Facebook Google+ Twitter

Prawa człowieka w filmie

Wczoraj we Wrocławiu, w Kinie Lalka, rozpoczął się 6. Watch Docs Objazdowy Festiwal Praw Człowieka w Filmie, organizowany przez Helsińską Fundację Praw Człowieka, Społeczny Instytut Filmowy oraz Instytucję Kultury Odra-Film.

Już pierwszy dzień festiwalu cieszył się ogromnym zainteresowaniem, sala kinowa była niemal pełna.

Temat przewodni bloku filmowego nr 1: Oblicza Bliskiego Wschodu.

Pierwszy film, „Kamienna Cisza”, to debiut reżyserski Krzysztofa Kopczyńskiego. Podczas pobytu w 2005 roku w Afganistanie, autor dowiedział się o ukamienowaniu 29-letniej kobiety nieopodal Fajzabadu. Postanowił dotrzeć na miejsce i nakręcić o tym film dokumentalny. Amina przyłapana w domu innego mężczyzny, została zabita. Mąż Aminy, przebywający od dłuższego czasu w Iranie, nie reaguje na śmierć żony. Autorowi udało się dotrzeć zarówno do rodziców, ofiary, jak i rodziny Karima, osoby z którą rzekomo Amina dopuściła się zdrady. Karim uciekł z wioski i postanawił się ukryć.

Wstrząsające w filmie jest to, że matka zabitej dziewczyny przyklasnęła temu, co się stało. Wielokrotnie w filmie powtarzała tekst, że sama by ją zabiła, gdyby nie zrobili tego inni. Jedyną obrończynią dziewczyny jest matka rzekomego kochanka Aminy.

Podczas rozmów z Afgańczykami widać, że często zmieniają oni zeznania i nie chcą powiedzieć reżyserowi prawdy. Jedni mówią, że dziewczyna została ukamienowana, inni, że zmarła na serce, matka Karima twierdzi natomiast, że została ona powieszona. Film porusza niezrozumiałe dla człowieka Zachodu zachowanie w krajach muzułmańskich, gdzie prawo islamskie wciąż stoi na pierwszym miejscu.

Drugi film, „Podziemny biznes”, w reżyserii Laila El- Hadda oraz Saeed’a Taji Farouky, opowiada o tunelach pomiędzy Strefą Gazy a Egiptem. Od 1982 miasto jest podzielone murem z betonu i stali. Jedna jego część znajduje się w Strefie Gazy, a druga w Egipcie. Mieszkańcy Strefy Gazy często decydują się na kopanie podziemnych tuneli. Przemyca się nimi wszystko - jedzenie, lekarstwa, papierosy, a także broń. Państwo oficjalnie z tym walczy, jednak od świadków słyszymy, że często jest to walka na pokaz, natomiast prywatnie wspiera przemytników.

Trzeci film „Esma” opowiada historię kobiety, która wiele lat po wojnie wciąż nie może znaleźć ciała małżonka. Esma wychowuje samotnie dwie córki. Jej mąż Avdo Palic został porwany przez serbską armię z obozu Narodów Zjednoczonych, w czasie oficjalnie trwających negocjacji, podczas wojny w Bośni. Kobieta od lat jeździ na ekshumacje oraz zeznaje na procesach zbrodniarzy wojennych. Dramat Esmy jest dramatem wielu kobiet, które do dzisiejszego dnia nie mogą znaleźć ciał swoich bliskich.

Po projekcji filmów odbyło się spotkanie z Justyną Pilarską, zajmująca się prywatnie i zawodowo sprawami Bośni i prowadzącą tam badania naukowe. Pani Justyna przygotowała dla widzów pokaz slajdów i opowiedziała o wojnie w krajach byłej Jugosławii. Dowiedzieliśmy się też o dalszym losie Esmy. Jej mąż został zamordowany podczas ludobójstwa w Srebrenicy. Zdjęcia podczas pokazu slajdów, przeplane były cytatami z wypowiedzi znanych ludzi, takich jak Tadeusz Mazowiecki, (był specjalnym Sprawozdawcą Komisji Praw Człowieka Organizacji Narodów Zjednoczonych na terenie byłej Jugosławii).

Po zbrodni w Srebrenicy Tadeusz Mazowiecki podał się do dymisji. Znane są jego słowa: Kiedy się patrzy na tak straszne nieszczęścia, to szalenie mocne staje się poczucie, że najpierw jest się człowiekiem. A dopiero później człowiekiem określonej narodowości. Człowieczeństwo łączy w nieszczęściu, w jego przeżywaniu. Chciałoby się, żeby ludzie tak to rozumieli.

Autorka prezentacji otwarcie przyznała, że jest po stronie Bośniaków, którzy jej zdaniem zostali pokrzywdzeni w tej wojnie. Mówiła o tym, jak dziś wygląda życie tych ludzi, którzy nie chcą wracać do miejsc swojego zamieszkania, gdzie sąsiad zabijał sąsiada. Ludzie, którym udało się przeżyć tę straszną wojnę i masowe ludobójstwa, nie wiedzą teraz jak żyć…

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (2):

Sortuj komentarze:

To bardzo dobrze, że poprzez takie imprezy przybliża się ludziom tak zwanego "zachodu" fakt istnienia innego świata, innych wartości i problemów. Bardzo dobry tekst, który uświadamia nam w pewnym stopniu nikłość większości naszych problemów w obliczu tego co dotyka innych ludzi.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Bardzo dobra relacja.

Festiwal przyciagnal duzo ludzi, pelna sala kinowa, co jest dobrym znakiem dla podkreslenia empatii srodowiska spolecznego wobec lamania praw czlowieka przez wladze i spolecznosci lokalne.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.