Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

14000 miejsce

Praga. Zobacz zegar astronomiczny Orloj

Zegar astronomiczny Orloj znajduje się w Pradze na Ratuszu Staromiejskim. Jego budowę rozpoczął zegarmistrz Mikuláš z Kadan w 1410 roku, a ukończył pod koniec XV wieku Hanus, zwany Ruze.

Zegar astronomiczny Orloj / Fot. Dorota MichalczakZegar astronomiczny Orloj w Pradze

Zegar znajduje się na Ratuszu Staromiejskim, na jego południowej ścianie. Budowę zegara rozpoczął zegarmistrz Mikulas z Kadan w 1410 roku, a ukończył pod koniec XV wieku Hanus, zwany Ruze.

Zegar złożony jest z trzech części

Położenie ciał niebieskich ukazuje nam część astronomiczna, część druga - kalendarzowa z tarczami symbolizuje miesiące. Trzecią część animacyjną stanowią ruchome figurki przedstawiające dwunastu apostołów.Część astronomiczna zegara / Fot. Dorota Michalczak

Co godzinę w ciągu dnia możemy oglądać kilkunastosekundowe widowisko, zakończone wybiciem właściwej godziny.

Zegar astronomiczny / Fot. Dorota MichalczakW górnych okienkach zegara pojawiają się figurki apostołów, poniżej na zegarze grożą nam: kostucha przy dźwiękach dzwonów pogrzebowych z klepsydrą, Żyd ze srebrnikiem w ręku, Turek-poganin oraz wyobrażenie próżności.

Zobaczcie co fascynuje turystówWybrane dla Ciebie:
Komentarze (20):

Sortuj komentarze:

Niepowtarzalne wspomnienia są najpiękniejsze. Na przykład, pożar Sportovní hala na Holešovicach. Przygrywali Sex Pistols.

Komentarz został ukrytyrozwiń

To takie proste posądzać kogoś, trudniej zrobić coś samemu. Szanowny Gościu, całe nasze życie (Pana też) jest plagiatem, większość co robimy wzorowane jest na kimś lub na czymś, inaczej kopiowane.
Pani Doroto więcej takich materiałów.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Wspaniałe dzieło i zabytek.

Komentarz został ukrytyrozwiń
Gość I
 • Gość I
 • 23.01.2012 08:43

Panie Tadeuszu , bardzo dobrze ,ze Pani Dorota relacjonuje swoje wycieczki na forum W24 , tego nikt nie kwestionuje i nie krytykuje za to Pani Doroty , wielu ludzi korzysta z internetu chcąc się czegoś dowiedzieć przed wyjazdem w dane miejsce , ja też tak czynię wielokrotnie . Pan jako reporter powinien jednak wiedzieć ,że przy kopiowaniu , ściąganiu tekstów innego autora uczciwością jest podać to przy swoim art. i to tylko tyle , a może aż tyle czego skromnie bym oczekiwał . Fakt ,ze nie podpisuje się nazwiskiem i imieniem chyba nie zmienia stanu rzeczy , ale jeżeli tak panu zależy to proszę uprzejmie Michał Skolas z Małopolski.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Ble, ble, ble, najprościej jest krytykować, szczególnie będąc ukrytym pod płaszczykiem anonimowości.
Chciał bym abyście przedstawili tutaj obecnym, komentującym powyższy tekst jakąś swoja pracę? Jaka ona będzie? Będzie dobrze napisana?, Co z niej czytelnik wyniesie? Macie jakaś pracę do oceny? Będę czekać na link, pochwalcie się.

Nawet jeśli Pani Dorota skopiowała by ten tekst, co nie będę w tym przypadku osądzał, to i tak ma on swoje zalety.
Ile osób, chociażby ja, nie było jeszcze Pradze, przed Ratuszem Staromiejskim, aby podziwiać ten zegar.
A jak nie było, to jak maja się o nim dowiedzieć?

Pani Dorota publikując niniejszy artykuł, (nawet jakby wiedzę zaczerpnęła z internetu), to i tak przyczynia się do głoszenia o jego istnieniu. Gdybym nie natknął się na informacje o tej wycieczce, podejrzewam że nigdy bym nie wpadł na pomysł aby szukać informacji na ten temat. Chyba że zbierał bym informacje przed wycieczka do Pragi.

Komentarz został ukrytyrozwiń
Gość I
 • Gość I
 • 20.01.2012 15:25

Gościu II rozszerz swoje horyzonty myślowe, przeczytaj dokładnie wszystkie wpisy , i zauważ ,że sprawa nie dotyczy pochodzenia daty ,( przy czym samo stwierdzenie" pochodzenie daty" jest dla mnie dziwne) , ale zaczerpniętych wiadomości do napisania tego artykułu . Jeżeli się coś opisuje na podstawie przeczytanego przewodnika , albo innego opisu wcześniej już podanego do publicznej wiadomości np.Wikipedia, to się ten fakt podaje . Dziwne ,że tak prostej sprawy Pan nie rozumie.

Komentarz został ukrytyrozwiń
Gość II
 • Gość II
 • 20.01.2012 11:30

Gość I Dzisiaj 08:30
Gościu I nadal nie rozumiem Twojego czepiania. Podawać źródło pochodzenia jednej daty, którą tak łatwo zapamiętać to byłby absurd.

Komentarz został ukrytyrozwiń
Gość I
 • Gość I
 • 20.01.2012 08:30

Gościu II, Twój komentarz , to ni z gruszki ni z pietruszki , nie rozumiesz sedna sprawy , nie chodzi o to co jest napisane w artykule , chodzi o to ,ze jak się pisze artykuł i informacje do niego ściąga się z innych wcześniej napisanych , to podaje się źródło, z którego się korzysta , to nie jest przestępstwem , gratuluję Panu ,jeżeli zapamiętuje Pan to co opowiada przewodnik z dokładnością iście podręcznikową .

Komentarz został ukrytyrozwiń
Gość II
 • Gość II
 • 19.01.2012 22:15

Goście!!!
Autorka na pewno zapamiętała, o czym opowiadał przewodnik kiedy była na wycieczce.
Coś o tym wiem, bo też tam byłem i mógł bym to samo napisać, jednak zastanawia mnie wasza krytyka.
Co złego w podaniu daty rozpoczęcia zegara. Swoich narodzin nie pamiętacie, a jednak datę wszędzie podajecie. Czyż nie powinna ona brzmieć, tego faktu nie pamiętam.

Komentarz został ukrytyrozwiń
Gość I
 • Gość I
 • 19.01.2012 19:58

Można wstawiać teksty ściągnięte czy przepisane , ale trzeba podać źródło z jakiego się korzystało , przecież wiadomo,że autorka nie mogła mieć tych wiadomości sama od siebie , bo nie była przecież przy budowie zegara .

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.