Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

6639 miejsce

Praga to też Warszawa! Dlaczego uważa się ją za gorszą dzielnicę?

Mieszkam na warszawskiej Pradze od zawsze. Tu mieszkali mój ojciec i dziadek. To z prawym brzegiem Wisły związane było i jest moje życie. Dlatego trudno mi milczeć, gdy czytam o Pradze w cyklu pt. "Czy Praga to też stolica?" na Gazeta.pl.

 / Fot. HUbert Śmietanka/CC BY-SA 2.5Już sam tytuł cyklu jest obraźliwy. Jeśli zapoznamy się z artykułami, jest tylko gorzej i gorzej. Autorzy tekstów przedstawili Pragę jako zapomnianą przez Boga i ludzi dzielnicę, która nie pasuje do reszty Warszawy, gdzie mieszkają zbiry, dresiarze dybiący na pieniądze, zdrowie czy życie przyjezdnych. Praga stała się też rozczarowaniem dla artystów, którzy chcieli ją "ucywilizować". Mieszkańcy bowiem są tak przesiąknięci patologią, że nie da się już ich zmienić.

Gdzie leży warszawska Praga?

W ocenie dziennikarzy na Pradze mieszka się w obskurnych, rozsypujących się kamienicach, w mieszkaniach bez bieżącej wody, bez toalety. Tu przekaz jest jasny: taka Praga nie może być częścią Warszawy.

Nic bardziej krzywdzącego. Gdy czytam te teksty, zastanawiam się, jak często bywają ich autorzy na prawym brzegu Wisły. I czy ich odwiedziny nie kończą się przypadkiem na wizycie w jednym z praskich klubów. Wątpię by znali kogoś, kto tu mieszka, byli u niego w domu, a już na pewno żadna z tych osób nie mieszka na Pradze. Od takiego cyklu wymagałbym jednak czegoś więcej niż powtarzania nieprawdziwych i krzywdzących zarówno dzielnicę, jak i jej mieszkańców stereotypów.

Pracować na Pradze

Nie dzieli nas od lewego brzegu wiele. Mieszkając tu, na lewy brzeg mogę dostać się w kilka minut, czy to tramwajem czy autobusem. Niedługo będę też mógł dojechać tam metrem. Wraz z kolejnymi stacjami I linii metra, w pobliżu jak grzyby po deszczu wyrastały osiedla, budowano biurowce, a za dobrą lokalizację zainteresowani byli w stanie płacić czasem dużo więcej, tylko dlatego, że można było wszędzie dostać się w wygodny sposób. Na Pradze nie będzie inaczej. Inwestorzy na pewno nie przegapią okazji, by pojawić się z projektami, na których podobnie jak na lewym brzegu będą mogli sporo zarabiać. Gdyby ich zapytać, czy dla nich Praga jest stolicą, jestem pewien, że odpowiedzieliby "tak".

Tworzyć na Pradze

Jeszcze bardziej groźna jest stygmatyzacja mieszkańców Pragi. Nigdy nie byłem i nie będę dresiarzem. Nie byli nimi także moi koledzy. Nie staliśmy w bramach czekając na okazję do bójki. Ani ojciec ani dziadek nie są pijaczkami, którzy snuli się po ulicach z podkrążonymi oczami.

Dokładnie tak jak na lewym brzegu żyją tu ludzie kreatywni, przedsiębiorczy, ciężko pracujący. Szkoda, że żaden z tekstów nie opowie o pewnej kamienicy przy Targowej 46. Mieści się tam Creative Hub Targowa, czyli coworkingowe biuro, gdzie na jednej przestrzeni pracują młodzi, kreatywni ludzie. Najczęściej mają własne firmy, jednocześnie w tym miejscu mają okazję nawiązywać kontakty z osobami podobnymi do nich i pracującymi w podobnej branży. Szkoda zatem, że poświęcając tyle miejsca obraźliwym ocenom mieszkańców Pragi, nikt nie wspomniał o tej inicjatywie.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (4):

Sortuj komentarze:

Moim zdaniem to obecne władze, które obiecywały "zrównać oba brzegi Wisły" starają się przy pomocy mediów uzasadnić, że jest to nierealne :( Szkoda, że nikt nie czyta publikacji Ratusza mówiących, że na Pradze Północ i Południe mieszka największy odsetek ludzi z wyższym wykształceniem, co jest chyba swoistą nadzieją dla tej dzielnicy i nie zmienia się to pomimo usilnych prób zrobienia z nas jedynie trasy przelotowej do Centrum. Pijany ćpun z nożem w ręku kojarzy mi się raczej ze Służewiem lub rejonami Sadyby...

Komentarz został ukrytyrozwiń

Prawda jest taka, że z Warszawy pozostała tylko Praga, reszta jest powojennym miksem wypełnionym głównie ludnością napływową

Komentarz został ukrytyrozwiń

Niestety w przypadku Pragi siła stereotypu jest ogromna. Myślę, że dużo czasu upłynie zanim zmieni się mentalność części naszego społeczeństwa.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Pozdrowienia z Targówka : )

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.