Facebook Google+ Twitter

Praga szykuje się na przyjęcie Obamy i polityków UE

  • Źródło: IAR
  • Data dodania: 2009-04-03 21:32

Praga przygotowuje się do sobotniego szczytu Unia Europejska - Stany Zjednoczone, w którym będzie uczestniczył prezydent Barack Obam. Nad bezpieczeństwem gości będzie czuwać 4000 funkcjonariuszy policji. Zaplanowano m.in. spotkanie z władzami czeskimi i wykład na placu zamkowym.

Samolot z Barackiem Obamą wyląduje w Pradze około godziny 17.00. W związku z wizytą przewiduje się opóźnienia 60 lotów, które dotkną 4000 podróżnych. Podczas szczytu zostanie zamknięta przestrzeń powietrzna nad miastem i w promieniu 50 km od niego. Niebo nad stolicą będą patrolować czeskie myśliwce Gripen.

Ulice patrolują policjanci z psami. Miejsce noclegu prezydenta utrzymywane jest w tajemnicy. Mówi się o Hradczanach, hotelu Hilton i amerykańskiej ambasadzie. Nieznany jest również popołudniowy program zajęć - niewykluczone, że dojdzie do spotkania z byłym prezydentem Czech Vaclavem Havlem.

W niedzielę Barack Obama zostanie przyjęty przez prezydenta Vaclava Klausa i premiera Mirka Topolanka, który zamierza zapytać Obamę o przyszłość amerykańskiej tarczy. Topolanek ujawnił, iż zapyta się, czy Obama myśli poważnie o odłożeniu projektu tarczy. - Mam nadzieję, że nie będziemy żałować, iż zaufaliśmy Stanom Zjednoczonym - powiedział czeskiemu radiu polityk.

Prezydent USA wygłosi również przemówienie do 30 tysięcy osób, które przyjdą na plac Zamkowy na Hradczanach. Całe Wzgórze Zamkowe zostanie zamknięte dla turystów. Policja już patroluje plac Wacława, gdzie zamierzają też protestować przeciwnicy budowy bazy radarowej. Mimo zakazu demonstracji organizatorzy akcji nie odwołali.

Dziennik "Hospodarske Noviny" zauważa, ze Obama skrócił program niedzielnego spotkania z czeskimi władzami do minimum. Według gazety, administracja USA jest świadoma, że rząd premiera Topolanka podał się do dymisji, a prezydent Klaus nie kryje sceptycyzmu wobec amerykańskiego programu walki z globalnym ociepleniem. Wiceminister spraw zagranicznych Tomasz Pojar twierdzi jednak, że w programie wizyty "nie doszło do dramatycznych zmian".
JS

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.