjami zatrudnienia. Dzięki nowym regulacjom pracownik tymczasowy będzie lepiej chroniony przez prawo.

- Zgodnie z obecnie obowiązującymi przepisami po tym półtorarocznym okresie pracownicy tymczasowi mogą zostać zatrudnieni przez inną agencję pracy i nadal pracować na rzecz tego samego pracodawcy użytkownika. Za dwa miesiące zmiana agencji nie będzie miała znaczenia, a kluczowym będzie okres pracy na rzecz danego pracodawcy użytkownika – wyjaśnia Artur Kornatowski z Sanpro.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

Prawo swoje, życie swoje. W Polsce umowy o pracę na czas określony są jakościowo równoważne tzw. umowom śmieciowym. Oczywiście wynika to z polityki uprawianej przez agencje pracy tymczasowej, gdzie pozyskany pracownik jest mało istotną jednostką, która nie tylko nie nabywa większości praw przysługujących z tytułu zatrudnienia, ale nawet nie może liczyć na pomoc ze strony pośrednika, jeżeli tylko wynikają jakiekolwiek kwestie sporne, bezpośrednio związane z danym zajęciem. Agencje nie chcą tracić klienta w osobie pracodawcy, zwanego dalej w umowie pracodawcą-użytkownikiem. Naginają więc prawo, nadinterpretują przepisy, udzielają wymijających odpowiedzi lub zbywają bez zaspokojenia ciekawości pomniejszego klienta, jakim jest osoba szukająca pracy.

Pracownicy tymczasowi są dość często traktowani jak zło konieczne, czy nawet okradani (najlepszy przykład to fenomen na krajowym rynku pracy, czyli Amazon). Zaś powodów ewentualnego wypowiedzenia nie można dociekać, ponieważ tak stanowi prawo w ich przypadku. Pracodawca nie musi wykazywać żadnych przyczyn, wręcz może kłamać, a nawet po części kontrolować środowisko pracownicze w ten sposób.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.