Facebook Google+ Twitter

Prałat Jankowski otrzyma medal od Giertycha

  • Źródło: Dziennik Bałtycki
  • Data dodania: 2007-03-28 12:42

Ks. prałat Henryk Jankowski ma otrzymać od Romana Giertycha Medal Komisji Edukacji Narodowej, najwyższe resortowe wyróżnienie. Przyznaje się go za szczególne zasługi dla oświaty i wychowania.

fot. Robert KwiatekPrałat ma niejeden medal, m.in. za zasługi dla "Solidarności", oraz niejedno wyróżnienie. Teraz do swojej kolekcji dołączy kolejny laur – Medal KEN chce mu przyznać Ministerstwo Edukacji Narodowej, kierowane przez Romana Giertycha. Ma on dużo sympatii dla prałata – odwiedził go m.in. w szpitalu, gdzie duchowny był operowany, a niedawno zaprosił do stolicy. Jednak medal, według współpracowników ks. Jankowskiego, to nie dowód sympatii ministra, ale docenienie wielkich zasług prałata.
– Dostanie odznaczenie m.in. za współpracę z wieloma szkołami i fundowanie stypendiów dla zdolnej młodzieży – tłumaczy Mariusz Olchowik, prezes Instytutu ks. Jankowskiego.

Przyznanie medalu ks. Jankowskiemu budzi różne opinie.
– Nie komentuję decyzji ministra Giertycha, która wydaje mi się dziwna – twierdzi ks. arcybiskup Tadeusz Gocłowski, metropolita gdański.
- Mam zastrzeżenia dotyczące antysemickich wypowiedzi duchownego - dodaje Edmund Wittbrodt, były minister edukacji.

Ksiądz prałat Henryk Jankowski w przyszłym tygodniu ma zostać kawalerem medalu Komisji Edukacji Narodowej, nadawanego przez ministra edukacji narodowej.
Prałat, który właśnie jest w Rzymie, ucieszył się z kolejnego medalu: – Jest to ważne odznaczenie, bo na polu nauki i od samego wicepremiera Romana Giertycha!
Ks. arcybiskup Tadeusz Gocłowski, metropolita gdański, nie podziela entuzjazmu prałata. – Nie komentuję decyzji ministra Giertycha, która wydaje mi się dziwna – mówi.

Medal Komisji Edukacji Narodowej według statutu może być przyznany m.in. „autorom wybitnych prac pedagogicznych, utworów literackich, popularnonaukowych, dzieł scenicznych, muzycznych, plastycznych, filmowych, widowisk telewizyjnych i audycji radiowych, które wywierają szczególnie wartościowy wpływ wychowawczy i edukacyjny na dzieci i młodzież oraz innym osobom legitymującym się wybitnym, uznanym dorobkiem w zakresie oświaty i wychowania”.
Przeważająca część odznaczonych medalem to właśnie pedagodzy.
Są i tacy kawalerowie medalu, którzy odesłali go pocztą do Romana Giertycha. Tak zrobił m.in. Waldemar Żakowski, były warmińsko-mazurski wicekurator oświaty. W ubiegłym roku zrzekł się metalowego "cacka". Uważa, że nie ma on żadnej wartości.

– Roman Giertych odmówił uhonorowania medalem niemal trzystu świetnych nauczycieli zgłoszonych przez Związek Nauczycielstwa Polskiego. To było obraźliwe. W akcie solidarności odesłałem mu swoje odznaczenie – opowiada Żakowski. – Wszyscy wiemy, że ksiądz Jankowski lubi odznaczenia i błyskotki, a minister, który mu je daje, musi być tego świadomy.

Tymczasem przyjaźń ministra i duchownego kwitnie. Gdy w sierpniu ubiegłego roku prałat leżał w gdańskiej Akademii Medycznej, odwiedził go nie kto inny jak Roman Giertych. Blisko pół godziny rozmawiali w cztery oczy. Giertych zaznaczył wówczas, że jego zdaniem prałat Jankowski jest największym bohaterem wydarzeń Sierpnia 1980 r. Prałat spotkał się także z Giertychem w MEN w ubiegłym tygodniu. Wówczas nie chciał zdradzić, o czym rozmawiali. Tajemnica została rozwikłana, a dekoracja ma się odbyć w przyszłą środę w Warszawie. Próbowaliśmy dowiedzieć się w MEN za co prałat dostanie medal. Niestety, mimo starań przez cały dzień nie otrzymaliśmy odpowiedzi.

Katarzyna Gruszczyńska - Dziennik Bałtycki

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

Tak trzymać! Następny medal dla wielce zasłużonego, a i obdarowujący nie byle kto. Może by tak od razu cztery, wszak pierś wojownika godna jest ozdób, zwłaszcza jeśli na nie zasłużył.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.