Facebook Google+ Twitter

Praktyki dziennikarskie w Wiadomościach24. Co, gdzie i jak

Stary dowcip dziennikarski mówi, że praktykanci podczas swoich zajęć w redakcjach parzą kawę i wysyłają faksy, bo nic innego i sensownego nie da się z nimi zrobić. Z przykrością oświadczam, u nas - niestety - kawy się nie parzy ani pism nie wysyła.

Praktykanci są, proszę wybaczyć mi terminologię medyczną, niczym świeża krew w organizmie redakcji. Wnoszą niespożytą energię, zapał i chęci, a także cenne, bo świeże spojrzenie na pewne działania i procesy zachodzące wewnątrz zespołu. Są też często naturalnymi kandydatami na pracowników redakcji. Jak inni, tak i my chętnie przyjmujemy młodych ludzi oraz dzielimy się z nimi całą naszą wiedzą i doświadczeniami. W zamian oczekujemy jedynie otwartego umysłu, chęci nauki i wytrwałości.

Możliwość odbywania praktyk dziennikarskich w Wiadomościach24.pl istniała niemal od początku funkcjonowania serwisu. Każdy z redaktorów miał wtedy swoich podopiecznych i pracował z nimi. Z czasem ta forma ewoluowała, by osiągnąć kształt jaki mamy obecnie.

Jak to wygląda?


1. Na praktyki zapraszamy studentów, głównie kierunków dziennikarskich, ale nie tylko.

2. Praktyki są bezpłatne. Zamiast pieniędzy (kto dba o rzeczy materialne, nietrwałe :) ) oferujemy wiedzę i umiejętności, które pomagają później znaleźć pracę w mediach. Praktykanci, którzy odkrywają, że jest to branża, z którą chcą związać swoją karierę zawodową, znajdują pracę w redakcjach w całej Polsce. Na niektórych czekają posady w podmiotach należących do Grupy Wydawniczej Polskapresse.

3. Praktyki można odbywać z każdego miejsca na ziemi - Toronto, Sydney, Rzeszowa, Wrocławia, Koluszek czy małej miejscowości w zachodnich Indiach. Aby zdobywać wiedzę potrzebujecie tylko dostępu do internetu, komputera i pomysłu na ciekawe opisywanie tego, co dzieje się wokół Was. Opiekę nad praktykantami online sprawuje od 1 października 2010 Katarzyna Olczak (k.olczak@polskapresse.pl), to z nią adepci dziennikarstwa z całej Polski i nie tylko ustalają wszystkie kwestie organizacyjne, omawiają i wybierają tematy. Możecie się z nią kontaktować w razie jakichkolwiek pytań.

Zapraszamy na praktyki online


Praktykować mogą u nas także osoby mieszkające w Warszawie. Opiekunem warszawskich praktykantów jest od 1 października 2010 Lidia Raś (l.ras@polskapresse.pl). W tym wypadku praktyki wyglądają tak samo jak te, które odbywają się w tradycyjnych papierowych gazetach. Podopieczni z Warszawy przychodzą do redakcji i tutaj, korzystając z naszej pomocy, realizują własne materiały.

4. Praktyki stacjonarne mogą trwać od miesiąca do trzech. Osoby z Warszawy powinny w siedzibie redakcji przy Domaniewskiej odbyć minimum 120 godzin praktyk (lub taką liczbę, jakiej oczekuje uczelnia), przy czym w tygodniu muszą pojawić się w redakcji przynajmniej trzy razy. W ten sposób będziecie mogli zmierzyć się z jak największa liczbą gatunków i form dziennikarskich.

5. Co właściwie robi się u nas na praktykach? Realizuje własne materiały! Od wywiadu, przez reportaż, do depeszy i relacji z konferencji. Chcemy, abyście przez cały czas nauki przyswoili jak najwięcej, przydatnych w późniejszej pracy, umiejętności.

Zachęcamy Was do tego, abyście zajmowali się "działką", która Was interesuje (kultura, społeczeństwo, sport, etc.), postaramy się jednak o to żebyście próbowali swoich sił w tematach, z którymi do tej pory stykaliście się rzadko. W końcu nie ma wiedzy, która nie byłaby potrzebna dziennikarzowi.

W trakcie praktyk będziecie realizować materiały zlecane przez redaktorów, ważne jest jednak także abyście wykształcili własny warsztat researcherski. Umiejętność wynajdowania ciekawych tematów, to coś bez czego dziennikarz sobie nie poradzi.
Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.