Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

22023 miejsce

Prasa wielkonakładowa jako zapalnik wojny światowej. Część 1

W drugiej połowie XIX wieku pewien dobry geniusz dokonał wielkiego wynalazku, aby pomóc ubogim. Niestety znaleźli się ludzie, którzy zagarnęli go wyłącznie dla siebie by szerzyć kłamstwa i oszustwa.

Mali gazeciarze i dorośli detaliści w kolejce po dziennik / Fot. nieznanyOkoło dwadzieścia lat przed wybuchem pierwszej wojny światowej wielki, niemiecko-amerykański wynalazek doprowadził do rewolucyjnych zmian w dziedzinie tworzenia i drukowania gazet. Ów wynalazek rozpowszechnił się już w tym czasie na tyle, aby wywrzeć ogromny wpływ na niezwykle ważne przemiany gospodarcze i polityczne. Tym wynalazkiem był linotyp. Ta królowa pośród maszyn do składania czcionek, wierszów i akapitów, której panowanie miało potrwać około sto lat, posiadała od samego początku pewne właściwości czyniące z niej nadzwyczaj niebezpieczną broń w przypadku gdy dostała się w ręce ludzi bez sumienia.

W pierwszych latach po wojnie secesyjnej w drukarniach prasowych posługiwano się wciąż jeszcze techniką ręcznego składania stron przez zecerów, znaną od czasów Gutenberga. Gazety codzienne miały niewielką objętość (co najwyżej osiem stron) i były (przynajmniej na codzień) mało ciekawe. Występowały już co prawda pewne wyjątki od tej reguły. Począwszy od lat trzydziestych XIX wieku nowe, szybkie prasy drukarskie pozwalały tanio drukować gazety i broszury w nakładach rzędu kilkudziesięciu tysięcy egzemplarzy. Pojawiło się pytanie jak możnaby przy pomocy tego nadzwyczaj ciekawego narzędzia pracy zarobić możliwie jak najwięcej pieniędzy. Amerykański dziennikarz i wydawca James Gordon Bennett Starszy przeszedł do historii jako ten, który – dzięki swojemu genialnemu pomysłowi – stał się ojcem-założycielem prasy groszowej, która wprowadziła w czyn marzenia wielu wyrobników pióra o bogactwie i sławie.

Tylko, że na tym świecie wszystko ma swoją cenę. W przypadku prasy groszowej tę cenę miano codziennie płacić kosztem prawdy, uczciwości i przyzwoitości. Jak się bowiem okazało cały pomysł Bennetta polegał na założeniu, że tylko niewielu ludzi ma ochotę kupować i czytać poważne gazety, a większość z nich pragnie wyłącznie zaspokajać swą niewybredną, a zarazem bezgraniczną ciekawość. Pożądają sensacji i plotek i trzeba im zapewnić jedno i drugie, jeśli zwiększone nakłady gazet mają zapewnić pieniądze i władzę ich twórcom. Wykorzystanie w tym celu zawiści i niskich namiętności, nader rozpowszechnionych w każdym społeczeństwie, wydawało się o wiele szybszą i łatwiejszą drogą do tego celu aniżeli trzymanie się faktów. Zapełniano zatem sensacjami i plotkami, zaspokajającymi niskie popędy gawiedzi te kilka stron, jakie były do dyspozycji pismaków w warunkach techniki składu ręcznego. Taki był rzeczywisty program prasy groszowej. Jej wydawcy głosili oczywiście publicznie zupełnie co innego, a mianowicie przedstawiali się w roli sług ludu, pracujących w kierunku rozpowszechnienia dobrobytu i zapewnienia przewagi zdrowego rozsądku.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (6):

Sortuj komentarze:

Ma z powrotem internet. Za chwilę zacznę wprowadzać część 2.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Niestety. Gaśnie mi modem! Nie mam jak wprowadzić art. To mój ostatni komunikat przed naprawą.

Komentarz został ukrytyrozwiń

... ja też, ja też... spóźnialski ale też czekam na dalsze części Panie Grzegorzu! Pozdrawiam wszystkich komentujących!

Komentarz został ukrytyrozwiń

Proszę się nie obawiać. W części drugiej, zgodnie z tradycjami prasy groszowej przedstawię ją samą przez pryzmat jednego z jej ulubionych tematów; kobieta , która zamordowała z milłości oraz nienawiści do bezlitosnego wroga ukochanego mężczyzny. Mrożące krew w żyłach podstępne zabójstwo w redakcji wielkiego dziennika oraz los upadłej grzesznicy. Już jutro! Panowie i panie! Żona ministra morderczynią! Tłumy na ulicach! Francja w stanie wstrząsu! Panowie i panie! Czytajcie najnowszy numer "Nowej Gazety"!!

Komentarz został ukrytyrozwiń

Podzielam zdanie Krysi, więc powstrzymam się od komentowania. Czuję jednak przez skórę, że Autor przecenił trochę wpływ tej prasy, ale poczekamy... zobaczymy.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Zaczyna się bardzo ciekawie. Czekam na dalsze części.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.