Facebook Google+ Twitter

Praktyki w przedsiębiorstwach społecznych

Aktywność zawodowa osób psychicznie chorych zmniejsza uzależnienie od systemu opieki medycznej.

 / Fot. logoSchizofrenia, psychozy, depresje - to nazwy chorób dobrze znanych w współczesnej medycynie i coraz częściej wymienianych jako choroby naszej cywilizacji. Nie muszą one jednak eliminować ze społeczeństwa, z aktywnego trybu życia. Bardzo często praca jest doskonałym środkiem terapeutycznym, który tylko należy wspomagać farmakologicznie.

Jeśli więc przedsiębiorcy, coraz częściej zatrudniają osoby niepełnosprawne fizycznie czemu nie mogliby podobnie zachowywać się w stosunku do osób niepełnosprawnych umysłowo. Na pewno barierę stanowi brak wiedzy o tych schorzeniach, podobnie jak zwykły ludzki strach przed czymś nieznanym. Dlatego ważne jest szerokie rozpropagowanie wiedzy na ten temat.
Ma temu służyć projekt realizowany w ramach Krakowskiej Inicjatywy na Rzecz Gospodarki Społecznej COGITO, skierowany do wszystkich tych, którzy interesują się ekonomią społeczną, chcą wiedzieć jak założyć i prowadzić firmę społeczną ale też do tych środowisk, które ostatnimi czasy wykazały zwiększoną niechęć do osób niepełnosprawnych umysłowo. Praktyki odbędą się w 4 przedsiębiorstwach społecznych w Krakowie i Radomiu, które zatrudniają osoby psychicznie chore.

Pierwsza tura praktyk, rusza już 3 września 2007 roku. Przedsiębiorstwa społeczne to takie, które prowadzą działalność gospodarczą ale, które rozpracowane zyski inwestują w realizacje wytyczonych celów lub we wspólnotę społeczną, a nie na rzecz akcjonariuszy czy właścicieli. Za zatrudnieniem sprawnych umysłowo inaczej przemawia jeszcze jeden argument - gro naszych obywateli wyjeżdża za granicę by tam szukać szczęścia,
dajmy wiec szansę na lepsze jutro tym, którzy są na miejscu. Skorzystajmy z mądrości wschodu, że wstydzić się należy niewiedzy, a wiedza jest wyzwoleniem.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

+

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.