Facebook Google+ Twitter

Praga Północ. Pomnik "Czterech Śpiących" zmieni lokalizację

Decyzja została podjęta - stojący na placu przy skrzyżowaniu alei Solidarności z ul. Targową pomnik Braterstwa Broni, zmieni lokalizację.

 / Fot. Cezary Piwowarski / źródło: WikipediaJak podaje TVN Warszawa, miejscy radni podjęli w czwartek decyzję ws. praskiego pomnika. Monument przesunięty zostanie o kilkadziesiąt metrów na północ i stanie bliżej ulicy Cyryla i Metodego.

Przenosiny pomnika spowodowane są budową centralnego odcinka II linii metra, a dokładniej wyjść zaplanowanej na placu stacji "Dworzec Wileński". Informacja o przemieszczeniu "śpiących", choć pojawiła się już w 2010 roku, została potwierdzona dopiero dzisiaj.

Decyzja skonsultowana została uprzednio z Radą Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa. Rada wystosowała kilkunastoma miesiącami, zaadresowane do ambasady Rosji pismo, w sprawie pomnika. Inicjatywa pozostała jednak przemilczana przez Rosjan. Jak czytamy w uzasadnieniu: - "Z uwagi na przedłużający się czas oczekiwania na stanowisko strony rosyjskiej, ROPWiM uznała, że wystąpienie do Ambasadora Federacji Rosyjskiej w Polsce z informacją o planowanych działaniach... wyczerpuje zobowiązania wynikające z ww. umowy".

Pomnik Braterstwa Broni zdobi warszawską Pragę nieprzerwanie od września 1945 roku. Z powodu swojej architektury nazwany został przez mieszkańców pomnikiem "Czterech Śpiących". Nie są to pierwsze przenosiny pomnika - w 1967 roku, z powodu przebudowy pobliskiego skrzyżowania, został on przesunięty o kilka metrów na wschód.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (5):

Sortuj komentarze:

sliwa
  • sliwa
  • 01.06.2011 13:08

BRATERSTWO? ruskie hcieli podielic sie z Hitlerem nasza ziemia tworząc granice wzdłuż WISŁY. Potem Hitler ich chcial wycyckac i go ruskie pogonili ,a teraz broni sie tego pomnika!

Komentarz został ukrytyrozwiń
Marek
  • Marek
  • 27.05.2011 18:13

Jako mieszkaniec Pragi, tej drugiej ale Pragi, powiem krótko WARA IM OD POMNIKA.
Pomijając już wszelkie aspekty historyczne (za długo można by o tym pisać) to pomnik jest punktem topograficznym i dla wielu ludzi powiedzenie spotykamy się "pod śpiącymi" czy kolo "śpiących" jest tak oczywiste jak dla innych Smok na Wawelu.

Komentarz został ukrytyrozwiń

A może: czegóż to się nie robi by sprostać oczekiwaniom politycznych karłów. Będą pisać niebawem nową historię.
Szkoda, że go nie schowają jeszcze głębiej. Ekipa HGW ma przecież jeszcze swoje ukochane Łomianki, i z pewnością pogodziłoby to dwie zwaśnione strony (PiS i PO) dla dobra społecznego.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Jakoś sobie nie mogę tego wyobrazić... Tak się do pomnika przyzwyczaiłem...

Komentarz został ukrytyrozwiń

Długo myśleli link

Komentarz został ukrytyrozwiń

Jeśli chcesz dodawać komentarze, musisz się zalogować.

Najpopularniejsze

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.