Facebook Google+ Twitter

Prałat Jankowski był podsłuchiwany przez ABW

  • Źródło: Polska
  • Data dodania: 2010-07-22 08:57

Zmarły niedawno ksiądz prałat Henryk Jankowski był od lipca do października 2007 r. podsłuchiwany przez ABW. Stenogramy w części z bardzo prywatnych rozmów księdza znajdują się obecnie w Prokuraturze Okręgowej w Warszawie dołączone do akt sprawy tzw. afery przeciekowej. W jej ramach ABW nagrywała w tym okresie rozmowy kilkuset osób, chociaż lista głównych podsłuchiwanych obejmowała dziewięć nazwisk.

ks. Henryk Jankowski / Fot. Grzegorz Mehring/Polskapresse- W sprawie sygnowanej V Ds. 324/07 Prokuratury Okręgowej w Warszawie znajdują się stenogramy z podsłuchów operacyjnych dziewięciu osób, w tym księdza Henryka Jankowskiego - potwierdza Monika Lewandowska, rzeczniczka Prokuratury Okręgowej w Warszawie.

W kilkudziesięciu tomach akt sprawy zawierających stenogramy podsłuchów umieszczono rozmowy z setkami osób z całej Polski, w tym m.in. z prawnikami, historykami, dziennikarzami, biznesmenami, osobami pełniącymi funkcje publiczne.

- Podejrzewam, że wielu podsłuchiwanych pewnie nie ma do tej pory nawet o tym pojęcia - twierdzi były szef MSWiA Janusz Kaczmarek, który jako "strona postępowania" miał dostęp do akt. - Nagrywano rozmowy o zdrowiu, dzieciach, także rozmowy intymne - dodaje.

Po odtajnieniu rozmów przez ABW w sierpniu 2007 r. dostęp do taśm miało teoretycznie bardzo wiele osób - zaczynając od sekretarek prokuratorów, a na członkach sejmowej komisji śledczej kończąc. Część podsłuchanych rozmów, m.in. małżeństwa Kaczmarków i jednego z założycieli Prawa i Sprawiedliwości wiceprezesa Prokomu Wiesława Walendziaka, wyciekła już do gazet. Według naszych rozmówców kolejne przecieki mogą być kwestią czasu. - Do stenogramów mieli dostęp prokuratorzy, sąd oraz osoby, których te stenogramy dotyczą - jeśli wnosiły o zapoznanie się z ich treścią - twierdzi Monika Lewandowska.


Przeczytaj cały artykuł w dzienniku Polska

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.