Facebook Google+ Twitter

Prasa o pielgrzymce Benedykta XVI: papież dyskryminowanych i bezrobotnych

Pierwszy dzień wizyty Benedykta XVI w Madrycie jest relacjonowany i komentowany przez polską prasę. Najważniejsze tytuły zwracają uwagę na słowa papieża o dyskryminacji młodych katolików i bezrobociu, które jest skutkiem kryzysu gospodarczego.

 / Fot. PAP/EPA/EMILIO NARANJO"Papież pociesza młodych bezrobotnych" to tytuł artykułu, który zamieszcza dziś "Gazeta Wyborcza". Dziennik zaznacza, że papież przybywa, by dodać otuchy młodym, zrozpaczonym brakiem pracy i perspektyw. Już w samolocie Benedykt XVI miał nakreślać dziennikarzom sytuację ekonomiczno - społeczną w Hiszpanii. - W Hiszpanii rzesze młodych ludzi, często po studiach, nie mają pracy i szans, by ją rychło znaleźć - mówił. "GW" podkreśla, że o kryzysie jeszcze mocniej niż papież, mówił król Hiszpanii, który witał Ojca Świętego. Jak pisze dziennik, około 5 mln Hiszpanów nie ma pracy, a wśród 20- i 30-latków bezrobocie sięga 45 proc. Papież przestrzegał tez przed pokusami, które czyhają na młodych ludzi. Mówił m.in. o seksie, narkomanii, pokusie banalnego życia. Wskazywał też na problemy zwątpienia i niewiary. "GW" przypomina, że 60 proc. Hiszpanów deklaruje, że prawie w ogóle nie chodzi do kościoła, a tylko 13 proc. bierze udział w niedzielnych mszach.

Z kolei "Rzeczpospolita" zwraca uwagę na wczorajszą wypowiedź dotyczącą dyskryminowania młodych katolików. "Benedykt XVI zaczął wizytę w Madrycie od potępienia Zachodu za odbieranie młodym ludziom prawa do wiary" czytamy na pierwszej stronie dziennika. "Rz" przytacza też słowa papieża o tym, że młodych ludzi zachęca się dziś do oddalania się od Chrystusa i wycofania się z symbolami religijnymi z przestrzeni publicznej. Zdaniem gazety, ma to być komentarz papieża do nocnych demonstracji lewicowych radykałów, którzy szydzili z niego i wierzących. Publicysta Piotr Zychowicz zauważa, że w zderzeniu ponad półtora miliona młodych katolików z całego świata z demonstrującymi, to Kościół odniósł zwycięstwo. "Czym wobec tej potęgi jest te kilka tysięcy rozhisteryzowanych lewackich aktywistów, którzy z twarzami wykrzywionymi nienawiścią obrażali na ulicach Madrytu papieża i pielgrzymów" pyta Zychowicz.

"Nas Dziennik" szeroko relacjonuje pierwszy dzień spotkania papieża z młodymi. Przytacza słowa papieża o umocnieniu pielgrzymów w wierze. Dziennik zamieszcza też wywiad Z Paco de Fuentes Martinezem, koordynatorem wolontariuszy obsługujących przejazd Ojca Świętego w dzielnicy Madrytu. Mówi on, że pielgrzymi najbardziej są zadowoleni z posługi polskich wolontariuszy, którzy podkreślają swoją przynależność do ojczyzny bł. Jana Pawła. "ND" zamieszcza też komentarz profesora Jacka Bartyzela. Jego zdaniem, antypapieska demonstracja w przeddzień wizyty Benedykta XVI w Madrycie, jest skutkiem prawie całkowitego zawłaszczenia przestrzeni publicznej przez ideologie ateistyczne i fundamentalizm laicki.

Wiadomości24 to serwis tworzony przez ludzi takich ja Ty. Wiesz więcej? Zarejestruj się i napisz swój materiał, dodaj zdjęcia, link, lub po prostu skomentuj. Tylko tu masz szansę, że przeczyta Cię milion!

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

don donek
  • don donek
  • 31.08.2011 17:31

w rzeczy samej prawda.szkoda że rządowa televizjia nie zająknęła sie o ŚWIATOWYCH DNIACH MŁODZIEZY w Madrycie

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.