Facebook Google+ Twitter

Prąd w firmie: 2 tys. zł oszczędności dzięki zmianie taryfy

Portal Verivox.pl przygotował raport, z którego wynika, że właściciele małych i średnich firm mogą zmniejszyć koszty zużycia energii elektrycznej nawet o 20,5 proc.

Takie oszczędności mogą uzyskać przedsiębiorcy, którzy korzystają z taryfy dwustrefowej C12a. Jest to jedna z trzech taryf dostępnych dla małych i średnich firm.

C11 – taryfa jednostrefowa, jedna cena przez całą dobę.
C12a – dwustrefowa, niższa cena w godzinach 11-17 i 21-8 od października do końca marca oraz 11-20 i 21-8 od kwietnia do końca września. W pozostałych godzinach cena energii jest wyższa.
C12b – dwustrefowa nocna, niższa cena w godzinach 22-6 i 13-15. W pozostałych godzinach cena jest wyższa.

Nawet 20,5 proc. oszczędności mogą uzyskać przedsiębiorcy. Z obliczeń przedstawionych w raporcie wynika, że właściciele firm usługowych, takich jak biura, restauracje czy sklepy powinni korzystać z taryfy dwustrefowej C12a zamiast jednostrefowej C11. Rachunek za prąd przy takiej taryfie może być nawet o 2 tys. zł rocznie niższy niż w zwykłej taryfie jednostrefowej.

Trzeba jednak pamiętać, że tylko dobrze dobrana taryfa zapewnia korzyści finansowe. Aby skutecznie obniżyć koszty zużycia energii w firmie przy pomocy taryfy dwustrefowej, należy odpowiednio dobrać taryfę do profilu zużycia. Profil zużycia określa, w jakich godzinach energia jest zużywana. Jeśli znaczną ilość prądu firma zużywa w godzinach, w których jest on tańszy, np. 11-17 lub 21-8, to wybór taryfy C12a będzie opłacalny. Z analiz portalu Verivox.pl wynika, że firmy usługowe, takie jak biura, sklepy i restauracje zużywają pomiędzy 60 a 70 proc. energii w „godzinach tańszych”, co oznacza, że zmiana taryfy jest dla nich opłacalna.

Korzyści ze zmiany taryfy zależą od regionu. Ze względu na to, że firmy energetyczne stosują różne poziomy cen energii i opłat dystrybucyjnych, opłacalność zmiany taryfy jednostrefowej na dwustrefową będzie różna w poszczególnych regionach kraju. Z raportu wynika, że taryfa C12a jest najbardziej opłacalna dla firm działających w Małopolsce, tam oszczędności sięgają od 13 do 20,5 proc. Na drugim biegunie jest Łódź, tam zmiana taryfy C11 na C12a, nie tylko nie przyniesie korzyści, ale wręcz podniesie koszty zużycia energii od 1,5 do 4 proc.

Na wykresie są przedstawione roczne oszczędności wynikające ze zmiany taryfy jednostrefowej na dwustrefową.
 / Fot. Agata Szpak

Zobacz także:

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (2):

Sortuj komentarze:

Firmy energetyczne niestety nie ułatwiają klientowi zrozumienia treści rachunku. Dodatkowym utrudnieniem są rachunki prognozowane i późniejsze ich rozliczenia. Kosmos!

Na pocieszenie powiem tobie, że nie jesteś sam w gronie osób, które nie rozumieją rachunków za prąd.
Witaj w klubie ;-)

Komentarz został ukrytyrozwiń
  • Autor usunął profil
  • 18.12.2008 22:51

Dostałem te cenniki, dwie bite strony i pismo przewodnie, nic z nich nie zrozumiałem

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.