Facebook Google+ Twitter

Praga: Muzeum Narodowe zamknięte na 5 lat

Każdy, kto choć raz był w Pradze, na pewno widział ogromny budynek Muzeum Narodowego dominujący nad słynnym placem Wacława (Václavské náměstí). Turyści przez najbliższe 5 lat nie dostaną się do budynku.

Muzeum Narodowe w Pradze / Fot. T.A.KaniewskiHistoryczny budynek Muzeum Narodowego w Pradze dziś po raz ostatni został udostępniony turystom. Od 8 lipca br. zostanie zamknięty na około 5 lat, aby przeprowadzić niezbędną rekonstrukcję i dostosować wnętrza do wymagań dzisiejszych czasów. Jak informuje dziennik "Lidove Noviny" w ostatnią niedzielę ekspozycje Muzeum Narodowego odwiedziło ponad dwieście tysięcy turystów.

Podczas rekonstrukcji zostaną utworzone nowe pomieszczenia wystawowe w podziemnej części budynku, punkt widokowy w kopule oraz tunel łączący budynek muzeum z dawną siedzibą Federalnego Zgromadzenia Czechosłowacji (później też siedziba Radia Wolna Europa). Rekonstrukcja będzie kosztowała 4,5 miliardów czeskich koron (około 765 mln złotych).

Pracownicy Muzeum w ostatnich miesiącach przewozili większość eksponatów do innych muzeów. Łącznie przewieziono już ponad 7 mln eksponatów oraz prawie 14 km książek. Teraz pozostaje tylko przewiezienie stałych ekspozycji, które były dostępne dla zwiedzających do dnia dzisiejszego - np. meteoryty czy wypchane zwierzęta z działu zoologicznego.

Neorenesansowy budynek zaprojektowany przez Josefa Schulza z centralną przestrzenią Panteonu i zdobieniami artystów pochodzi z lat 1885-1890 i tworzy dominantę całego Placu Wacława (Václavského náměstí). W 1968 roku przednia fasada budynku została zniszczona strzałami Armii Radzieckiej, natomiast w latach 70. były zniszczone niektóre ściany muzeum podczas stawiania stacji metra. Budynek nigdy nie był w całości rekonstruowany.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.