Facebook Google+ Twitter

Praga Północ. Pomnik "Czterech Śpiących" zmieni lokalizację

Decyzja została podjęta - stojący na placu przy skrzyżowaniu alei Solidarności z ul. Targową pomnik Braterstwa Broni, zmieni lokalizację.

 / Fot. Cezary Piwowarski / źródło: WikipediaJak podaje TVN Warszawa, miejscy radni podjęli w czwartek decyzję ws. praskiego pomnika. Monument przesunięty zostanie o kilkadziesiąt metrów na północ i stanie bliżej ulicy Cyryla i Metodego.

Przenosiny pomnika spowodowane są budową centralnego odcinka II linii metra, a dokładniej wyjść zaplanowanej na placu stacji "Dworzec Wileński". Informacja o przemieszczeniu "śpiących", choć pojawiła się już w 2010 roku, została potwierdzona dopiero dzisiaj.

Decyzja skonsultowana została uprzednio z Radą Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa. Rada wystosowała kilkunastoma miesiącami, zaadresowane do ambasady Rosji pismo, w sprawie pomnika. Inicjatywa pozostała jednak przemilczana przez Rosjan. Jak czytamy w uzasadnieniu: - "Z uwagi na przedłużający się czas oczekiwania na stanowisko strony rosyjskiej, ROPWiM uznała, że wystąpienie do Ambasadora Federacji Rosyjskiej w Polsce z informacją o planowanych działaniach... wyczerpuje zobowiązania wynikające z ww. umowy".

Pomnik Braterstwa Broni zdobi warszawską Pragę nieprzerwanie od września 1945 roku. Z powodu swojej architektury nazwany został przez mieszkańców pomnikiem "Czterech Śpiących". Nie są to pierwsze przenosiny pomnika - w 1967 roku, z powodu przebudowy pobliskiego skrzyżowania, został on przesunięty o kilka metrów na wschód.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (5):

Sortuj komentarze:

sliwa
  • sliwa
  • 01.06.2011 13:08

BRATERSTWO? ruskie hcieli podielic sie z Hitlerem nasza ziemia tworząc granice wzdłuż WISŁY. Potem Hitler ich chcial wycyckac i go ruskie pogonili ,a teraz broni sie tego pomnika!

Komentarz został ukrytyrozwiń
Marek
  • Marek
  • 27.05.2011 18:13

Jako mieszkaniec Pragi, tej drugiej ale Pragi, powiem krótko WARA IM OD POMNIKA.
Pomijając już wszelkie aspekty historyczne (za długo można by o tym pisać) to pomnik jest punktem topograficznym i dla wielu ludzi powiedzenie spotykamy się "pod śpiącymi" czy kolo "śpiących" jest tak oczywiste jak dla innych Smok na Wawelu.

Komentarz został ukrytyrozwiń

A może: czegóż to się nie robi by sprostać oczekiwaniom politycznych karłów. Będą pisać niebawem nową historię.
Szkoda, że go nie schowają jeszcze głębiej. Ekipa HGW ma przecież jeszcze swoje ukochane Łomianki, i z pewnością pogodziłoby to dwie zwaśnione strony (PiS i PO) dla dobra społecznego.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Jakoś sobie nie mogę tego wyobrazić... Tak się do pomnika przyzwyczaiłem...

Komentarz został ukrytyrozwiń

Długo myśleli link

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.