Facebook Google+ Twitter

Prawa człowieka bez tajemnic

10 grudnia był Międzynarodowym Dniem Praw Człowieka. W tym dniu w 1948 roku, została podpisana w Nowym Jorku Powszechna Deklaracja Praw Człowieka. Jej najważniejszym przesłaniem jest istnienie wrodzonej wartości każdej istoty ludzkiej.

Na wstępie warto sobie przypomnieć, czym są prawa człowieka. Można je określić jako podstawowe standardy, bez których ludzie nie mogą żyć w poszanowaniu godności. Rozwój praw człowieka jest związany z toczącą się na całym świecie walką o wolność i równość. I właśnie na ich podstawie powstały 3 podstawowe kategorie praw człowieka.
1. Prawa i wolności osobiste i polityczne - prawo do życia, wolności i bezpieczeństwa osobistego, prawo do uczciwego procesu, zakaz stosowania tortur i innego, nieludzkiego traktowania i karania.
2. Prawa socjalne, ekonomiczne i kulturalne - prawo do pracy, prawo do urlopu i wypoczynku, prawo do strajku, prawo do należytej opieki społecznej i medycznej.
3. Prawa "rozwojowe" - prawa ekologiczne, prawo do rozwoju kulturalnego i ekonomicznego, czy prawo do życia w pokoju.

W naszym kraju wyobrażenie praw człowieka jest często mylne. Nie można bowiem praw człowieka dzielić, gdyż z samej natury są one niepodzielne. W naszym kraju prawa człowieka zostały sprowadzone w praktyce do pierwszej kategorii. Niemal całkowicie zostały zmarginalizowane prawa socjalne, które oficjalnie nazwano przywilejami. Warto jednak tutaj przypomnieć, że prawa socjalne są integralną częścią praw człowieka. Ich charakter jest niezbywalny. Wiele państw odmawia swoim obywatelom uznania praw socjalnych. Wyjątek stanowią tutaj państwa skandynawskie, w których prawa socjalne traktowane są na równi z innymi prawami.

Polska, niestety od początku lat 90 należy do grupy tych krajów, w których prawa socjalne są marginalizowane, a ludzie, którzy się tych praw domagają, nazywani są powszechnie populistami. Patrząc na inne kraje, można zauważyć, że podejście do praw człowieka jest zależne od tego, co ludzie bardziej cenią: wolność, czy równość. W przypadku, kiedy ważniejsza jest wolność, obywatele opowiadają się za ograniczoną rolą państwa. Domagają się niskich podatków i akceptują niskie świadczenia społeczne. Taki model rozumienia praw człowieka jest charakterystyczny dla USA. Zupełnie inaczej sprawa wygląda, kiedy obywatele przywiązani są do równości społecznej - czyli inaczej egalitaryzmu. Wtedy są skłonni zaakceptować wysokie podatki i domagają się pomocy lub nawet opieki ze strony państwa. Takie podejście do praw człowieka występuje szczególnie w państwach skandynawskich.

Wprowadzenie przez UE Karty Praw Podstawowych daje historyczną szansę, aby obywatele wszystkich krajów UE mogli domagać się od swoich rządów respektowania praw nie tylko politycznych, ale też socjalnych, tak jak to jest w krajach skandynawskich, gdzie prawa socjalne zostały uznane za prawa obywatelskie. Dlatego też tak ważne jest, aby Polacy apelowali do rządu o przyjęcie Karty Praw Podstawowych.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (8):

Sortuj komentarze:

Katarzyno z tego, co mi wiadomo karta ta nie dotyczy niemieckich roszczeń. Gulnarze opowiadam się oczywiście na równością społeczną na wzór państw skandynawskich. Chodzi mi też o takich "populistów" jak np.: prof. Tadeusz Kowalik, oraz innych prospołecznych ekonomistów, którzy należą do grupy „Euromemorandum” a których dotychczas nie dopuszczano, jako ekspertów do udziału w debatach publicznych. Marto miałem oczywiście na myśli, dostępność obywateli w Polsce do zasiłków socjalnych z tytułu bezrobocia, oraz brak minimalnego dochodu gwarantowanego dla tych osób, którzy korzystają z pomocy społecznej. W Polsce przepisy dotyczące warunków, jakie musi spełnić osoba bezrobotna w celu otrzymania zasiłku nie są dostosowane do obecnych realiów rynku pracy, gdyż coraz więcej zatrudnionych jest na podstawie umowy o pracę na czas określony, lub na umowach cywilno-prawnych. Kiedy po wygaśnięciu umowy ludzi Ci zostają zwolnieni, nie mogą liczyć na zasiłek dla bezrobotnych. W ten sposób w naszym kraju dramatycznie wzrosła liczba bezrobotnych bez prawa do zasiłku. Warto również podkreślić, że, w naszym kraju ludzie korzystający z pomocy społecznej nie mają prawa do minimalnego dochodu gwarantowanego, w przeciwieństwie do większości obywateli krajów UE. Brak minimalnego dochodu gwarantowanego sprawia, że, pomoc społeczna nie chroni ludzi przed wykluczeniem społecznym, chociaż takie spoczywa na niej zadanie. Za ochronę ludzi przed wykluczeniem społecznym odpowiadają nie organizacje pozarządowe, lecz państwo. Istnienie ludzi społecznie wykluczonych jest dowodem na pogwałcenie przez dane państwo praw człowieka w wymiarze socjalnym. Przykro mi to powiedzieć, ale nie zauważyłem, aby prawnicy wcześniej interesowali się tego typu sprawami.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Tekst jest tak ogólny, że trudno domyślić się, co się pod nim kryje. Piszesz o których ludziach, którzy czego dokładnie się domagali, że Twoim zdaniem niesłusznie nazwano ich populistami? Bo pod tym może się kryć mnóstwo konkretów, z którymi albo można się zgodzić całym sercem, albo uznać je za absurd...

Komentarz został ukrytyrozwiń
  • Autor usunął profil
  • 12.12.2007 00:33

A Ty, Marku jesteś za wolnością czy za równością ?

" Polska, niestety od początku lat 90 należy do grupy tych krajów, w których prawa socjalne są marginalizowane, a ludzie, którzy się tych praw domagają, nazywani są powszechnie populistami" - czyli Lepper ? I jakieś inne kurioza ?

Komentarz został ukrytyrozwiń

Parole, parole, parole... Dużo można gadać na ten temat, a mało z tego wynika.

Komentarz został ukrytyrozwiń

zawsze do usług:>

Komentarz został ukrytyrozwiń

Klara jak zwykle w formie :)

Właściwie dopiero teraz zwróciłam uwagę na ostatnie zdanie artykułu. Przyznam, że nie mam zdania w tej kwestii - zapewne zbyt mało się interesowałam zapisami Karty Praw Podstawowych. Czy ktoś, kto ma to dobrze przemyślane potrafi powiedzieć, na czym polega problem z niemieckimi roszczeniami, którym miałaby otworzyć drogę Karta?

Komentarz został ukrytyrozwiń

ale nuda.

Komentarz został ukrytyrozwiń

"W naszym kraju [...] niemal całkowicie zostały zmarginalizowane prawa socjalne, które oficjalnie nazwano przywilejami."
Może nie "niemal całkowicie", ale bardzo znacznie.
Plus za bardzo zgrabne nazwanie tego zjawiska.
Osobiście uważam, że przesadnie naśladować amerykańskiego modelu. Co by nie było, tu jest Europa :)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.