Facebook Google+ Twitter

Prasa niemiecka: Polska wczorajsza i dzisiejsza - dwa różne światy

Mamy za sobą pierwsze największe emocje związane z otwarciem w Warszawie Euro 2012. Przy tej okazji Europa chwali nas za wszystko, zwłaszcza za wielki skok inwestycyjny ostatnich lat, a Niemcy – za Polskę dwóch różnych światów.

Niemieckie gazety w ostatnich dniach poświęcają bardzo dużo uwagi Polsce. A w przeddzień Euro 2012, w wydaniach wielu gazet, wszystkie artykuły o Polsce koncentrowały się na piłkarskich mistrzostwach Europy. "Süddeutsche Zeitung" (SZ), jeden z większych dzienników o charakterze liberalnym, wychodzący w Monachium, anonsował krótko na pierwszej stronie, o początku piłkarskich Mistrzostw Europy (ME). Na drugiej stronie zamieścił dwa duże artykuły.

Pierwszy dotyczył wielkich oczekiwań w przygotowaniach i rozmijaniu się z rzeczywistością. Na początku artykułu jego autor napisał, że "miliony widzów oglądają ogromne święto sportu, może nawet bajkę - pokojowo, radośnie, niepolitycznie. Życzą sobie tego organizatorzy ME w Polsce i na Ukrainie" -
przytacza gazeta.pl.

W dalszej części artykułu zwrócił uwagę na to, że Kościół katolicki w Polsce liczył w związku z Mistrzostwami Europy na wielkie darowizny pieniężne i "chciał otworzyć ogromną katedrę". "Nic z tego jednak nie wyjdzie" - podkreślił.

Przeciwniczki piłki


W artykule "Przeciwniczki piłki" dziennik "Süddeutsche Zeitung" (SZ) opisał przebieg akcji grupy ukraińskich aktywistek, które podjęły próbę w nietypowy i nieudany sposób bojkotować ME. Autor artykułu starał się wytłumaczyć opisywane – na ogół bezsensowne i absurdalne, według niego - akcje ukraińskich feministek.

Smutna katedra Warszawy


W drugim artykule, zatytułowanym "Smutna katedra Warszawy", autor zwraca uwagę na tysiące flag, których obecnie stale "przybywa w całej Polsce". Podkreślił, że wcześniej Polacy wywieszali flagi tradycyjnie z powodu procesji Bożego Ciała, a teraz okazją są piłkarskie ME. Oglądając procesje religijne, reporter gazety "Süddeutsche Zeitung" akcentuje, że w tym roku "nawet co dziesiąty warszawiak, nie brał udziału w procesjach kościelnych". A mecz otwarcia mistrzostw Polska - Grecja "będzie śledził niemal cały naród".

Gazeta SZ, w dalszej części materiału z Polski, przedstawia historię budowy nowej katedry – Świątyni Opatrzności Bożej w Warszawie, której – jak zaznacza - nie udało się przed ME, ukończyć. Najpierw do niedokończonej świątyni – akcentuje gazeta - planowano kierować zagranicznych kibiców piłki nożnej. Potem z tego pomysłu zrezygnowano. Stało się tak – zdaniem gazety, gdyż "ludzie Kościoła zrozumieli, że nie był to najlepszy pomysł".

Ta sama gazeta pisze w komentarzu o Polsce lat 70. i 80., kiedy Niemcy znali nazwiska ówczesnych słynnych piłkarzy – Grzegorza Laty i Zbigniewa Bońka, i porównuje ją z dzisiejszą Polską - krajem Roberta Lewandowskiego, napastnika naszej reprezentacji i zawodnika Borusii Dortmund.

SZ podkreśla, że "Polska wczorajsza i dzisiejsza to dwa różne światy. Ta Polska, która jest gospodarzem największej imprezy sportowej w Europie Wschodniej od przełomu, może słusznie twierdzić, że jest nowoczesnym europejskim krajem". Następnie gazeta ocenia, że dzisiejsza "Polska ma właściwie wszystko, czego potrzebuje udany turniej ME. Problemem Polski jest jednak jej współgospodarz".

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (7):

Sortuj komentarze:

wincenty
 • wincenty
 • 11.06.2012 07:18

nie dajmy sie balamucic naszym dziennikiem telewizja trwam radiem maryja i ich redaktorami rydzykiem sakiewiczem i jaroslawem zadyma

Komentarz został ukrytyrozwiń
Kuba Wolski
 • Kuba Wolski
 • 10.06.2012 21:04

Jeżeli odwieczni wrogowie nas chwalą to znaczy że mają swój w tym interes .A nasz jest oczywiście zagrożony! A jak jest i kto rządzi to widać po efektach .Tusk nie rządzi ,tylko wykonuje polecenia ,wydane przez rząd Niemiec!

To nie jest suwerenny rząd ,to manekiny na usługach państw ościennych!

Komentarz został ukrytyrozwiń
też katolik
 • też katolik
 • 10.06.2012 20:52

Inka , o łamaniu jakiego dostępu piszesz , jeżeli chodzi Ci o tv Trwam , to ona pokazuje Tobie tylko chałupy ze skansenu i studnie cembrowane . Może w takim razie wystarczy radio na korbkę , i łuczywko do oświetlania . A prawdziwemu katolikowi telewizja do modłów nie jest potrzebna , bo ponoć telewizja to diabeł ,wiec po co kruszyć kopie , lepiej w ciszy domowego ogniska odmówić różaniec, i wypełniać przykazania , i najważniejsze przesłanie - Kochaj bliźniego jak siebie samego , na resztę i tak nie masz wpływu . Z Bogiem.

Komentarz został ukrytyrozwiń
olek kan
 • olek kan
 • 10.06.2012 18:44

Niedobrze mi się robi jak słyszę że nas Niemcy chwalą.Zbyt dobrze znam historię aby wiedzieć kiedy oni i jakich polityków chwalili.Jeśli chodzi o Rosjan to jest to jeszcze jaskrawsze.Cóż,przeciwnika którego łatwo ograć zawsze warto pochwalić.

Komentarz został ukrytyrozwiń
Jolka
 • Jolka
 • 10.06.2012 17:59

Kocham Polskę i każda pochwała to miód na serce.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Pan Tomaszewski - no to mamy międzynarodowego dyplomatę...
Obrońca pysznej polskości...
Tylko, że takim Polakiem, jakiego przedstawia były reprezentant Polski, być nie chcę.

Szlachta zaściankowa była przyczyną problemów już przed wiekami...

Komentarz został ukrytyrozwiń
Inka
 • Inka
 • 10.06.2012 14:49

Niemcy piszą o Polsce dobrze ,bo to oni kreują całą politykę w Polsce i nie tylko. Kreują politykę mocarstwową - mogą sobie na to pozwolić mają do tego atuty ..... mają naszą prasę,kontrolują media dokładnie ,mają nasze banki prawie - 60% jest w niemieckich rękach. A my cóż możemy tylko się przyglądać jak nami manipulują w prasie Polskiej i Niemieckiej, realizują swoją mocarstwową politykę wspólnie z Rosją ,a nasz rząd im w tym gorliwe pomaga! Realizują w Polsce to, co jest w ich interesie!

Ale jest jeszcze opozycja, która próbuje bronić resztki godność i suwerenności Polski ,która się zorganizowała i ostro protestuje przeciw łamaniu demokracji ,łamaniu równego dostępu do mediów ,a to niepokoi władzę ,Tuska i gorliwy salon III RP.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.