Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

343 miejsce

Praga - zwiedzanie w 13 punktach. Od Hradczan po alkohole

Co zobaczyć, co ze sobą zabrać a co o niej warto wiedzieć? Przewodnik po Pradze od Mostu Karola po "beton". Magia pięknego miasta dla każdego znajduje się w czymś innym.

Co do piękna praskiej architektury nikogo nie trzeba przekonywać. Spacerując po Starym Mieście (Staré Město) warto zauważyć, że każdy budynek tutaj, pomnik czy rzeźba, wszystko jest dziełem architektonicznej sztuki.

Lista miejsc do obowiązkowego zwiedzenia:

 / Fot. Joanna Urbankowska1. Kompleks zamkowy w Hradczanach z urokliwym ogrodem. Bilet jest ważny cały dzień, normalny kosztuje 350 koron czeskich, dla studentów, seniorów i dzieci 175 koron. Obejmuje on wstęp na 7 z 10 miejsc (pozostałe trzeba dokupić osobno). Jest to na pewno najwiekszy obiekt w Pradze. Zamek zamieszkuje obecny prezydent Czech. Z zewnątrz jest przepiękny. Wnętrza nie są już tak efektowne. Zobaczyć tu można: Złotą Uliczkę, gdzie w XIV wieku pracowali złotnicy (stąd jej nazwa), katedrę św. Wita, stary Pałac Królewski.

 / Fot. Joanna Urbankowska
2. Most Karola z okazałymi 30 rzeźbami. Tuż obok pomnika św. Jana Nepomucena znajduje się mała żelazna brama, na której zakochani zostawiają kłódki ze swoimi imionami, a kluczyk wrzucają do Wełtawy (na szczęście). Most Karola był jednym z pierwszych, na którym się one pojawiły. Legenda głosi, że wodnik Kabourek ma zapewnić zakochanym szczęście na zawsze.

 / Fot. Joanna Urbankowska3. Muzea warto zobaczyć wszystkie, jednak ogromne wrażenie robi Muzeum Żydowskie; bilet kosztuje 300 koron, bilet studencki 200 koron, bez zwiedzania synagogi, do której wstęp kosztuje 140 koron. Znajdują się w nim wystawy: kolekcja srebra licząca 6 tysięcy egzemplarzy, ekspozycja życia codziennego, liczne brewiarze, zwoje liturgiczne.

Na terenie muzeum zobaczyć można również XV-wieczny cmentarz żydowski. Obiekty do zwiedzania znajdują się w całej dzielnicy żydowskiej Josefov. Na terenie muzeum obowiązuje zakaz filmowania i fotografowania, jedynie na terenie cmentarza można wykupić licencję na robienie zdjęć za 40 koron. Zwyczaj żydowski mówi, że po odmówieniu modlitwy nad grobem pozostawia się jako znak pamięci o zmarłym kamień na nagrobku. Spotkać można również na nich monety, wierzy się, że w ten sposób zapewnia się zmarłemu dobrobyt w miejscu, w którym znajduje się jego dusza.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (7):

Sortuj komentarze:

Praga jest świetna. Można tam jeździć, ciągle wracać, a i tak chyba zawsze będzie co zwiedzać. Fajnie pochodzić po mieście, po prostu pobyć tam, ale fajnie też robić wypady bardziej zorganizowane. Przewodnik jednak dużo powie na temat danego miejsca i jego historii, zawsze dobrze posłuchać takich informacji. Mnie zawsze denerwowało, że albo się słucha przewodnika albo się ogląda, bo trzeba być w miarę blisko, żeby coś usłyszeć, ale przy dzisiejszej technice już coraz częściej są dostępne takie urządzenia http://www.systemtourguide.pl/systemy-tourguide/wt-300 przewodnik ma nadajnik, my odbiornik i mamy dosyć sporą swobodę w zwiedzaniu. W Pradze na pewno się to sprawdzi, bo jest bardzo dużo zwiedzających i często jest hałas.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Nawet na youtube są. Można zobaczyć jak to wszystko wygląda, polecam: http://www.youtube.com/watch?v=2I8rcd9ZRKg

Komentarz został ukrytyrozwiń

Właśnie wracam z Pragi i szczerze mówiąc mi najbardziej podobało się Staropramen Visitor's Center. Jeżeli kogoś interesuje czeskie piwo to tutaj nie tylko go spróbuje, ale dowie się też jak się je warzy. Do tego wszystko w nowoczesnej interaktywnej oprawie. Świetny pomysł na deszczowe popołudnie!

Komentarz został ukrytyrozwiń
A.
  • A.
  • 21.07.2012 10:03

Autor wspomina o złotej uliczce w punkcie pierwszym w ostatnim zdaniu. Zgadzam się z Panią Magdaleną złota uliczka jest przereklamowana, ale przejść się nią warto gdy będzie się zwiedzało zamek ;)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Złota uliczka jest przereklamowana, to już lepiej wjechać na szczyt "wiertarki"...

Komentarz został ukrytyrozwiń

A Złota Uliczka?

Komentarz został ukrytyrozwiń
wieslaw
  • wieslaw
  • 18.07.2012 12:25

Podoba mi sie oryginalnosc tego artykulu ktory nie traktuje o wszedzie opisywanych zabytkach, pomnikach itd. w sposob zdawkowy i chlodny. Takie praktyczne informacje wydaja sie byc najbardziej pomocne w czasie takiej kilkudniowej wycieczki i pozwalaja sie lepiej przygotowac. Wg mnie w 'wiadmosci24.pl' ktore czytam od dluzszego czasu, brakuje wlasnie takiej stalej rubryki dotyczacej podrozy, opisu miast, miejsc ktore mozna zwiedzic.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.