Praga-TdS. Kowalczyk i Northug zdetronizowani

Rosjanka Natalia Korosteliewa i Szwed Emil Joensson wygrali sprinty stylem dowolnym w stolicy Czech podczas Tour de Ski. Justyna Kowalczyk zajęła miejsce dziewiętnaste. Nowymi liderami touru zostali Aino Kaisa Saarinen i Emil Joensson.

Natalia Korosteliewa (Rosja) / Fot. Che, Wikimedia CommonsW stolicy Czech w poniedziałek rozegrano czwarty etap Tour de Ski (TdS), sprinty techniką dowolną. Zarówno biegacze, jak i biegaczki, mieli do pokonania trasę 1200 m.

W rywalizacji kobiet najlepszy czas eliminacji uzyskała Słowenka Vesna Fabjan - 2.54,73 min. Druga była jej rodaczka Petra Majdić (+0,69 sek. straty), a trzecia Rosjanka Natalia Korosteliewa (+2,11). Liderka TdS, Polka Justyna Kowalczyk, zajęła miejsce czwarte (+2,46), a wiceliderka, Finka Aino Kaisa Saarinen - miejsce dwunaste (+5,23). Wszystkie one awansowały więc pewnie do fazy pucharowej. Na rundzie eliminacyjnej dzisiejsze zawody zakończyła natomiast trzecia w klasyfikacji touru Kristin Stoermer Steira. Norweżka straciła do najlepszej biegaczki niemal 10 sekund i została sklasyfikowana na 33. pozycji.

W ćwierćfinałach najlepiej pobiegły: Vesna Fabjan, Włoszka Arianna Follis, Finka Riitta-Liisa Roponen, Norweżka Celine Brun-Lie i Natalia Korosteliewa. Zawodniczki te wygrały swoje biegi i awansowały do półfinałów. Justyna Kowalczyk biegła w drugim ćwierćfinale, w którym zwyciężyła wcześniej wspomniana Follis. Niestety Polce nie udało się awansować dalej, bowiem zajęła ona dopiero czwarte miejsce (+1,5). Szybsze od niej były również Włoszka Magda Genuin (+0,2) i Finka Pirjo Muranen (+0,8). Wolniej pobiegły tylko Rosjanka Julia Czekaliewa (+1,9) i Włoszka Elisa Brocard (+7,2). Oprócz zwyciężczyń poszczególnych biegów ćwierćfinałowych do półfinału zakwalifikowały się również: Słowaczka Alena Prochazkova, Szwedka Magdalena Pajala, Magda Genuin, Petra Majdić, Aino Kaisa Saarinen oraz Norweżki Vibeke W. Skofterud i Astrid Uhrenholdt Jacobsen.