Facebook Google+ Twitter

Prąd bez kabla - MIT czyli bezprzewodowe zasilanie

Brzmi to jak hasło science fiction. Uczeni z firmy MITricity twierdzą, że już za rok standardowe kable elektryczne zaczną powoli wychodzić użytku.

Fot. ilustracyjna / Fot. wikipediaNowy wynalazek przedstawiony przez firmę MITriCity nosi nazwę MIT. Lecz nie jest mitem. Nowa technologia polega na przesyłaniu na odległość energii, potrzebnej do zasilania urządzeń powszechnego użytku, takich jak np. laptopy, telewizory komórkowe, odtwarzacze DVD itp.

Takie zasilanie rozwiąże problem ogromnych strat energii, które są spowodowane używaniem jednorazowych baterii. Nowa technologia jest bardzo atrakcyjna dla producentów RTV. System opracowany przez firmę MIT działa na odległość kilku metrów i przekazuje dość sporą moc.

Wynalazek wykorzystuje zjawisko jakim jest magnetycznie sprzężony rezonans. Cewka umieszczona w nadajniku wytwarza drgania pola magnetycznego. Wszystko zostaje przejęte przez cewkę odbiorczą. Energia, która nie zostaje pochłonięta przez urządzenia, pozostaje wokół nadajnika.

Wykorzystanie pola magnetycznego ma tę przewagę nad polem elektromagnetycznym, że jest bezpieczne. Jego minusem jest zaś fakt, że odległość na jaką można przesłać energię, jest stosunkowo niewielka.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (8):

Sortuj komentarze:

Andre Tes.
  • Andre Tes.
  • 03.06.2011 10:24

A mnie taka myśl naszła. Za kilkanaście/ kilkadziesiąt lat nie będzie już ropy naftowej? Co wówczas z zamochodami? Dobrze byłoby wówczas umieścić takie nadajniki prądu nad drogą w postaci szyn (podobnie jak przewody dla trolejbusów). Wówczas mają rację bytu auta elektryczne, których nie trzeba godzinami ładować. Gdy takie autko jedzie trasą zaopatrzoną w nadajniki prądu, korzysta z tegoż prądu do zasilania silnika i ładowania baterii, a gdy jedzie zwykłą trasą (np. na osiedlach czy wioskach) korzysta z naładowanych baterii. Wizja przyszłości... ale jak uda się poprawić sprawność, kto to wie? :)

Komentarz został ukrytyrozwiń

cyt. Adam Łyskawa: "Czy to znaczy, że da się generować pole magnetyczne kierunkowo? Jak?"

Tak da się, jest to wykorzystywane np. w bezstykowych czujnikach zbliżeniowych. Za dowód niech posłuży fragment opisujący budowę takiego czujnika "(...)Oscylator z obwodem drgającym LC, zawiera cewkę o indukcyjności L z płaskim rdzeniem, co powoduje ukierunkowanie pola magnetycznego."

Natomiast moim zdaniem autorowi wkradł się bląd, gdyż energia nie gromadzi się w obrębie nadajnika w jakiejś niezidentyfikowanej postaci, lecz uwalaniana jest tylko wtedy gdy w zasięgu pola znajdzie sie odpowiedni odbiornik i tylko na ten czas kiedy urządzenie jest ładowane. Jest tu wykorzystywane zjawisko rezonansu i energia popłynie tylko do takiego odbiornika, który wejdzie w rezonans z nadajnikiem. Gdy takiego odbiornika nie ma w pobliżu albo się naładuje (wyłączy) to pole magnetyczne generowane przez nadajnik zostaje wyłączone, a nie pozostaje wokół nadajnika.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Czy to znaczy, że da się generować pole magnetyczne kierunkowo? Jak? I co to znaczy, że "energia, która nie zostaje pochłonięta przez urządzenia, pozostaje wokół nadajnika" - w jakiej postaci? Coś mi tu mocno nie gra. A może zmienne pole nie jest kierunkowe, ale jego wytworzenie zużywa tylko tyle energii, ile pobierze odbiornik? Jest z nami jakiś fizyk? :) Takie cuda są możliwe?

Komentarz został ukrytyrozwiń

Fajna sprawa . Zanosi się na rewolucję w urządzeniach domowych .

Komentarz został ukrytyrozwiń

jeszcze kilka lat temu telefon również był tylko z kabelka i nawet nikt nie myślał, że może być inaczej
kto wie, co nas jeszcze czeka w przyszłości?

Komentarz został ukrytyrozwiń

Zwariujemy? To my jeszcze normalni jesteśmy?!

Komentarz został ukrytyrozwiń

Kiedy tutaj jest mowa o polu magnetycznym, nie elektromagnetycznym.
Natomiast o bezpieczeństwie chciałbym być zapewniony nie przez wynalazcę, a przez wyniki badań z kilku niezależnych źródeł.

Komentarz został ukrytyrozwiń

To wszyscy zwariujemy od natężenia pola. Dość już dziś śmieci elektromagnetycznych w "powietrzu" zakłóca nas.
Niestety, takie rozwiązanie nie jest bez wpyłwu na nasze zdrowie. Bezsenność jest tego najdobitniejszym dowodem. Chyba póki co lepsze straty energi niż strata zdrowych psychicznie ludzi.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.